AH'S WMNONTDEKKINGEN 0 M Maar er ontstaat natuurlijk wel een probleem: waar haal je goede, be- taalbare wijn vandaan als de hele wereld achter de Bordeaux, de Bourgogne en de Beaujolais aan zit? Nu komt goede wijn natuurlijk niet uitsluitend uit de bekende ge- bieden. Maar Frankrijk is groter. In streken als de Minervois, Corbie- res, Costieres du Gard, noem maar op, wordt ook kwaliteitswijn ge- maakt. Maar die streken worden niet helemaal voor vol aangezien. Iedereen koopt wel eens een flesje uit die contreien, maar ze worden in de beleving van de mensen toch een beetje als tweede keus be- schouwd. En niet altijd ten onrech- te.' De wijnplas 'Het probleem in die minder be kende streken is dat er behalve en- kele kwaliteitswijnen veel slechte wijn wordt geproduceerd. De na- tuur - het klimaat en de grondsoor- ten - heeft weliswaar alles mee om mooie wijn te maken, maar veel boeren doen dat niet. Dat heeft ook met EEG-politiek te maken. De 'wijnmarkt-ordening' gaat uit van deze gedachte: willen we de zaak gezond maken, dan moeten we om te beginnen de wijnboeren een be- hoorlijk bestaan garanderen. Een vast bedrag per liter wijn. Dus: hoe groter de produktie, des te hoger het inkomen. Veel wijnboeren stap- ten vanwege die politiek over op druivesoorten, die in de eerste plaats veel wijn opleveren. De kwa- liteit werd allengs minder belang- rijk. Het gevolg is nu, dat er een enorme wijnplas is ontstaan van ondrinkbare, onverkoopbare wijn. Dat hele proces is al een jaar of twintig aan de gang. Je kunt het de consument dus niet kwalijk nemen als-ie denkt: uit de Midi komt uit sluitend troep. In de kranten is er ook regelmatig iets over te lezen.' Wijnboer uit overtuiging 'Een aantal wijnboeren realiseert zich dat het zo niet door kan gaan. Het moet een keer stuklopen. Maar het is moeilijk de bakens te verzet- ten. Om wijngaarden te rooien en nieuwe druivestokken te planten heb je tijd en geld nodig. De wat be- ter gesitueerde wijnboeren, die flink kunnen investeren, zijn al ge- ruime tijd bezig het slechte image van de streek te verbeteren. Door uitstekende wijn te maken. De na- tuurlijke omstandigheden blijven gunstig, dat is een belangrijke ba sis. Bij die boeren-nieuwe-stijl moet je vooral denken aan landgoedbe- zitters, maar ook aan buitenlan- ders. Er is bijvoorbeeld een Duitse miljonair, die in een oude wijn- gaard heeft ge'investeerd en nu fan- tastische wijn maakt. Zo zijn er meer. Mensen die de boel opknap- pen met nieuwe installaties, mo dem materiaal en de goede druive soorten. Bij wijze van hobby, maar ook uit overtuiging. Zo'n 'wijnboe- rin uit overtuiging' is Madame Comte, die Chateau de la Tuilerie maakt. De familie Comte heeft bij Nimes een groot landgoed met een gigantisch fruitbedrijf. Madame Comte heeft een stuk grond gere- serveerd om nu eens een lekkere wijn te maken. Zij weet dat de streek waarin ze woont een slechte naam heeft. Ze wil bewijzen dat het tegendeel mogelijk is. En dat lukt haar ook, want ze beschikt over tijd en de benodigde middelen. Ander voorbeeld: een oud-directeur van Renault kocht een tweede huis in het zuiden. Een kasteeltje met wijngaard. Hij maakte daar prima wijn; geld speelde geen rol. Toen de man overleed, vestigde zijn we- duwe zich permanent op het land goed. Zij is verder gegaan in de wijn. En omdat de verkoop niet eenvoudig was - de wijn was prima maar de streek had zo'n slechte re- putatie - heeft zij met zestig andere wijnmakers een verkooporganisa- tie gevormd. Om de wereld te laten weten welke lekkere wijnen er in die streken worden geproduceerd. Bijzonder is ook het verhaal van Ni colas Godebski. Een nazaat van een aristocratische familie die Polen ontvluchtte. Een rijke familie was het, maar het familiekapitaal ver- dween als sneeuw voor de zon. Wat Nicolas restte, was het landgoed met goede wijngaarden. Hij heeft het niet gemakkelijk gehad, nu nog niet, maar hij heeft doorgezet. Hij bleef wijn maken zoals hij vond dat het moest. Het was zijn eer te na om zijn produkten in te ruilen voor een vaste literprijs. Zijn 'Costieres du Gard' van zijn landgoed Do- maine de 1'Amarine, is een van de zes nieuwe wijnen die wij in deze wijnmaand introduceren.' Zes wijnen door de selectie 'Zo zoetjesaan zijn er in de streken die iedereen links liet liggen dus een aantal wijnmakers opgestaan, die de zaken anders aanpakken. Dat wisten we al een tijdje, maar het is een hele stap om een nieuwe I Hubrecht Duijkehs Neder- lands bekendste wijnschrij- ver. Hij publiceerde 15 boe- ken over wijn, waarvan een aantal ook in andere Ian- den verscheen - tot Ame- rika toe. Een van die boe- ken is De goede wijnen van de Rhone en het Franse Zuidenwaarin minder be kende wijngebieden en hun wijnen uitgebreid ten to- nele worden gevoerd. Toen het idee geboren werd om AH's wijnontdekkingen door een onafhankelijke deskundige te laten keu- ren, lag de naam van Hu brecht Duijker dus voor de hand. Wij laten hem nu zelf aan het woord. 'Toen ik het verzoek kreeg om mijn oordeel te geven 3 ■JismedeCAM® Domaine de I'Amarine 1984 Costieres du Gard, j 5,95 Het wijngebied Costieres du Gard iigt tussen Nimes en Aries, diep in Frankrijks zonnige zuiden. De Romei- nen lieten hier niet alleen tal van fraaie bouwwerken achter waaronder de Pont du Gard en een schitterend amfitheater - maar ook de wijndruif. Hier wordt dus al heel langwijngemaakt. Toch is het gebied pas de laatstevijf jaar indebe- langstelling gekomen, dankzij een aantal jonge, kwaliteitsbewuste wijnbou- wers. Een van hen is Nicolas Go debski van het Domaine de I'Amarine, die sinds 1979 14 onderscheidingen won met zijn wijnen. De rode 1984 van dit domein bezit een frisrode, kersenachtige kleur, een bescheiden fruit- parfum en een soepele, on- gecompliceerde, niet al te voile smaak met ook weer een toon van fruit. Deze plezierige wijn vond ik fris het lekkerst smaken, net trouwens als de andere rode wijnen die ik heb ge- proefd, Na een half uurtje in het melkvak van de koel- kast smaken ze op hun best. Chateau de la Tuilerie 1984 Costieres du Gard, f 6,95 Deze tweede Costieres du Gard heb ik zelf leren ken- nen toen ik het gebied be- reisde voor mijn Zuidfranse boek. Chateau de la Tuile rie is een echt kasteeltje dat op een enorm landgoed Iigt van wel 300 hectare. Daarvan zijn er40met wijndruiven beplant. De eigenaresse is Madame Serres, maar het zijn haar dochterChantalendiens man Pierre-Yves Comte die het wijngoed sinds 1980 leiden. Van de twee maakt Chantal de wijn. Daartoe heeft ze veel cursussen en stages in wijntechniek en wijnproeven gevolgd. Zij zag er ook op toe dat de kelders werden gemodemi- seerd. De gezamenlijke inspan- ningvan het echtpaar Comte heeft geresulteerd in een reeks geslaagde wij nen. De rode uit 1984 heeft een flinke kleur en een re- delijk ferme smaak, met een impressie van vruchten in de achtergrond. Deze wijn blijft ook aardig na in de mond, wat een teken is van kwaliteit. •MUaafiastdiM- iMmuntU Chateau Rastouble 1984 Coteaux de la Mejanelle, j 5,95 De naam Coteaux de la Me janelle kent bijna niemand. Dit namelijk is een der 11 herkomstbenamingen van de groepering Coteaux du Languedoc. Deze bestrijkt zo'n 120 kilometer en be- staat - zoals de naam Co teaux ofwel hellingen al aangeeft - voomamelijk uit heuvelende wijngaarden. Het district van Coteaux de la Mejanelle vindt men di rect ten westen en zuiden van de stad Montpellier. De wijnen genieten ter plekke al eeuwenlang een goede reputatie. Reeds in 1626 omschreef ene Abraham Goelnitz ze als 'de meest genereuze van Frankrijk'. Genereus ook is het juiste woord om de diepkleurige, sappige vol smakende 1984 van Chateau Rastou ble te omschrijven, een wijn die verbazend veel klasse voor zijn geld biedt. En die zeerop zijn plaats lijkt bij gerechten met rood vlees en veel soorten kaas. Deze rode Languedoc is afkom- stig van vier druivesoorten (met in een hoofdrol de grenache) en wordt door een vrouw gemaakt, Ma dame Gautier. 6 AllerHande

Allerhande | 1985 | | pagina 6