KROKANT, KNAPPERIG EN VOLOP KEUS BIJ BROOD HOORT ECHTE BOTER Keuze uit alleen een'halfje wit' of een 'heel bruin' bestaat niet meer bij Albert Heijn, want het brood- assortiment om- vat intussen zo'n vijftig soorten. 't Is er niet eenvou- diger op gewor- den, maar wel een stuk lekker- der. Die vijftig broodsoorten worden elke nacht gebakken door tientallen bakkers in het hele land. Vers, warm, ambachte- lijk gebakken brood. Elke dag weer in alle AH- winkels met een afdeling vers brood. Vijftig soorten, maar ze hebben een ding gemeen: de tarwekorrel. Het hangt er van af hoe die korrel wordt gebruikt om te weten welk brood er van kan wor den gebakken. Aan wit brood komt 75% van de korrel te pas, het bin- nenste, waardoor wit tarwemeel of bloem ontstaat. Voor bruin tarwemeel wordt 90% van de korrel benut en voor tarwe-volkoren- meel wordt de korrel in zijn geheel gebruikt. Tarwemeel is de basis van alle brood. Door toevoegingen als rog- gemeel, sesamzaad, maanzaad, muesli, ro- zijnen, krenten ont- staan verschillende broodsoorten, maar ook door speciale bak- kerstechnieken (knip- pen, insnijden, model- leren, gebruik van bus- sen etc.). koelvitrines van AH treft u vijf soorten aan: AH's huismerk: verse, ongezouten roomboter, zo uit de kam in het pakje. Extra kwaliteit Nederlandse boter on- der toezicht van de Ne derlandse zuivelcon- trole. Verkrijgbaar in de standaardhoeveel- heid van 250 gram, maar ook in het halve pakje van 125 gram (handig voor kleine huishoudens). Roomboter bianco: on gezouten boter, die meestal afkomstig is uit Nederland of Bel- gie. Er worden iets minder hoge eisen aan gesteld en dat komt tot uitdrukking in de prijs. Blanco roomboter is de voordeligste. Kamboter: een half pondje pure, goed smeerbare, ongezouten grasboter. Zowel in de zomer als in de winter is kamboter geel van kleur. 't Is niet de goedkoopste roombo- tersoort, maar wel een heel erg lekkere, die van een gewoon broodje inderdaad een soort gebakje kan ma- ken. Het kopje: de echte, ongezouten Noordhol- landse roomboter in de karakteristieke 500 grams verpakking. Een flinke hoeveel- heid, voor de echte boterliefhebbers, die bijvoorbeeld ook met boter bakken en bra- den. Zeeuwse rol: de enige gezouten roomboter die u bij AH aantreft. Aan de verse roombo ter is een procent zout toegevoegd. De rol is uitsluitend verkrijg baar in 500 grams uit- voering. Menigeen vindt broodbeleg niet nodig als een vers broodje van een lik zilte Zeeuwse is voor- zien. Zo'n broodje is af. Maanzaad en sesam zaad zijn oliehoudende zaden. Ze worden voor het bakken over het deeg gestrooid, zodat de zaden in de oven ge- roosterd worden. Zo komt hun aroma vrij en kan het in de broodkruim trekken. Vooral sesamzaad is erg aromatisch en het geeft een speciale smaak aan het brood, die veel mensen lekker vinden. Maanzaad is behalve om z'n geurig- heid vooral geliefd om de knapperigheid die aan een toch al kro- kante korst wordt toe gevoegd. Er zit ietsje vet in die zaden, dat zit ook in de kiem van de tarwekor rel. Zaadbrood en vol- korenbrood zijn dus een tikkeltje vetter dan andere soorten. Het gaat hierbij overi- gens wel om erg ge- zonde olien, met een zeer hoog gehalte aan linolzuur. Vergeleken met wat er op het brood wordt gesmeerd, is de hoeveelheid vet in het brood eigenlijk te verwaarlozen: het be- vat slechts een procent vet. Vijftig soorten brood. Eigenlijk kun je elke week van het jaar een ander soort brood eten. Over variatie gespro- ken. En dan zit er nog niks op! Brood en boter: een volmaakter huwelijk moet nog gesloten worden. Vooral aan het Paas- ontbijt vraagt het am- bachtelijke brood van Albert Heijn om echte boter. Nu is er roombo ter en roomboter. In de AllerHande 25

Allerhande | 1986 | | pagina 25