Pas van school of net uit dienst en voor het eerst 'op kamers'? Dan moet je voor jezelf zorgen. Maak het je makkelijk door altijd iets in huis te hebben voor een lekkere en gezonde maaltijd. Alles wat je voor een basis- voorraad nodig hebt, vind je bij Albert Heijn. Bovendien geven we op deze pagina's enkele adviezen, drie handige voorraadlijstjes en acht recepten. Op kamers wonen betekent vaak weinig ruimte tot je be- schikking hebben, vooral in het meestal ge'improviseerde keu- kentje. Toch is het verstandig wat ruimte vrij te houden voor een le- vensmiddelenvoorraad. Je grijpt dan niet telkens mis naar ingre- dienten die je tijdens het koken no- dig hebt. En op onverwachte mo- menten (je hebt geen tijd gehad om boodschappen te doen of er komen opeens vrienden aanwaaien) heb je dan toch iets in huis. Vooral de eer- ste keer vereist het samenstellen van een voorraadje levensmiddelen enige kennis van zaken en een voor- uitziende blik. Met dit overzicht kom je vast een heel eind. Voorraad op maat Op de volgende bladzijden zie je voorbeelden van voorraadlijsten. Een lijst met basisvoorraad voor elke dag, een lijst met voorraad voor onverwachte momenten en een voorraadlijst voor een koelkast met vriesvakje. Je kunt ze als uit- gangspunt nemen voor je eigen si- tuatie. De een heeft twee kastplan- ken voor voorraad ter beschikking, de ander moet tevreden zijn met een halve plank. Misschien staan er levensmiddelen op de lijst die je bijna nooit gebruikt. Of andere die je veel eet staan er juist weer niet op. Kies de dingen die voor jou be- langrijk zijn, maar bedenk daarbij ook wat je nodig hebt voor een ge zonde maaltijd. Vergeet daarbij ontbijt en lunch niet. Kleine verpakkingen Het meeste profijt van een voor raad heb je als je alles in een keer koopt, maar voor velen zal dat te duur worden. Je kunt de aanschaf ook over een paar weken of maan- den spreiden. Beperk je dan de eer- ste keer alleen tot een basisvoor raad en koop geen dingen waarvan je niet zeker bent of je ze wel zult gebruiken. Let goed op de aandui- ding die aangeeft tot wanneer het produkt tenminste houdbaar is. Grote gezinsverpakkingen zijn voordeliger dan kleine verpakkin gen, maar in je eentje doe je er wel heel lang mee. De kwaliteit kan op den duur achteruit gaan. Vaak ben je daarom met kleine verpakkingen toch beter uit. Je kunt de voorraad ook opbouwen door telkens als je iets nodig hebt, het te kopen. Voor kruiden is dat bijvoorbeeld een goede manier. Een voorraad uitbreiden door aan- biedingen te kopen, kan heel wat geld besparen. Het is zinvol om prijzen te vergelijken. Produkten van het AH-huismerk zijn van gega- randeerde goede en constante kwa liteit, maar wel een stuk goedkoper dan de bekende merken. Afsluitbare potten Bewaar je levensmiddelen op een zo gunstig mogelijke plaats: don- ker, droog en koeL Produkten als bloem, rijst en macaroni kun je het beste in voorraadpotten bewaren. Die hoef je niet te kopen, want al- lerlei glazen conservenpotten met een goed afsluitbare deksel (twist- off) voldoen uitstekend. Vraag aan mensen in je omgeving of ze potten voor je willen bewaren. Plak op de potten etiketten met wat erin zit, want bijvoorbeeld bloem en maf- zena zijn moeilijk uit elkaar te hou den. Is een pot leeg, was en droog hem dan goed af voordat je hem opnieuw vult. Doe nooit nieuwe bij oude voorraad, want de kans op be- derf is dan groter. Kruiden kun je de eerste keer in potjes kopen, die navulbaar zijn. Op blikjes kun je met een watervaste viltstift de aan- koopdatum zetten, dan weet je la ter hoe lang je ze al in huis hebt. Zo kun je makkelijker je oude voor raad eerst opmaken. Wil je meer informatie en recep ten, dan kun je de speciale bro chure 'Koken kun je zelf' bestellen. Maak dan f 4,- over op gironum- mer 4323700 t.n.v. Voorlichtingsbu- reau voor de Voeding, Den Haag, onder vermelding van 'Koken kun je zelf' bestelnr. 144'c p pT Voor jezelf koken kan heel leuk zijn. Maar dan moet je er wel iets van proberen te maken. Met de vol gende recepten tover je jezelf iets lekkers voor. De hoeveelheden in- gredienten zijn bedoeld voor 1 per- soon. Heb je bezoek, dan kun je ze gewoon verdubbelen. CHAMPIGNONOMELET MET DOPERWTEN EN AARDAPPELPUREE Ui pellen en heel fijn snipperen. Champignonschijfjes afgieten. Eie ren met koffiemelk loskloppen in kom. Zout en peper erdoor roeren. Margarine verhitten in koekepan en hierin ui zachtjes bruin bakken. Champignonschijfjes ca. 3 minuten meebakken. Eimengsel erbij gieten en over panbodem laten uitvloeien. Zachtjes bakken tot bovenkant KOKEN VOOR KAMERBEWONERS 1 kleine ui,I blik gesneden champignons, 2 eieren, 2 eetlepels koffiemelk, zout, peper, 10 g margarine, 1 blikje doperwten zeer fijn 270 g, l/S> pakje aardappelpuree a 130 g, 50 g geraspte kaas, 4 zoetzure zilveruitjes, 2 theelepels ketjap manis AllerHande 41

Allerhande | 1985 | | pagina 41