TWEE BEROEMDE WITTE WIJNSAUZEN sSi* Stap voor stap kunt u de hogere kookkunst afkijken en meesterkok worden. Twee witte wijnsauzen die u aantreft op menukaarten van de betere restaurants: de Beurre blanc en de Sabayon. eze witte wijnsau zen zijn het lek- kerst bij gepo- cheerde, gekookte of gestoomde vis. U kunt ze ook serveren bij licht gebakken resp. gegrillde vis of gama- len. Welke witte wijn? Gebruik voor het ma- ken van deze sauzen liefst een droge witte wijn uit de Loire- streek. Uit het AH-as- sortiment kunt u hier- voor kiezen de Musca- det of de Vin de Pays du Jardin de la France. Belangrijk Het inkoken van de wijn met sjalotten kunt u tevoren doen. Het be- reiden van de saus zelf moet vlak voor het ser veren gebeuren. Deze sauzen kunnen name- lijk niet opnieuw ver- warmd worden. Maar lauw zijn ze zeker niet minder van smaak. BEURRE BLANC Sjalotten pellen en fijn- hakken. In steelpan- netje de sjalotten met wijn en water aan de kook brengen (foto 1). Zo lang laten inkoken tot er nog ca. 3 eetle pels vocht overblijven. Vocht zeven, opvangen en bewaren (foto 2). Boter in 10 stukjes snij- den. In een steelpan- netje ingekookte wijn met room aan de kook brengen en 2 minuten zachtjes laten koken (foto 3). Vuur laag draaien en krachtig kloppend de stukjes boter twee bij twee toevoegen (foto 4). Belangrijk! De bo ter mag niet echt smel- ten, anders ontstaat er geen witte, gebonden saus. Zodra alle boter is ge- bruikt, de pan van het vuur nemen en de saus op smaak brengen met peper en zout. Saus di rect serveren. SABAYON Sjalotten pellen en fijn- hakken. In een steel- pannetje sjalotten met wijn en water op een middelmatig vuur aan de kook brengen en zo lang laten inkoken dat er 3 eetlepels vocht over zijn. Vocht zeven, opvangen en bewaren. Zie ook foto 1 en 2. Boter in 5 stukjes snij- den en eierdooiers met eventueel wat maizena goed loskloppen. Inge kookte wijn in een klein pannetje doen. Deze pan in een gro- tere pan met een laagje water hangen. Water aan de kook brengen en tegen de kook aanhouden (au bain marie). Stukjes boter een voor een of twee bij twee door het inmiddels warm geworden vocht kloppen en laten smel- ten (foto 5). A1 kloppend de eier dooiers in een dun straaltje bijschenken (foto 6). Goed blijven roeren tot de saus bijna zo dik is als mayonaise. Pan uit waterbad ha- len en even in een laagje koud water hou- den. Blijven roeren. Saus op smaak bren gen met peper, zout en eventueel een paar druppels citroensap. Saus direct serveren. l'/z dl droge witte wijn uit de Loirestreek, 2 sjalotten, 2 eetlepels water, 2 eetlepels slagroom, 150 g room boter, peper, zout Beurre blanc Sabayon l'/2 dl droge witte wijn uit de Loirestreek, 2 sjalotten, 2 eetlepels water, 150 g roomboter, 2 eierdooiers, eventueel mespuntje maizena, peper, zout (citroensap) AllerHande 29

Allerhande | 1985 | | pagina 23