81ONAFHANKEIUK GEKEURD GOED NIEUWS: EEN ECHTE HUISWIJN VAN ALBERT HEIJN wijn in het assortment op te ne- men. AH heeft een lijstje voorwaar- den. Bovenaan staat de kwaliteit. Niet elke wijn is geschikt voor de Nederlandse consument. Dat is vriendelijker bedoeld dan het klinkt. De doorsnee Nederlander drinkt betere wijn dan de doorsnee Fransmaa In Frankrijk wordt wijn vooral aan tafel gedronken. In Ne- derland ligt het accent op's avonds met hooguit een klein hapje erbij. De smaak van wijn wordt be'in- vloed door wat je erbij eet. Eet je niet bij de wijn, dan is alle aan dacht voor honderd procent op die wijn gericht. Zo'n pure drinkwijn moet beter zijn dan een tafelwijn, want hij wordt niet 'geholpen' door allerlei gerechten. Hij moet uit zichzelf recht overeind blijven. Daar let je heel scherp op bij de se- lectie. Andere voorwaarden zijn: een re- delijke prijs en een voldoende hoe- veelheid. Voor deze nieuwe wijnen gold bovendien dat ze afkomstig moesten zijn van een chateau, een mas (boerderij) of een domaine (landgoed). Niet van een coopera- tie. Daarmee wil ik overigens niets ten nadele van de cooperaties zeg- gen, integendeel, denk maar aan onze Selection Clemence, prima! Een laatste voorwaarde is dat de wijngaard, de gebouwen en de in- stallaties in perfecte conditie zijn. Uiteindelijk, na eindeloos selecte- ren, hielden we zes wijnen over die aan al onze voorwaarden voldeden. We zijn er behoorlijk trots op dat we ze hebben. Het zijn uitstekende wijnen, stuk voor stuk, en heel be- taalbaar. Misschien nog een opmer- king: de zes wijnen worden ter plaatse gebotteld. Maar niet alle vijf wijnmakers beschikken over een eigen bottelinstallatie. Dan zie je bijvoorbeeld op het etiket: mis en bouteille par Caves St. Pierre in plaats van mis en bouteille au cha teau. 't Is even een weet.' Albert Heijn staat aan het begin van I 'n nieuw wijntijd- perk. De inkopers heb ben een wijn ontdekt, zo goed en zo plezierig geprijsd, dat die wijn het verdient de huis- wijn van Albert Heijn te worden. En zo is de wijn ook gedoopt. Geen moeilijke Franse ter- men op het etiket, maargewoon: Huis- wijn. Met daarbij het bekende naamstempel als extra kwaliteitsga- rantie. Elk goed restaurant heeft een of meer huis- wijnen in het wijnas- sortiment. Wie niet zo gauw een keuze kan maken, zit met de huis- wijn altijd goed. Bo vendien is de huiswijn altijd redelijk geprijsd en zeer betrouwbaar. Precies diezelfde eigenschappen heeft de AH Huiswijn: AH heeft z'n naam eraan verbonden en staat er dus vierkant achter. De Huiswijn van AH - f 4,95 voor 'n hele liter - is een heel goede tafel wijn. De kwaliteit ligt ver boven het gemid- delde en grenst letter- lijk aan een appellation controlee. De wijn wordt geselecteerd, ge'fmporteerd en ge botteld door AH. Dus: van begin tot klant in eigen hand. Eigenlijk gaat het om drie huiswijnen: rood, wit en rose. De rode is mooi droog, de rose een ietsje zoet. De witte is mild droog en zit daarom in een groene fles. Dat is Franse traditie: zoete witte wijn hoort in een witte fles, droge witte wijn in een groene fles. Voor de liefhebbers van de witte Pinard is het even wennen: de witte huiswijn is iets droger, maar wel zacht. Ja, we kunnen er niet omheen: Vin du Pa tron verdwijnt uit het assortment, evenals de Pinard. Dat af- scheid doet een beetje pijn. Want met die een- voudige, eerlijke wijntjes heeft AH tien- tallen jaren geleden wijngeschiedenis ge- schrevea Voor velen waren ze een eerste kennismaking met Franse wijn. Intussen is er veel ge- beurd. Bijna iedere Ne derlander is een wijn- kenner geworden, steeds op zoek naar be tere wijn. Net als Al bert Heijn. Pinard en Vin du Patron behoren tot het verleden. Ge- lukkig is het een af- scheid met een nieuw begin: Huiswijn! Zeg maar 'thuiswijn'. Een wijn om te drinken, zonder poespas. Hij staat voor u klaar in alle filialen. En ook voor de AH Huiswijn geldt uiteraard: twaalf halen, elf betalen. over de nieuwe, nog onbe- kende wijnen van Albert Heijn, heb ik daaraan graag voldaan. Want juist in Zuid- Frankrijk worden tegen- woordig veel goede wijnen gemaakt met een uitste- kende verhouding tussen prijs en kwaliteit. Wijnen dus die aandacht verdienen. Helaas echter zijn veel Ne- derlanders nog altijd 'etiket- tendrinkers'. Men blijft bij de bekende namen, en aar- zelt om op avontuur te gaan. Misschien kunnen mijn notities ertoe bijdra- gen dat men ook eens wij nen uit zuideiijke streken gaat proberen - wat de boe- ren ter plekke kan stimule- ren om door te gaan met het maken van kwaliteit. De redactie van AllerHande gaf mij de volledige vrijheid om te schrijven wat ik wilde. Mijn commentaar op de zes door mij geproefde wijnen volgt hier.' Hubrecht Duijker Chateau de la Presidente 1983 Coteaux Varois, f 4,95 Het departement Var maakt deel uit van de Pro vence, en heeft als streek- wijn Coteaux Varois. Met ingangvan deoogstl985 promoveert deze wijn van vindepaysnaarvin delimi ts de qualite superieure, een status die ook de an- dere geproefde rode wijnen genieten. Een der oudste wijnbezit- tingen van Coteaux Varois is het Chateau de la Presi dente, dat vanaf 1797 aan dezelfde familie toebe- hoort. De eigenaars zijn er nog niet aan toe om wijnen van presidentieel niveau te produceren, maar maken wei een plezante alledags- wijn die, zoals de 1983 de- monstreerde, makkelijk naarbinnenglijdten be- hoorlijk wat kleur bezit. Dat dit de eenvoudigste rode wijn van de proeverij was, komt natuurlijk ook in zijn prijs tot uiting. Het Chateau de la Presi dente omvat een dozijn hectaren, is beplant met een drietal druivetypen en ligt in de buurt van Brigno- ies. Overigens: de eveneens aangeboden 1984'erhebik nietgeproefd. Chateau Bas 1983 Coteaux d'Aix-en-Provence, f 6,95 Vijf jaar geleden werd Cha teau Bas eigendom van Georges de Blanquet, een Duitser afkomstig uit een Franse Hugenotenfamilie. Deze heeft sindsdien mil- joenen guldens in dit wijn- domein gei'nvesteerd, met als gevolg dat dit nu een zeer goede reputatie ge- niet. Het kasteeltje ook ligt er schitterend bij. Voormijn Zuidfranse boek heb ik destijds diverse jaar- gangen van Chateau Bas geproefd. De 1983 echter was nieuw voor mij. Ik vond het zeer aantrekkelijke wijn met een zuivere, elegante smaak die fermheid en sou- plesse bezit, alsmede een fruittoon (richting aard- beien), Ook parfum en kleur mogener wezen. Een wijn als deze beschouw ik als een prima vervanger voor de steeds duurder wordende Bordeaux. Te- meerdaar in de 40 hectare tellende wijngaard ook de belangrijkste druif van Bor deaux staat aangeplant, de cabernet-sauvignon. Men vindt Chateau Bas op onge- veer 25 kilometer van Aix- en-Provence, bij het dorp Vemegues. WfAli H Chateau Belingard 1984 Bergerac Sec, f 6,95 Zwervend door het Franse zuiden heb ik ontdekt dat het achterland van Bor deaux kortweg het Zuid- westen genoemd tegen- woordig grote aantallen goede wijnen maakt. Een der bekendste districten is Bergerac, dat in hetverle- den nauwe banden met ons land heeft gehad. Uit Ber gerac kwam de enige witte wijn van deze proeverij, de 1984 van Chateau Belin gard. Deze geurde en smaakte fris en verkwik- kend, zonder echter hard of agressiefte zijn. Want in de achtergrond was zachtheid aanwezig. Deze prettige, alleszins cor- recte droge wijn komt vooral aan tafel tot zijn recht (bij o.a. voor- of hoofdgerechten met vis) maar zou mij ook best sma- ken als aperitief. De maker is Comte de Bos- redon, wiens familie het chateau al meer dan ander- halve eeuw bezit. De histo- rie van het domein zelf gaat veel langer terug: zo'n 3000 jaar. Belingard name- lijk is afkomstig van het Keltische 'Belen-Gaard' of- wel 'Tuin derGoden'. AllerHande 7

Allerhande | 1985 | | pagina 7