DESSERT WAT DRINKEN? LEKKERE COMBINATIES IN HET PANNETIE ONGELUKJES V00RK0MEN Een gezellige gourmet- party eindigt met zelf- gebakken pannekoek- jes. Maak het beslag gerust enige tijd tevo- ren. Naarmate het lan- ger staat wordt het al- leen maar lekkerder. Pannekoekjesbeslag Klop met de mixer 1 ei, 125 g bloem, 2i/2 dl melk, snufje zout en 1 zakje vanillesuiker tot een luchtig beslag. Dek het beslag af met plas tic folie. Bak van dit beslag kleine pannekoekjes en geef er wat fruit bij of flambeer ze voor de volwassenen desge- wenst met wat likeur. Voor de kinderen niet te zoete limonade. Lek- ker zijn bijvoorbeeld bronwater puur of ci tron of i/2 liter bronwa ter aangevuld met l/2 li ter appelsap of druive- sap. Als u wijn wilt drinken, dan kiest u een wijn die bij veel gerechten past. Bijvoorbeeld een witte of een rode AH Huis- wijn. Houdt u van een wat zoetere witte wijn, dan is Selection Cle- mence een goede keus. A Stukje kip, plakje spek, ringetje prei, snufje kerriepoeder. Wat tomaat, stukjes paprika, stukjes ui, basilicum, losgeklopt ei, plakje kaas. Biefstukje of tar- taar met peper- steakkruiden, stukjes ui, scheutje room. Ham- of nasiburger, stukjes fruit, stukje ui, plakje kaas. Wat tomaat, rin- getjes prei, varkens- haas met vleeskruiden, scheutje room. 6 Plakje spek, plakjes champignon, stuk jes ui, losgeklopt ei, plakje kaas. 7Ringetjes prei, plak jes champignons, kerriepoeder, plakjes banaan en stukjes peer, plakje kaas, scheutje room. 8 Tomaat, Italiaanse kruiden, stukjes ui, borrelworstje. 9Schijfje gehakt, stukjes paprika, pa- prikapoeder, scheutje room. Plakje spek, stukjes ananas, kerriepoe der, plakje kaas. Kalfs- of varkens- schnitzel, ringetjes prei, plakjes champig nons, scheutje room. «Cocktailfruit, stukje kipschnitzel, kipkruiden, scheutje room. Ringetjes prei, stukjes ananas, pa- prikapoeder, losgeklopt ei. M Hamburger, bor relworstje, plakje kaas, tomatenketchup. Plakje varkensle- ver, plakje ontbijt- spek, peper, zout en uie- ringen. Combinatie 5 Pannekoekje Combinatie 13 Combinatie 1 Tomaten banaan saus Zet het gourmetstel zo neer, dat iedereen erbij kan. Zet eventueel een klein tafeitje bij de eettafel, waarop u de verschillende ingredienten plaatst. Zorg ervoor, dat de kinde ren geen kleren met wijde mouwen aan hebben, zeker als u een gourmetstel met spiritusbranders hebt. Houd altijd de dovers van de spiritusbranders bij de hand. Vul de brandertjes nooit aan tafel bij. is er een uitgebrand, leg dan de dover erop, haal de brander uft het stel, doop in de keu- ken de onderkant in een laagje koud water en vul pas daama het afgekoelde brandertje bij. AllerHande 43

Allerhande | 1985 | | pagina 43