BELANGRIJKE KEGELS in stukjes snijden en de pitjes ver- wijderen. In een wijde pan de man- darijnen met het citroensap aan de kook brengen en ca. 20 minuten zachtjes laten koken. De massa moet wel zachtjes borrelen. De sui- ker door de vruchtenmassa roeren, opnieuw aan de kook brengen en nog 10 minuutjes zachtjes laten ko ken. Controleren of de jam dik ge- noeg is. Hiervoor met een theele- peltje wat jam op een natgemaakt bordje scheppen. Loopt de afge- koelde jam niet meer uit, dan is ze dik genoeg. De jam in de met sodawater schoongemaakte en goed nage- spoelde potten schenken en de pot- ten direct met bijpassende deksels of natgemaakt cellofaan sluiten. Mandarijnenjam Grapefruitchotney Pittige sinaasappeljam Sinaasappelgelei met rozijnen Bereidingsiijd: ca. 40 minuten Prijs in totaal: ca. j 5,80 AllerHande 41 Gebruik uitsluitend ge- emailleerde of roestvrijsta- len pannen en houten le- pels. Zorg ervoor dat de pan wijd is enzogrootdat detotale massa niet meer beslaat dan de helft van de inhoud van de pan. Jam en gelei komen tijdens het koken nogal omhoog. De kooktijden mogen be- slist niet korter zijn dan aangegeven. Of de jam of gelei op juiste dikte is, kunt u als volgt controleren: schenk een druppel jam op een koud schoteltje. Als de afgekoelde jam of gelei niet uitloopt, dan is de dikte goed. Loopt deze wel uit, dan laat u de massa nog even koken en controleert u opnieuw. Mochtde jam of gelei uit- eindelijk toch te dun zijn, dan kunt u hem opnieuw aan de kook brengen en enkele minuten laten ko ken. De potten waarin u de jam gaat bewaren, moeten goed schoon zijn. Was ze daarom in heet sodawater, spoel ze goed na en laat ze omgekeerd op een schone theedoek drogen. Ook de deksels moet u op deze wijze schoonmaken. Zet de potten tijdens het vullen op een natte doek, om te voorkomen dat ze eventueel springen. Potten zonder deksel kun- nen met natgemaakt cello faan worden gesloten. Leg een stuk natgemaakt cello faan over de pot en zet het met een elastiekje vast. Trek het cellofaan voorzich- tig glad. Zelfgemaakte jam kunt u direct gebruiken. De jam wordt nog beter van smaak als hij eerst een paar weken staat. De houdbaarheid is ongeveer een jaar.

Allerhande | 1986 | | pagina 41