KAAS NOET AANRIJPEN' randeerd, als pfp0 met de meeste Neder- landse kazen onder- scheidt de Brie zich uiterlijk vooral door de witschimmel op de kaas. Deze schimmel, die officieel 'penicil- lum candidum' heet, wordt door middel van een verstuiver over de kazen gespoten. Deze schimmel - eetbaar en absoluut onschadelijk voor de gezondheid - vervult een vergelijk- bare functie als de korst op Nederlandse kaas: hij beschermt hem tegen uitdrogen en bederf en zorgt dat de kaas zelf zijn smaak en aroma behoudt. Dat een kaas als 'Brie' zacht blijft, komt door- dat de wrongel niet - zoals bij de meeste Ne derlandse kazen - wordt geperst. Er blijft daardoor meer vocht in de kaas achter. De Brie van het AH- Hutin uit het plaatsje Dieu-sur-Meuse. Daar wordt de Brie volgens eeuwenoud procede vervaardigd. Maar wel in een modem hygie- nisch bedrijf met mo- deme technieken. lets wat de kwaliteit alleen maar ten goede komt. Want kaas is een le- vend produkt. Smaak, een constante kwaliteit en goede houdbaarheid kunnen alleen maar worden gegarandeerd als het hele bereidings- proces volgens strikte regels plaatsvindt en onder voortdurende controle staat. Witschimmel: eetbaar en absoluut onschadelijk Een echte Brie heeft een diameter van 35 a 40 cm. In vergelijking Huismerk wordt na het rijpingslokaal verlaten te hebben, in 10 stuk- ken van ca. 200 gram gesneden, in papier ge- wikkeld en vervolgens in folie verpakt. Om het rijpingsproces te vertragen worden de kaasjes vervolgens gekoeld tot een tempe- ratuur tussen de 4 en 6 graden Celsius. Tij- dens het transport in koelauto's van Frank- rijk naar de distribu- tiecentra van AH in Nederland en vandaar naar de Albert Heijn winkels wordt de Brie vrijwel constant op die temperatuur gehou- den. Voortdurende kwaliteitscontrole Dank zij deze behande- ling kan een tenminste- houdbaar-tot (THT) datum worden gega- dekaas- jes eenmaal in de win- kel liggen. Dat is niet de enige wijze waarop de kwali teitscontrole tot uiting komt. Ook tijdens de vervaardiging worden bij voortduring steek- proeven genomen op Wat voor de Brie geldt, geldt grotendeels ook voor de Camembert. Tenminste, als we het over een rijke traditie, een ambachtelijke ver vaardiging en de hoge kwaliteit hebben. Maar er zijn belangrijke ver- schillen. Niet alleen komt de Camembert van oorsprong uit het Normandische plaatsje van dezelfde naam, maar ook qua vorm en smaak is er onder- scheid. De Camembert heeft een ronde, platte vorm met een diameter van 10 tot 11 cm en een hoogte van 3 tot 4 cm. Hij weegt zo'n 250 gram en heeft een zachte noot- tot cham- pignonachtige smaak. Voor het maken van een zo'n kaasje is onge- veer twee liter melk nodig. De Camembert is, net als de Brie, een witschimmelkaas. Een kaas bovendien, die tot ver buiten Frankrijk samenstelling, schim- melvorming, tempera tuur en gewicht. Dat- zelfde gebeurt nog eens als de kaasjes in Nederland worden af- geleverd. Twee liter melk voor een Camembert een grote populariteit geniet. In de Verenigde Staten is de Camem bert zelfs de bekendste buitenlandse kaas! Fromage frais: een kaas apart 'Fromage frais' bete- kent letterlijk 'verse kaas'. Kaas, met an- dere woorden. die niet gerijpt is, maar die ontstaat door toevoe- ging van een geringe hoeveelheid stremsel aan gepasteuriseerde melk. Doordat men een belangrijk deel van de wei laat weglo- pen, ontstaat een zacht, smeui'g deeg met een aangename, zurige smaak. Een goed Nederlands woord voor deze kaas zou zijn voile kwark. De Fromage frais aux fines herbes van het AH-huismerk is echter geen kwark zoals wij die kennen. Aan de 'verse kaas' wordt room toegevoegd en een mengsel van krui- den en knoflook. Qua smaak is deze Fro mage frais van AH het best te vergelijken met kazen als Boursin en Paturain. Het huismerk-assorti- ment in Franse kazen bevat nog twee popu late soorten: de Fro mage aux noix en de St. Paulin. In het eer- ste geval is er sprake van een smeltkaas, sa- mengesteld uit Em- menthaler, Goudse en Chester kaas en 'be- legd' met halve walno- ten. De St. Paulin is een zogeheten rood- bacteriekaas, wat tot uitdrukking komt in de roodbruine, zachte korst. Een echt kaasje voor beginnende Franse kaas-liefheb- bers: heel zacht, heel romig en qua smaak een beetje te vergelij ken met een heel jonge Nederlandse kaas. mage frais aux fines herbes. Wilt u zelf een kaasplateau met deze kaasjes samen- stellen, dan is dit ook de juiste volgorde om van alle- maal een stukje te proeven. Reken daarbij per persoon op circa 25 tot 50 gram. Een Franse kaas is volgens kenners op z'n lekkerst als hij is 'aangerijpt'. Dat bete- kent dat zo'n kaas de kans moet hebben gekregen om optimaal te rijpen. Hij moet op kamertemperatuur wor- den geserveerd. Pas dan komen smaak en aroma volop tot ontwikkeling. Voor kazen als Brie, Ca- membert en St. Paulin be- tekent dit, dat u die thuis het beste kunt bewaren in de groentela van de koel- kast. DeTHT datum op de verpakking geeft aan tot wanneer u ze op deze ma- nier tenminste kunt bewa ren. Bent u van plan de kaas te serveren, haal hem dan en- kele uren tevoren uit de koelkast om op kamertem peratuur telaten komen. Dan kan de kaas 'aanrij- pen' en zal hij beter sma- ken. Wilt u niet de hele kaas presenteren, haal dan alleen het gewenste deel uit de koelkast. Voor de Fromage frais en de Fromage aux noix geldt dit niet. Deze kaasjes hoe- ven voor consumptie niet verder aan te rijpen. Ze zijn wel lekkerder als ze ook enige tijd voor consumptie uit de koelkast worden ge- haald. Omdat het stuk voor stuk vrij lichte kaasjes zijn, smaakt een niet te zware wijn er het best bij. U kunt daarbij denken aan een Co tes du Rhone Villages of een Notre Dame de Veilles. AllerHande 39

Allerhande | 1985 | | pagina 39