KIEZEN UIT STOOFVLEES pitje wordt meer smaak aan het vlees onttrokken. U krijgt dan wel een heerlijke jus, maar het vlees wordt droger. Houd de deksel op de pan en keer af en toe de lapjes om. Als de vloeistof te sterk verdampt, wat extra warm water toevoegen. Stooftijd 21/2 tot 3% uur. Stoofvlees wordt nog lekkerder, als u een grote hoeveelheid tegelijk stooft. Verdubbel hiervoor de hoe- veelheden die in de recepten wor den aangegeven. Vries de helft van de hoeveelheid in voor later ge- bruik. Versneld stoven met de snelkookpan De snelkookpan is ideaal voor stoofvlees. Wat normaal enkele uren kost, doet de snelkookpan in een uurtje. De smaak en de kwali- teit van het vlees blijven ook bij be- reiding in de snelkookpan uitste kend. Het vlees kan, net als in de braad- pan, in de snelkookpan worden aan- gebraden. De hoeveelheid vocht moet wat royaler zijn, ook al door het inkoken en omdat de pan tij- dens het stoven nu eenmaal niet zo makkelijk kan worden bijgevuld. De snelkookpan mag in het alge- meen niet voor meer dan de helft met vocht en ingredienten gevuld zijn. De stooftijd varieert van 15-30 minuten per pond vlees, afhankelijk van het soort vlees en de druk in de snelkookpan. Raadpleeg daarvoor de gebruiksaanwijzing. Eerst vloeistof verwarmen Doe de aangebrade lapjes weer in de pan en voeg, samen met eventu- eel nog een klontje boter, water of wijn toe. De vloeistof kunt u het beste eerst in een steelpannetje verwarmen en dan pas bij de lapjes schenken. Voegt u deze koud toe, dan kan het vlees wat stugger blij ven. Voeg zoveel vloeistof toe, dat de lapjes onderstaan. Sudder het vlees op een laag pitje. Let er wel op dat er af en toe kook- belletjes ontstaan. Op een te zacht Kies een niet te grote braadpan met deksel. Smelt de boter of margarine tot het schuim wegtrekt en lichtbruin begint- te worden. Bij sommige gerechten krijgt u extra lekkere jus door bo ter of margarine met olie of een bak- en braadprodukt te combine- ren. Wacht ook dan tot het schuim wegtrekt en lichtbruin begint te worden. Bak de lapjes een voor een aan beide zijden bruin. Haal het lapje uit de pan voor u een volgend stukje vlees aanbraadt. Magere runderlappen Deze runderlappen met een klein randje vet zijn de meest gevraagde. Het vlees leent zich uitstekend voor alle soorten stoofgerech- ten, ook uit andere landen. Stooftijd: ca. 3 uur. Ribiappen Dit stoofvlees heeft iets meer vet en leent zich daar- door bijzonder voor ouder- wets stoven. Vooral ge- schikt om in z'n geheel te stoven. Stooftijd 2% a 3 uur. Sukadelappen Dit stoofvlees komt van de schouder. De naam is ont- staan, omdat door het vlees een zeen loopt, die aan su- kade doet denken. De lap- jes lenen zich er het meest voor om in z'n geheel te stoven. Stooftijd: IVi a 3 uur. Doorregen runderlappen Dit rundvlees komt van de borst. Het vlees heeft iets meer vet en is iets grover van draad. Het vlees leent zich uitstekend voor ge- kruide stoofschotels. Snijd het bij voorkeur in kleine stukken. Stooftijd: ca. 3 uur. Hacheevlees Deze stukjes runderstoof- vlees zijn gesneden van de borst. Het vlees leent zich zoals de naam al zegt uit stekend voor hachee, maar ook voor andere gekruide stoofschotels. Stooftijd: ca. IV2 a 2 uur. Kalfslappen Dit kalfsstoofvlees is heel mager. Het f ijne vlees vraagt om niet te uitgespro- ken ingredienten. Heerlijk zijn bijvoorbeeld witte wijn, champignons en fijne krui- den, zoals basilicum of ker- vel. Stooftijd: ca. 1 uur. Kalfsborstlappen Deze kalfslappen, die van de borst worden gesneden, hebben een klein randje vet. Het vlees is heerlijk in wat stevige stoofschotels met bijvoorbeeld tomaten en bonen. Kalfsborstlappen zijn ook heel goed tot een heerlijke ragout te verwer- ken. Stooftijd: ca. 1 uur en 15 minuten. AllerHande 9

Allerhande | 1985 | | pagina 9