WELKE WIJN BU UW KERSTDINER NAAK UW KEUS EN GENIET ERVAN Wijn wil plezieren. Wijn is er om van te genieten. Zonde om dat plezier te laten overschaduwen door twijfels als: doe ik het zoais het hoort, schenk ik wel de juiste wijn bij het juiste gerecht? Om het u makkelijk te maken hebben wij bij de kerstdiners in deze AllerHande enkele wijnsuggesties gegeven. Maar het gaat er eerst om wat u lekker vindt. Welke wijn u kiest, is in de eerste plaats een persoonlijke zaak. Smaken verschillen. Maar na- tuurlijk zijn er ook overeen- komsten in smaak. En de 're- gels' met betrekking tot wijn die u op veel plaatsen tegenkomt zijn dus ook geen klinkklare onzin. Regels tussen aanhalingstekens. We doelen meer op suggesties die aangeven hoe wijnen en gerechten kunnen worden gecombineerd. Want de smaak van een wijn verandert al naar gelang de smaak van hetgeen erbij wordt gegeten. Neem bijvoorbeeld een Beaujolais. Je kunt'm zo - zonder iets erbij - drinken, een stukje Goudse kaas er bij eten of een stukje Roquefort. Dan lijkt het wel of er uit een fies drie verschillende wijnen komen. De smaak van de wijn vermengt zich met die van de gerechten. Het resultaat kan een harmonieus ge- heel zijn. Of niet. Dat laatste is bij voorbeeld het geval bij gerechten waarin azijn is verwerkt. Daar smaakt geen enkele wijn bij. Hoe persoonlijk de keuze van de wijn ook is, in de afgelopen honder- den jaren zijn toch wel een paar dingen vast komen te staan, proef- ondervindelijk. Bijvoorbeeld: wit bij wit en rood bij rood, ofwel: witte wijn bij vis en rode wijn bij vlees. En ook: hoe lichter het vlees, hoe lichter de wijn. Kiezen uit verschillende gebieden van herkomst Hoe zwaar of hoe licht is een wijn? Op de wijnafdeling van elke AH-su- permart, is elke wijn voorzien van een etiketje op de prijsrail, dat veel nuttige informatie verschaft over o.a. de aard van de wijn. Om een eventuele speurtocht door de rek- ken wat te vergemakkelijken geven wij hierbij een globaal overzicht van de belangrijkste wijngebieden. Beaujolais is een typisch fruitige wijn die erg goed tot z'n recht komt bij lichtere vleessoorten: kip, kalfs- en varkensvlees. Bordeaux-wijnen zijn zeer geschikt voor niet te licht en niet te zwaar rood vlees: varkensvlees, biefstuk. Er zijn ook wat zwaardere Bor- deauxwijnen (St Emilion, Pome- rol), die perfect samengaan met stevige vleessoorten en wild. Cotes du Rhone. De wijnen uit dit gebied zijn doorgaans vrij stevig en vormen dus ook een goede begelei- ding voor vlees met een uitgespro- ken pittige smaak. De wat gewone- re, lichtere wijnen uit dit gebied passen beter bij niet al te zware vleesgerechten. Voor Bourgognes geldt ongeveer hetzelfde. De wijnen van Cotes de Beaune zijn lichter dan die van Co tes de Nuits. Spaanse wijnen zijn nog niet zo in zwang bij het kerstdiner. Maar wel erg lekker bij rundvlees of gevogel- te. Een goede Rioja, een wijn met een geprononceerde smaak, kan erg goed bij een stuk wild. De moeite van het proberen zeker waard. De wijnen uit het grote zui- den (Languedoc, Roussillon e.d.) zijn zeer verschillend van karakter. Er zijn wijnen bij voor elke vlees- soort. Vooral voor dit gebied geldt: raadpleeg de informatie in de win- kel. Loirewijnen, heerlijk wit en droog, zijn viswijnen bij uitstek. Neem de Muscadet, beroemd als typische viswijn. Maar ook uit de andere ge bieden komen verrukkelijke witte wijnen, die alle vissoorten en an dere lekkemijen uit zee perfect om- ringen. En u weet: vis moet 'zwem- men'. Soepele overgang De witte wijnen, en dan vooral de droge die het zo goed doen bij vis- sige gerechten, zijn ook uitstekend als aperitief te serveren. Dat is he- lemaal 'in', maar het heeft ook een groot praktisch voordeel. Een droge witte kun je aan tafel gewoon doordrinken tot en met het voorge- recht. Daarmee is meteen een pro- bleempje uit de wereld. U kent het wel: op een gegeven moment is het zo ver, tijd om aan tafel te gaan. Maar iedereen moet eerst nog even z'n aperitiefje opdrinken. Als u ech- ter witte wijn als aperitief schenkt, hoeft de maaltijd niet te wachten. Iedereen neemt z'n glas gewoon mee. Zo verloopt de overstap soe- pel en het met zorg bereide voorge- recht verpietert niet. S maken verschillen Kies voor een vismenu een mooie witte wijn. Vormt vlees de hoofd- schotel, kies dan een witte en een rode. Reken per persoon een halve fles voor de hele maaltijd. Schenkt u de witte wijn voor de maaltijd, dan heeft u daar natuurlijk meer van nodig. Als het gezelschap wat groter is, wordt de wijnkeuze er niet makke- lijker op. Het is natuurlijk wel aar- dig om de keuze af te stemmen op wat de gasten lekker vinden. Als bijvoorbeeld een persoon de wijn die het hele gezelschap lekker vindt, echt niet kan waarderen, overweeg dan eens een klein flesje met een andere soort. AH heeft leuke eenpersoonsflesjes om hem of haar te plezieren. Lopen de voor- keuren erg uiteen, probeer dan een wijn te kiezen waarvan u zeker KERSTWIJNEN 32 AllerHande

Allerhande | 1985 | | pagina 32