DEDAGELIJKSE SNAAKMAKER MET IRADITE Koffie selecteren, melangeren, branden en proeven. Bij Albert Heijn gebeurt dat al negentig jaar. In Zaandam komt de dekschuit nog elke dag langszij, maar in de branderij gaat inmiddels alles met de computer. De kwaliteit is door de jaren heen van hetzelfde, hoge niveau gebleven. Letterlijk een kwestie van smaak! Een dekschuit meert af bij de koffiebranderij van Albert Heijn aan de Zaan. Beladen met balen koffie uit een ver, tro- pisch land. De jutezakken worden gelost en stuk voor stuk opengesne- den met een groot mes. Een zee van bonen. Ongebrand uiteraard. Het lijken wel spliterwten, grijzig lichtgroen. Zo ging het vroeger, zo gaat het nu. Het lijkt of er in negentig jaar niet veel is veranderd in de koffiebran derij. Hoe wel er inmiddels hyper- modeme, computergestuurde ma chines zijn ingeschakeld, varen de dekschuiten nog steeds af en aan en zijn de principes van het koffie- branden gelijkgebleven. 'Het is proeven, proeven, keuren, keuren, ruiken, ruiken,' zegt Geb IJskes, AH's koffie-inkoper en me- langeur. 'In feite doen we het niet zoveel anders dan vroeger de op- richter van ons bedrijf. We schrij- ven de recepten nog altijd met het handje. En de melanges van nu zijn gebaseerd op de traditionele AH- melanges. De kunst van het koffiebranden is het stabiel houden van die melan ges, zodat de smaak van onze koffie hetzelfde blijft. Dat is niet zo een- voudig. Perla Mild bijvoorbeeld be- staat uit acht componenten, acht verschillende soorten koffie. Maar die raken een keer op. Nu kun je de component Guatemala, om er maar eens een te noemen, niet zonder meer door een nieuwe partij Guate mala vervangen. Want koffie is een natuurprodukt. Dan kan het gebeu- ren dat we een hele tijd bezig zijn om verschillende partijen Guate mala te mengen, net zo lang tot we de smaak weer helemaal te pakken hebben. Dat is het vak. Je blijft proeven. M'n gemiddelde is nu on- geveer honderd koppen per dag.' De vinger aan de pols Koffie legt een lange weg af. Van de koffiestruik ver weg via de bran derij aan de Zaan naar de winkels. Geb IJskes kent het traject. Min- stens een, maar meestal twee keer per jaar bezoekt hij de landen waar AH z'n koffie koopt. Hij kijkt hoe de oogst er bij hangt, praat met de mensen en maakt geen geheim van z'n wensen. 'AH vindt koffie zo be- langrijk dat we alles zelf willen doen, van begin tot eind. Maar dat wil niet zeggen dat we eigen planta- ges hebben. Dat kan niet. Geen en- kele branderij in Europa heeft ze trouwens. Wij kopen koffie van ex- porteurs. Maar de partijen worden niet blindelings gekocht en ver- scheept. Van elke partij ontvangen we in Zaandam eerst een monster, een klein baaltje. Die bonen bran den we in speciale proefbran- dertjes. Is de kwaliteit in orde, dan gaat het licht op groen en mag een partij de oceaan over. In Brazilie, waar 35% van onze koffie vandaan komt, hebben we bovendien een speciale man, een voorproever. Ter plaatse keurt hij nieuwe partijen, waama hij al of niet besluit een monsterbaaltje naar onze branderij te sturen.' Huismelanges Albert Heijn heeft verschillende huismelanges. De drie belangrijk- ste zijn Perla Mild, Mokka en Ra bat. Wat voor koffie zit er nu pre- cies in die bekende pakken? En hoe laat zich de smaak typeren? Geb IJskes: 'Perla Mild is een koffie die vrijwel iedereen aanspreekt. Het is een fijne, goed uitgebalanceerde melange van acht typen koffie, in hoofdzaak uit Brazilie, Columbia, Guatemala en Costa Rica. Mokka is een fijngeurige koffie met een heel apart karakter, ietwat rins. Mokka bestaat voor honderd procent uit pure, hoogwaardige soorten uit Columbia, Guatemala, Costa Rica en Ethiopia AllerHande 21

Allerhande | 1985 | | pagina 21