ZONNEPRODUKTEN VOOR DE ZOMER Zwitsal. (advertentie) ■1=" felnndjt Een van de belangrijkste eigenschappen van de huid is haar vermogen een barriere te vormen tegen temperatuur, chcmische en stralings- invloeden. Zolang deze bedreigingen van lichte aard blijven, kan de huid de problemen wel aan, maar zodra deze invloeden overmatig worden, zal de huid wat geholpen moeten worden. En dat gebeurt dan ook dagelijks. Tegen extreme kou kleden we ons met wollen kleding; brandweerlieden dragen asbestpakken bij hoge temperaturen; tegen chemische invloeden worden rubber handschoenen gedragen, ook bij huishoude- lijk werk; voetballers dragen scheenbe- schermers tegen al te agressieve aanvallen van tegenstanders. Dit alles is heel normaal en eigenlijk denken we niet meer na bij de beschermen- de fimktie ervan. De huid moet ook bescherming bieden tegen overmatige stralingsinvloeden. De meest belangrijke en de meest ffekwent voorkomende is de ultraviolette straling in het zonlicht. Ook tegen U.V. straling heeft de huid zich op natuurlijke wijze uitstekend gewapend door de vorming van het pigment melanine en door verdikking van de hoornlaag. Echter, deze bescherming is, met name bij mensen met een blanke huid, relatief gering. Wanneer de huid plotseling en onvoorbereid aan een overmaat aan U.V. licht wordt blootgesteld, kan ze dat niet verwerken. De huid raakt er door beschadigd en er kunnen zichtbare, pijnlijke verbrandingen optreden. Voor de argeloze zonaanbidder is het heel moeilijk vast te stellen aan welke gevaren hij zich blootstelt. Het is niet te taxeren hoeveel U.V. stralen zijn huid bereiken. Immers, dit is afhankelijk van - tijd van het jaar; - uur van de dag; - breedtegraad; - hoogte waar hij zich bevindt; - aanwezigheid weerkaatsende oppervlakken (sneeuw, strand, water). Toch doet de mens er goed aan zich regel- matig in de zon te begeven, omdat de U.V. stralen, en dat moeten we niet vergeten, ook heilzame effekten hebben - bei'nvloedt de vorming van vitamine D; - verbetert de algehele Tichamelijke konditie; - verbetering beschermende werking van de huid, zoals vorming van pigment, verdikking hoornlaag. Het zijn niet deze argumenten die de mens gebruikt om een zonnebad te nemen, maar om er bruin uit te zien. Een bruin uiterlijk vindt men mooi en wordt geassocieerd met sportiviteit, energie, fitheid etc. Daarbij meent hij, dat hij, naarmate hii langer in de zon verkeert, bruiner wordt. Maar, zoals gezegd, overmaat schaadt. Daarom is het wenselijk en noodzakelijk hem tegen zichzelf te beschermen. Deze mogelijkheid wordt hem geboden middels het gebruik van zonnebrand- middelen. Nu heeft elke gebruiker andere wensen t.a.v. het zonnebrandmiddel. De ene wil een creme de ander een melk. De vraag welk type te kiezen ligt min of meer persoonlijk. Een creme brengt in de regel net moeilijkst op, wat op een al door het zonlicht geirriteerde huid wel eens pijnlijk kan zijn, maar de U.V.-beschermen de waarde is het grootst. Tevens zal een creme de huid meer tegen uitdroging behoeden dan de andere vormen. Een melk is gemakkelijker over de huid te verdelen dan een creme, maar in de regel geven ze minder U.V.-bescherming. De keuze van de sterkte van zonne- brandmiddelen is afhankelijk van een tweetal faktoren a. het type huid Een lichter huidtype behoeft een krachtiger zonnenlter dan een donkerder huidtype. Op de verpakking wordt de sterkte van het zonnebrandmiddel duidelijk gemaakt in de vorm van Sun Protection Factoren (SPF) of Beschermingsfaktoren (BF). Het is een getalswaarde die aangeeft hoeveel langer men in de zon kan liggen vergeleken bij een onbeschermde huid, alvorens de straling schadelijke gevolgen kan geven. Als men weet dat men onbeschermd 15 minuten in de zon kan verkeren, dan kan men dat met een zonnebrandfilter met SPF 6 ca. 90 minuten. Een ieder kan met behulp van deze waarde het voor hem optimale zonnebrandmiddel kiezen. Nieuw van Zwitsal is het assortiment zonnebrandprodukten met verschillende beschermingsfaktoren. Zo is er Zwitsal In't Zonnetje creme met beschermingsfaktoren 6, 8 en 12. Maar dat is nog niet alles want er is ook In't Zonnetje melk met beschermings faktoren 4, 6 en 10. Aanbevolen wordt voor de allerkleinsten onder ons een zonnebrandmiddel met een hoge beschermingsfaktor te gebruiken. Nieuw van Zwitsal is In't Zonnetje melk waterbestendig met beschermingsfaktor 8 Deze melk blijft de huid prima beschermen tijdens het zwemmen, zeilen en surfen. Voor jong en oud dus een prima produkt. Uiteraard wordt de babyhuid optimaal ver- zorgd met de produkten van Zwitsal maar dat geldt niet alleen voor babies maar evenzeer voor volwassenen. Voor klein en groot geldt 'Zon op, Zon onder', Zwitsal blijft je beschermen. b. de mate waarin de huid al aan zonlicht is blootgesteld. Een al aan U.V. gewende huid behoeft een minder krachtige zonnefilter dan een nog niet aan het zonlicht blootgestelde huid. Zwitsal Zwitsal. feitsal in't zonnetje l|»>nnet|e J'tzonnet|e «iUomiC|jc flamnctje Zwitsal C |C MELK CRtNIE

Allerhande | 1986 | | pagina 28