ih 'A ftouRgn Voor tussendoortjes of als smakelijk ingredient in de fijne keuken: verse kaas wordt steeds populairder. Bij AH zijn verschillende soorten verkrijgbaar: verse roomkaas, cottage cheese en de meest bekende soort: kwark. et maken van verse kaas is een van de oudste me- thodes om melk minder volumineus en langer houdbaar te maken. De melk wordt op een lage temperatuur gestremd. De zo ontstane kaas hoeft niet te rijpen en is dus direct klaar voor consumptie. De kaas is wit van kleur, heerlijk zachtzuur van smaak en bevat naar verhou- ding veel vocht. Ze is korter houdbaar dan harde kaassoorten. De verse kaassoorten horen thuis in het eiwit- deel van de maaltijd- schijf. Kwark bijvoor- beeld is een goede ver- vanger van melk en yoghurt. Verse room kaas is een uitstekend altematief voor harde kaas en datzelfde geldt voor cottage cheese. Voor degenen die liever geen vlees eten zijn verse kaassoorten een eiwitrijk altematief, zo- wel bij de broodmaal- tijd als bij de warme maaltijd. Verse roomkaas Roomkaas (ook wel cream cheese ge- noemd) wordt, wat het Nederlandse produkt betreft, onder de na- men Mon Chou en Re- derijkertje verkocht. Boursin naturel en St. Moret zijn enkele Franse soorten. Voor Mon Chou wordt half- voile room gebruikt, die wordt gestremd. De zo ontstane wron- gel wordt in steriele linnen zakjes gepakt, waama het overtollige vocht, de wei, eruit wordt geperst. Van de oorspronkelijke hoe- veelheid blijft slechts 15% over voor de kaas. Deze massa wordt bij een temperatuur van 80°C tot een gelijkma- tige, smeuige kaas ge- vormd en er wordt wat zout toegevoegd. Ver- volgens wordt het in porties in aluminium folie verpakt. Van de verse kaassoor ten bevat de roomkaas het minste vocht. Ze is in vergelijking met de andere ook langer houdbaar. De Neder landse soorten worden naturel verkocht. De Franse soorten zijn be- halve in naturel ook met peper en met knoflook en groene kruiden te koop. De laatste is ook onder het AH-huismerk verkrijg baar. (Fromage frais) Kwark Voor het bereiden van kwark wordt uitslui- tend magere melk ge bruikt. Aan deze ma gere melk wordt iets meer zuursel dan stremsel toegevoegd. De melk wordt gedu- rende enige tijd tussen de 25° en 30°C verhit. Zo ontstaat een dik- kere massa, de wron- gel. Het overtollige vocht, de wei, wordt van de vaste massa ge- scheiden. Van ca. 5 li ter magere melk houdt men ca. 1 kg magere kwark over. Naast magere kwark zijn er ook halfvolle en voile of roomkwark. Voor deze soorten wordt extra room aan de magere kwark toe gevoegd. Zogenaamde Franse kwark bevat 15% meer vocht en is in de fabriek smeui'ger gemaakt. Ze lijkt daar- door qua smaak en consistentie veel op de kwark, zoals deze in Frankrijk wordt ver kocht. Bij vruchtenkwark is behalve vruchten ook suiker toegevoegd. Meestal wordt er ook wat room door vruch tenkwark geroerd om deze smeui'ger en luch- tiger te maken. Er is ook halfvolle kwark met vruchten te koop. Cottage cheese Voor deze kaassoort, die ook onder de merk- naam Huttenkase wordt verkocht, wordt de kwarkwrongel in kleine korreltjes ver- deeld. Deze korreltjes worden nog wat naver- warmd. De wei wordt afgevoerd en daama worden 20% room en 1% zout toegevoegd. Cottage cheese heeft hierdoor een korrelige structuur en een zacht- zure, fijne smaak. Voedingswaarde Alle verse kaassoorten bevatten veel hoog- waardige dierlijke eiwitten en calcium. Magere kwark bevat helemaal geen vet en heeft daardoor de laag- steenergiewaarde: slechts 270 joules/65 calorieen per 100 gram. Magere kwark is daardoor zeer ge- i Ulfvoub schikt voor een vetbe- perkt dieet. Door de toevoeging van room aan de half volle en roomkwark bevat deze meer calo rieen, respectievelijk 405 joules/95 calorieen en 707 joules/165 calo rieen per 100 g. Kwark is door het zeer lage zoutgehalte (35 mg per 100 g) - dat is nog min der dan bij dieetkaas - zeer geschikt voor een natriumbeperkt dieet. Aan cottage cheese en verse roomkaas wordt wat zout toegevoegd. Deze soorten zijn dus niet geschikt voor een natriumbeperkt dieet. Cottage cheese wordt wel vaak als broodbe- leg geadviseerd aan mensen met een vetbe- perkt dieet. Het aantal joules is 425 per 100 g (105 calorieen). Verse roomkaas heeft het hoogste vetge- halte en bevat het minste vocht van de ge- noem- de soorten. Het bevat dan ook 1.375 Joules (335 calorieen) per 100 g. u /M O n A - -rum k' mu. 125 C.UAM tfov ykkN I.., USglK''* - J O' AllerHande 13

Allerhande | 1986 | | pagina 13