WORSTNAKERIJ VERSE ROOKWORST UIT AH'S EIGEN aan. U kunt die versheid ook afle- zen op het etiket, waar achter 'ten- minste houdbaar tot' een datum is vermeld. Die datum is er vooral voor uw gemak. Houdt u die datum in de gaten wanneer u de groente niet dezelfde dag nog gebruikt? Hutspot De hiervoor geschetste werkwijze in het panklaarbedrijf gaat niet op voor alle panklare groenten. Voor hutspot bijvoorbeeld wordt eerst de kop van de Friese winterpeen afge- sneden en de peen wordt in gelijke stukken verdeeld. Deze worden in de schrapmachine schoonge- schrapt. Na een paar royale af- spoelbeurten wordt de peen hut- spotklaar gesneden. De uien voor deze oer-Nederlandse wintermaal- tijd worden met de hand schoonge- maakt. Zuurkool uit het vat toch in zakjes De zuurkool van AH is uitsluitend verkrijgbaar in stevige plastic zak jes. Hermetisch gesloten. Albert Heijn verkoopt niet 'uit het vat'. 'Uit het vat' klinkt leuk nostalgisch, maar of een grijze plastic ton tot de verbeelding spreekt? Afgezien daarvan: zuurkool komt altijd uit vaten! Want in vaten gist de kool tot er zuurkool ontstaat. Als dat proces ten einde is, moet de zuur kool in een gesloten verpakking, vinden de groentespecialisten van AH. Want als je de zuurkool in de winkel in een vat bewaart, het gistingsproces door. Een gesloten pakje is bovendien hy- gienischer en... het riekt niet in de koelkast. Overigens, pakjes zuur kool blijven ook buiten de koelkast goed. Gekookte en gerookte worsten worden overal ter wereld gemaakt. Verse rauwe) rookworst daarentegen is een typisch Nederlands produkt. Albert Heijn verkoopt die verse rookworst al meer dan twintig jaar. U vindt'm lekker, want er gaan er elk jaar meer dan een miljoen over de toonbank! De rauwe 'hoefijzers' worden gemaakt volgens traditioneel recept, in AH's eigen worstmakerij. De verse rookworst werd meer dan honderd jaar gele- den bedacht. In novem- ber (de slachtmaand) bleef bij het klaarma- ken van de wintervoor- raad vlees en spek een flinke hoeveelheid darm over. Dat zat de boeren, zuinig als zij waren (en nog zijn) niet lekker. Daar heb- ben zij toen het vol- gende op gevondende darm werd goed ge- wassen en gezouten en gevuld met grof gema- len varkensvlees en kruiden. En zo ontstond de verse rookworst met zijn typische hoefijzer- vorm. Om de worst nog meer smaak en enige houd- baarheid te geven, werd-ie 'koud gerookt', dat wil zeggen: heel langzaam en bij lage temperatuur. Van hete rook zou de worst gaar worden en dat was (en is) niet de bedoeling. Zo ging het en zo gaat het nog in AH's worstmake rij. Heel ambachtelijk. Verse rookworst is dus rauwe worst. Het vel- letje is eetbaar. De in- houd bestaat uit mager en doorregen gekruid varkensvlees. De houdbaarheid van verse rookworst is be- perkt: enige dagen in het speciale (gesloten) rookworstzakje, dat uit- drogen tegengaat. In de koelkast wel te ver- staan. Bewaren kan dus even, maar kopen en eten is verreweg het lekkerst. Om gaar te worden dient de worst een half uurtje te wel- len in water dat niet kookt. Tachtig graden is prima. Maar hoe weet je dat water die temperatuur heeft? Ga er maar van uit dat het goed is, wanneer het water net niet borrelt. Het is zaak daar een oogje op te houden, want als het water te heet is, knapt het vel- letje en verdwijnen de heerlijke vleessappen in het welwater. Heerlijk, verse rook worst, maar geen pro dukt om lang in voor- raad te hebben. Terwijl dat juist zo handig kan zijn: een pakje zuur kool en een rookworst in voorraad, dan heb je altijd een lekkere win- termaaltijd in huis. Neem voor dit doel de handige, vacuum ver- pakte rookworst van AH, die een lange houd baarheid heeft. Die rookworst is ook bijzon- der sappig en smake- lijk, maar anders dan z'n verse broer, omdat het vlees fijner gema- len en de worst gepas- teuriseerd is. Daaraan ontleent de vacuum- worst z'n houdbaarheid. Handig, ook voor een broodje warme worst na een winters dagje uit, of een hartig hapje tussendoor. boerenkoolstruiken op de akker. Volgens de traditie't lekkerst als er een nachtje vorst overheen is gegaan. orde uiteraard, want neem nu prei. De bladeren staan als een soort kelk rechtop in het land. Door wind en regen kan er makkelijk zand in terecht komen. Een hele prei was- sen heeft daarom weinig zin. Eerst snijden dus en goed snijden kan al- leen met vlijmscherpe messen, die meermalen per dag worden verwis- seld. Bij prei zelfs elke twee uur. Elke groente heeft z'n eigen snij- wijze, maar voor alle soorten geldt: haarscherpe snijvlakken, waardoor zo min mogelijk van de celstruc- tuur wordt beschadigd. Onmiddel- lijk na het snijden volgen een paar wasbeurten in ruim water en een koude douche toe. Dan wordt de kletsnatte groente razendsnel drooggecentrifugeerd. De groente wordt daarvoor in linnen zakken 'verpakt' om te voorkomen dat er beschadigingen ontstaan. AH past de centrifugemethode al tien jaar toe (en was daar de eerste mee). Na het snelle drogen wordt de groente meteen verpakt in ge- perforeerde plastic zakken of op schaaltjes. Als de verpakking al ge sloten is, worden de zakken gevacu- meerd. Dat is niet vacuum trekken, maar een snelle manier van koelen, waardoor de temperatuur - die tij- dens het snijden, wassen etc., iets is opgelopen - in no-time wordt terug- gebracht tot vier graden Celsius. De panklare groente is nu klaar voor vervoer per gekoelde vracht- wagen, naar de vijf groentecentra- les van AH, van waaruit alle filialen worden bevoorraad. In de winkel worden de zakjes en pakjes direct in de koelvitrine gelegd. Let op de houdbaarheid De panklare groenten in de koelvi trine zijn vers, daar kunt u van op Bij de oogst van winterwortels Een groene zee van onmisbare basis voor onze hutspot -worden loof en wortels al meteen van elkaar gescheiden. AllerHande 37

Allerhande | 1986 | | pagina 37