In de verschillende wijngebieden bestaan veel kleinere wijnbou- wers, die een raeer dan gemiddelde kwaliteit produceren. In het al- gemeen brengen deze wijnbouwers hun wijn naar de plaatselijke cooperatie. De wijn wordt dan onder een algemene streekbena- ming, tezamen met die van collega's, in de handel gebracht. Wij selecteren een aantal van deze wijnbouwers en vermelden de naam van hun wijngaard op het etiket. Door hun kleine produktie en onze toch wel belang- rijke afname betekent dit dat de namen van de wijngaarden regel- matig wisselen. Daarom hebben wij er de paraplunaam 'Mon detour' aan toege- voegd. De wijnen kunnen uit verschillende wijnge bieden afkomstig zijn. Wij zijn begonnen met het gebied Bordeaux, omdat de kwaliteit van de oogsten 1982 en 1983 erg goed was. Het wijnjaar 1984 was evenwel veel minder en dan kan zelfs de beste wijnbouwer geen goede wijn maken. Overigens geldt dit al- leen voor de rode wij nen. De witte wijnen van de Bordeaux oogst 1984 zijn wel goed en misschien is het inte- ressant voor u te ver- nemen dat wij kortge- leden ook een witte Mondetour introdu- ceerden. Met betrekking tot de rode Mondetour heb ben wij een wijnstreek geselecteerd waar de omstandigheden veel gunstiger waren en dat is Minervois. Wij voe- ren momenteel Do- maine de Montplaisir, een werkelijk be- staande wijngaard. Zo- als dit bij veel van deze kleinere wijnbou wers het geval is, be- schikt Domaine de Montplaisir niet over een eigen bottelinstal- latie. De botteling la- ten wij daarom uitvoe- ren door Jean d'Ali- bert, die over uitste- kende bottelmogelijk- heden beschikt. Zwaveldioxyde in jam? Zwaveldioxyde is een technologisch noodza- kelijk conserveermid- del om rotting en gis- ting van de te verwer- ken vruchten te voor- komen. Door de grote aanvoer na de oogst worden de vruchten voor gewone jam na- melijk tijdelijk opge- slagen. Overigens is als gevolg van nieuwe technologi- sche ontwikkelingen de gebruikte hoeveelheid zwaveldioxyde in de loop der jaren sterk verminderd. Toege- staan is een gehalte van ten hoogste 50 mil ligram per kilo. Bij AH abrikozenjam varieert dat van 10 tot 30 mg per kilo jam. In deze kleine hoeveelheid is zwaveldioxyde abso- luut niet schadelijk. AH-extra jam en AH- halvajam bevatten geen zwaveldioxyde, omdat deze worden ge- maakt van verse en/of diepvriesvruchten. De aanduidingen op di verse verpakkingen zijn wettelijk geregeld als extra informatie voor de consument. Tot slot willen wij u er nog op attenderen dat produkten die schade lijk zijn voor de ge- zondheid niet in de handel mogen worden gebracht. Vezelrijk afslanken Het verheugt ons dat het vezelslanke week- menu u goed gesmaakt heeft en het gewenste effect heeft gehad. De redactie van Aller Hande is zeker voome- mens om vezelrijke, energie-arme recepten regelmatig in dit blad op te nemen. U kunt binnenkort het een en ander verwachten. EXTRA LIGHT Wilt u iets weten over produkten die bij AH te koop zijn of over andere zaken die u bij AH tegenkomt? Schrijf het ons: AllerHande, Antwoordnummer 250,1500 VC Zaandam Vermeld in de linker bovenhoek van briefkaart of envelop: AHA. Vragen die voor een groter publiek interessant zijn, worden in deze rubriek gepubliceerd. Alle briefschrijvers krijgen persoonlijk antwoord, Op een pot abrikozenjam van AH lezen wij bij de in- gredientenopgave: restant zwaveldioxyde. Dit klinkt ons naar in de oren. Kun u mij uitleggen wat hiermee wordt bedoeld? C.A.K. TEB. Met veel belangstelling heb ik de AllerHande van de maand mei gelezen; wat mij aantrok was het 'vezel- slank menu'. Mijn man en ik hebben het sameo ge- volgd en tot onze verbazing zijn wij in een maand 3 kilo afgevallen. Het eten was zaligenzeergevarieerd. Graag zou ik wat meer van deze recepten willen heb ben, als dat mogelijk is. MEVR. J.C.M. TED.

Allerhande | 1985 | | pagina 51