IDEE Bereiden: De bouillon met de to- matenpuree aan de kook brengen. De macaroni toevoegen en ca. 10 minuten zachtjes laten koken. De boter met de bloem tot een balletje kneden. Steeds kleine stukjes hier- van al kloppend bij de bouillon voe- gen. De nu iets gebonden soep nog 5 minuten laten koken. De ham en tong in reepjes snijden en door de soep roeren. Op smaak brengen met peper en zout. Over 4 borden of kommen verdelen en gameren met peterselie. Heerlijk met bijv. warm kaas-uienstokbrood. Pinda-maissoep Milanese tomatensoep gen, opnieuw aan de kook brengen en daarna nog II/2 uur met deksel half op de pan laten trekken. De bouil lon zeven door een fijne zeef. Voor een heldere bouillon een goed in heet water uitgespoelde thee- doek in de zeef leggen en de bouillon hierdoor schen- ken. De bouillon nu pas met zout op smaak bren gen. Vlees in kleine stukjes verdelen en later, als u soep maakt, in de soep ver- werken of er een slaatje of ragout van maken. Belangrijk! Bouillon altijd in een open pan snel laten af- koelen, voordat hij de koel- kast ingaat. De bouillon wordt anders zuur. KIPPEBOU1LLON In plaats van rundvlees 500 g kip gebruiken (bijv. kipkarbonades). Op de- zelfde wijze bouillon trek ken. De bouillon in plaats van2x IV2 uur nu2x 1 uur laten trekken. Het kip pevlees van de botjes halen en in stukjes verdelen en de bouillon zeven. GROENTEBOUILLON (voor 1 liter) 400 g gesneden soepgroenteT 1 gesneden ui, 25 gboter of margarine, 1V41 water, 2 jeneverbessen, mespunt foelie, tijm, versgemalen peper, zout, groentebouillonkorrels Bereiden: In pan boter of margarine smelten en hierin de groente en de ui ca. 4 minuten zachtjes bak- ken. Regelmatig omschep- pen. Water toevoegen en aan de kook brengen. Jene verbessen, foelie, tijm, pe per en zout toevoegen en de bouillon zonder deksel op de pan ca. 30 minuten zachtjes laten koken. De bouillon door een fijne zeef schenken en eventueel op smaak brengen met zout of groentebouillonkorrels. Als u zelf bouillon maken te veel voorbereiding vindt, kunt u de soep afmaken met bouillontabletten. Bereidingstijd: ca. 20 minuten Prijs p.p.: ca. J 2,30 Zodra het water kookt, ont- staat er schuim. Dit schuim er zorgvuldig met een schuimspaan afscheppen, anders kookt de bouillon over en wordt ze later troe- bel. Tijm, foelie, fijnge- drukte peperkorrels, fijnge- drukte jeneverbessen en gekneusd laurierblad toe voegen. Deksel half op de pan leggen en de bouillon IV2 uur op een zacht pitje laten trekken. Het water moet af en toe opborrelen. Groenten wassen en klein snijden, samen met gewas- sen selderij bij bouillon voe- Niets is lekkerder dan een zelfgemaakte bouillon. Moeilijk is die niet te maken. Het zachtjes trekken, waardoor de bouillon zo smakelijk wordt, kost alleen wat tijd. BASISRECEPT VOOR ZELFGEMAAKTE BOUILLON (voor 1 liter) W2 liter water, 250 g soepvlees 1 vleesbeen (of 1 schenkel a 300 g), mespunt foelie, 10 peperkorrels, snufje tijm, 2 jeneverbessen, Vi laurierblad, stuk prei, stuk winterwortel (of paar worteltjes), Vi ui, paartakjes selderij, zout Bereiden: In grate pan wa- met vlees en been (of schenkel) aan de kook brengen. Goed opletten! AllerHande 9

Allerhande | 1986 | | pagina 9