KOFFIE: SONS GOEDKOOP. SONS DUUR Rabat is een pittige, eenvoudige, eerlijke melange van koffiebonen uit Kameroen, Ivoorkust en Togo, aangevuld met Braziliaanse koffie.' De drie genoemde huismelanges zijn in verschillende vormen te koop. Bonenkoffie, gemalen koffie en oploskoffie. Wie coffeine minder goed verdraagt, kan bij AH kiezen uit coffe'inevrije Perla Mild en Mokka. Bovendien is er coffe'ine vrije Perla Mild oploskoffie. Verder bevat het AH koffie-assorti- ment nog o.a. Cafe> Filtre, handig als je maar een kopje wilt zetten of op vakantie bent, en Espresso (dub- bel gebrand, ofwel 'doppio tostato'). Honderd kopjes per dag Een computergestuurde branderij je zou bijna denken dat koffie ma- ken vanzelf gaat, dat de ruwe bo- nen er automatisch als de ver- trouwde pakken AH-koffie uitrol- len. Dat lijkt maar zo. Het machine- park is slechts de uitvoerder van wat de melangeur wil. Wat hij wil, stelt hij vast in een klein kamertje, een heiligdom dat je een proeflo- kaal zou kunnen noemen. Op draai- tafels staat permanent een rij kof- fiepotjes. Aan de tafels zitten spoel- bakjes vast, van die kleine ronde die je bij de tandarts ziet. Want Geb IJskes drinkt die 100 kopjes per dag natuurlijk niet op. Dat zou te veel van het goede zijn. 'Proeven gaat zo. Je neemt een lepel koffie, je zuigt de koffie naar binnen, zo- dat-ie in aanraking komt met alle smaakpapillen en dan spuug je die slok weer uit. Het is een heel ge- slurp en gespuug. Het klinkt wat on- smakelijk, maar zo doe je dat nu eenmaal.' Er gaat geen dag voorbij zonder proeverij. AH koopt bijna dagelijks koffie. Tien miljoen kilo per jaar. Dat zijn ongeveer 200.000 balen. Elke partij wordt meer dan eens geproefd. Maar ook als de voorraad op peil is, de silo's gevuld en de computer precies weet hoeveel er van elke component naar de me- leersilo moet, dan nog gaat het proeven door. Van elk uur dat er gebrand wordt, komen twee pakken bij IJskes terecht. Want er kan al- tijd een valse boon in de prachtpar- tij zitten. Een 'stinker'. Kortom, het hele proces wordt streng door men- sen bewaakt, want een computer kan nog zo verfijnd en vemuftig zijn, proeven kan zo'n apparaat na tuurlijk niet. De lekkerste koffie Hoe zet je nu goede koffie van goede koffie? Voor melangeur IJs kes wordt de lekkerste koffie nog op de ouderwetse manier gezet: 'Je begint met bonen, want de boon is de beste bewaarplaats voor het aro ma. De bonen maal je met een handmolen, tussen de knieen. Dan zet je daar koffie van in een stenen pot met een rondfilter. Beetje ko- kend water erop, paar minuten wachten, nog eens opschenken etc. Die koffie drink ik het liefst met een beetje gekookte melk. Nog maar weinig mensen doen het zo, maar daarmee wil ik absoluut niet zeggen dat andere manieren min der goed zijn. Ik heb het over m'n persoonlijke voorkeur.' Volgens Geb IJskes zijn Nederlan- ders goede koffiezetters. 'Door de opkomst van de elektrische appara- ten wordt in bijna negentig procent van alle huishoudens gemalen kof fie gebruikt. Dat malen vraagt grote zorg. Wij gebruiken een wal- senmolen met waterkoeling. Want de koffie mag niet te heet worden. Dan wordt de koffie snel vacuum verpakt. Dubbel. Binnenpak, buiten- pak. Met daarop: tenminste houd- baar tot. En uiteraard het bekende stempel: Albert Heijn, koffiebran- ders, sinds 1895.' N s*? *V K-!'v en na het branden De kwaliteit van de AH- huismelanges is zeer sta- biel. Maar hoe komt het toch dat de prijs van koffie regelmatig zo sterk schom- melt? De belangrijkste oorzaak is de schommelende koers van de dollar, waarin koffie hoofdzakelijk wordt verhan- deld. Die koers verandert van minuut tot minuut. Daarom zijn inkoper IJskes en zijn collega Sijpkes via een computer rechtstreeks verbonden met de termijn- markten van New York en Londen. Zo kunnen ze de prijs van de koffie scherp in de gaten houden. 'Wij kopen bijna elke dag koffie,' zegt IJskes. 'En dan is het heel spannend of je het juiste moment kiest. Zitten we goed of hadden we beter vijf minuten kun nen wachten? Het gaat om grote bedra- gen en een kleine prijsve- randering, een minuten- kwestie, kan dus aardig op- lopen, of meevallen, want dat gebeurt ook. Als ik nog denk aan 1975, dat was echt een rampjaar. Ineennachtvroren in Bra- zilie miljoenen koffiestrui- ken dood. De schaarste (en de hoge prijzen) heeft nog lang doorgewerkt. Derge- lijke rampen zijn niette voorkomen. Maarzeheb- ben wel gevolgen voor de prijs die de consument moet betalen. Ook al doen we nog zo ons best de prij zen laag te houden. Zonder rampen lukt dat heel goed: uitstekende koffie voor een redelijke prijs. Elke dag weer; '•v' J-'v m if/ WkT ■St h Van boven naar bene- den: Koffiebloesems groeien in trossen. Groene, halfrijpe en rijpe rode bessen op een tak. De oogst is binnen. AllerHande 23

Allerhande | 1985 | | pagina 23