DE AARDBEI TRANSPAR^H MANDJES: JE ZIET WATJEKOOPT ZOMERFRUITKALENDER had. De lekkerste aardbeien heb je trouwens in de toptijd, na de eerste pluk. Je kunt dan ook de beste jam maken! Daarvoor moet je aard beien gebruiken die goed rijp zijn. Ze zijn dan weliswaar op hun zwakst, maar wel het lekkerst van smaak. Dit is ongeveer in de eerste twee weken van juli. De aardbeien zijn dan ook het voordeligst.' Maar ook in alle andere maanden van het jaar zijn er bij Albert Heijn aardbeien te koop. Niet eens zoveel duurder dan in de zomer. Die aard beien komen uit de kas of uit verre landen. De hele wereld in de winkel Pier Haagsma is het hele jaar op stap. Hij kent alle belangrijke fruit- en groentetelers tot over de gren- zen. Haagsma is hoofd inkoop/ver- koop groente en fruit bij Albert Heijn. Samen met zijn mensen zorgt hij ervoor dat u twaalf maan den per jaar bloemkool, sperziebo- nen en ook aardbeien kunt eten. 'Heel lang waren we voor het zachte fruit aangewezen op de zo- mermaanden,' zegt Haagsma. 'Aardbeien kwamen altijd van de koude grond en dat was dat. Op was op. We hadden wel kasaardbeien, maar die waren erg duur. Net zoals kasperziken of -druiven. Die gaf je aan een zieke. We hebben daar ver- andering in gebracht. Albert Heijn was in de jaren zestig de eerste die in het voorjaar aardbeien ging ha- len in Italie. Per vliegtuig. Dat was toen heel revolutionair. We impor- teren nu uit tal van landen en het vliegtuig is inmiddels vervangen door snelwegtransport. De luchtge- veerde, gekoelde vrachtwagens doen er zesendertig uur over uit Noord-Italie. Dus ook voor die aardbeien geldt: gisteren aange- voerd, vandaag bij u op tafel.' 'We doen hetzelfde met Spanje. In maart halen we ze uit Huelva in Spanje en in april uit Valencia. In de tweede helft van april start de grote oogst in Noord-Italie, in het gebied tussen Bologna, Ferrara en Rimini. In april en mei komen er ook Hollandse aardbeien uit de koude kas, mits de prijs redelijk is. In vakkringen heten ze 'glasaard- beien'. Vanaf half mei wordt de Ita- liaanse oogst verdrongen door de Nederlandse. In juni en juli gaan we pas goed aardbeien eten. Van de koude grond. Want de Nederlandse tuinder is en blijft de beste van de hele wereld. Hij produceert de lek kerste natuuraardbeien.' Nieuw: transparantmandje Zelfs in hartje winter liggen er doosjes aardbeien in de groente- afdeling van Albert Heijn. Die ko men uit Israel. Toch zijn die aard beien niet eens zoveel duurder dan in de zomer. Pier Haagsma: 'Het doel van al dat rondneuzen in het buitenland is tweeledig. De seizoenen worden langer en luxe produkten bereik- baar voor iedereen. Dat geldt niet alleen voor aardbeien, maar voor allerlei groente- en fruitsoorten uit de hele wereld. Met al die kwekers en cooperaties hebben we onze eigen afspraken. Dat heeft gewel- dige voordelen, met name voor de stabiliteit in prijs, kwaliteit en snelle aanvoer. Er worden pakweg vijf tussenschakels overgeslagen.' 'Er zijn nog andere voordelen. We kunnen onze eigen wensen kenbaar maken. Op ons verzoek worden bij- voorbeeld perziken iets vroeger ge- plukt dan gebruikelijk. Dan zijn de vruchten minder kwetsbaar. Een net niet rijpe perzik kan meer heb ben dan een appel. Een andere wens is het direct verpakken van vruchten in mandjes. Dat gebeurt nu altijd meteen na het plukken. Een initiatief dat navolging heeft gevonden.' 'Bij Albert Heijn zijn we altijd op zoek naar nieuwe mogelijkheden. De jongste vemieuwing is het transparante mandje, zodat de klanten nog beter kunnen zien wat ze kopen. We hebben daar een rag- fijn netje aan toegevoegd. Dat heeft twee voordelen: de hoeveel- heid die je koopt wordt door dat netje gegarandeerd en de vruchten blijven beter op hun plaats, rollen niet tussen de andere boodschap- pen in de tas.' Wat het verpakken betreft, is er wel enig verschil met vroeger. Pier Haagsma herinnert zich nog de ver- halen van zijn grootvader die met een hondekar langs de deuren ging om aardbeien 'per kop' te verkopen. Later kwamen de tenen manden, de spanen sloffen en de houten kist- jes. Lachend aan de struik Aardbeien worden nu nog maar sporadisch los verkocht. Haagsma: 'Het lijkt wel leuk nostalgisch en voordelig, maar dat is het niet. Aardbeien kwetsen snel en je wilt toch thuiskomen met aardbeien en niet met aardbeienpuree.' Aardbeien zijn inderdaad tere vruchtjes. Ze vergen een liefdevolle verzorging. En die krijgen ze bij Al bert Heijn. Of, zoals de spreuk luidt in het instructieboekje 'Hoe pluk ik beter aardbeien': 'Aardbeien han- gen lachend aan de struik, laat ze niet huilen'. September Aardbeien Kersen Meloenen Perziken Rode bessen Aardbeien Abrikozen Nectarines Kersen Perziken Kruisbessen Pruimen Meloenen Rode bessen Bramen Augustus Druiven Nectarines MBH Kersen Perziken Aardbeien Kruisbessen Pruimen Abrikozen Meloenen Rode bessen Aardbeien Bramen Druiven Kersen Meloenen Nectarines Perziken Pruimen AllerHande 37

Allerhande | 1985 | | pagina 37