Pasen... tijd voor eieren. Want eieren zijn het symbool van de lente. Maar over eieren valt meer te vertel- len: het verschil tussen witte en bruine eieren, de kleur van de dooier, hoelang u ze kunt bewaren. AllerHande vertelt u er van alles over. Eieren zijn populair in Nederland. En vooral tijdens de paastijd worden ze veel gegeten. Op de ontbijt- tafel zal dan een schaal met gekleurde eieren maar zelden ontbreken. Goede vleesvervanger Eieren eet je niet al- leen gekookt bij het (Paas)ontbijt. Ze heb ben ontelbaar veel an- dere culinaire moge- lijkheden; als plakmid- del bij paneren, als rijsmiddel in taartbe- slag of als bindmiddel in soepen en sauzen. Daamaast zijn eieren ook nog een goede vleesvervanger in de warme maaltijd, want eieren zijn een rijke eiwitbron. Ze bevatten ook veel vitaminen en mineralen, vooral vita- mine A,B2 en D. Een gemiddeld ei bevat on- geveer 6,5 g eiwit en le- vert ongeveer 320 Jou les/75 Calorieen. Dit houdt in dat twee eie ren per persoon vol- doende eiwit leveren om het vlees in de warme maaltijd te kunnen vervangen. Waarom zijn de scharreleieren bij AH bruin? Vaak wordt gedacht dat er veel verschil be- staat tussen witte en bruine eieren. Niets is minder waar. Behalve de kleur zijn de smaak en voedingswaarde van witte en bruine eieren exact hetzelfde. De kleur van het ei wordt echter bepaald door de kleur van de kip zelfwitte kippen leggen witte eieren en bruine kippen bruine. Bij AH zijn de gewone eieren wit en de schar releieren bruin. Dit komt omdat de schar- relkiphouders hoofdza- kelijk bruine kippen hebben. Deze soort is door zijn minder felle karakter wat gemak- kelijker in een vrij grote groep te handha- ven dan de witte. Soort voeding bepaalt kleur dooier Het kan voorkomen dat de kleur van een dooier varieert van licht- tot donkergeel. Maar de kleur is zeker geen maatstaf voor kwaliteit. De soort voe ding die de kip krijgt is hiervoor verantwoor- delijk. Tarwe bijvoor- beeld geeft een lichte dooier, terwijl mat's voor een donkergele dooier zorgt. Nauwkeurige kwaliteitscontrole Speciale controleurs zorgen voor constante kwaliteit bij AH. Voor- dat de AH-eieren wor den verpakt vindt er een strenge kwaliteits controle plaats. Met behulp van uiterst ver- fijnde machines halen zij alle eieren er tus- senuit die maar de ge- ringste afwijking ver- tonen. Voor deze con- trole zijn o.a. de vol- gende eisen opgesteld: Het wit moet helder, doorschijnend en ge- leiachtig zijn. Er mag geen vreemde substan- tie in voorkomen. Bij heel sterk licht mag de dooier slechts vaag zichtbaar zijn. Bij het draaien van het ei mag de dooier zich nauwelijks uit zijn centrale ligging ver- plaatsen. Er mogen geen onge- rechtigheden in de dooier voorkomen. Een kiem mag zich niet zichtbaar ontwik- keld hebben. De luchtkamer van het ei mag niet dieper dan 6 mm zijn. Eierschaal en eihuidje moeten schoon en onbescha- digd zijn. De eieren moeten worden opgeslagen in ruimten waarin de temperatuur boven de acht graden Celsius is. Op het moment dat de eieren het AH-distribu- tiecentrum binnenko- men worden er steek- proeven genomen, waarbij ze nogmaals op de belangrijkste punten worden gecon- troleerd. Na 10 dagen optimale smaak Een ei is het lekkerst als het een dag of tien oud is. Dan is het in het ei opgeslagen kool- zuurgas via de poreuze schaal grotendeels ver- dwenen. Gebruikt u de eieren voor het berei- den van gebak dan heeft u juist wel kakel- verse eieren nodig. Het nog aanwezige kool- zuurgas zorgt er dan mede voor dat uw cake beter rijst en luchtiger wordt. Met houdbaar- heidsdatum Op de eierdozen van AH vindt u naast de in- pakdatum, ook een ten- minste houdbaar tot datum (THT). Die houdbaarheid is onge veer vier weken, mits de eieren droog en don- ker worden bewaard. Bewaar eieren liever niet in de deur van de koelkast. Door het veelvuldig open- en dichtgaan schudden de eieren te veel heen en weer en zijn ze aan te grote temperatuurver- schillen onderhevig. Het beste kunnen de eieren in de verpak- king worden bewaard. Houdt ze uit de buurt van sterk geurende le- vensmiddelen zoals uien, knoflook en ci- trusvruchten. Door de poreuze schaal nemen zij heel gemakkelijk geuren aan. Ook mo gen eieren niet met stromend water wor den schoongespoeld. De eierschaal heeft van nature een dun be- schermend vetlaagje. HET FIJNE VANEEN AllerHande 29

Allerhande | 1986 | | pagina 29