TEERENBEMIND 9k Zo groeien aardbeien (foto's rechts). Aan de bladrijke, tegen de grond liggende plantjes komen kleine, witte bloemetjes. De bloembodem daarvan groeit uit tot een aardbei. Die blijft wit tijdens de groei en gaat rood kleu- ren als hij rijp is. De eigenlijke vruchtjes zijn de kleine pitjes die aan de buitenzijde zitten. De aardbei zorgt zelfvoor zijn 'nageslacbt'door uit- lopers te vormen, aan de uiteinden waarvan wor- tels groeien en weer nieuwe aardbeiplantjes ontstaan. De kwekers leg- gen vaak stro onder de plantjes, omdat de aard beien dan na een regen- bui scboner en gaver blijven. Juni, juli, augustus... zomerfruit-maanden! De fruitafdeling lijkt wel een schilderij. Je komt er niet voorbij zonder een paar doosjes of mandjes mee te nemen. Onbetwiste topper is het 'zomerkoninkje'. De echte Hollandse aardbei van de koude grond met een heerlijk ouderwetse smaak. Bij AH gaan ze via de kortste weg van het land naar de klant. - De lekkerste koude grond-aard- beien komen uit de Betuwe, de streek rond Zundert en Breda en uit Limburg. Een aantal van de allerbeste tuinders zijn door AH uit- gekozen als leverancier van 'na- tuuraardbeien', zoals aardbeien van de koude grond in vakkringen wor- den genoemd. Als het even kan, lig- gen de tuinderijen van die kwekers in de buurt van de groente- en fruit- centrales van Albert Heijn. Aardbeien zijn kwetsbaar en hoe korter de weg naar de klant is, des te beter. Aardbeien mogen niet te lang blijven liggen. Kopen en eten is het devies. Ze moeten bij wijze van spreken verser zijn dan dag- verse melk. Daarom worden de winkels van AH zes dagen in de week van verse aardbeien voorzien. In het hoogseizoen, zoals nu, zelfs twee keer per dag. Er is een continue stroom van het land naar de klant. De tuinders die exclusief aan AH leveren, hoeven niet te wachten tot de veilingen be- ginnen. Zodra een partij aardbeien is geplukt, gaat deze naar de groen te- en fruitcentrales van AH. Van- daaruit worden de vruchten voor- zichtig en toch snel naar de winkels vervoerd. De perfecte aardbei Kwaliteit, daar komt het op aan bij het kiezen en keuren van aard beien. Keurmeesters op de groente- en fruitveilingen delen de aard beien in verschillende kwaliteits- klassen in. Want behalve aardbeien van de 'eigen' tuinders koopt AH ook in op fruitveilingen. Uit het aanbod in klasse I kiezen de inko- pers van AH nog eens de mooiste partijen. Een van die inkopers is Frits Fatels uit Castricum. Twee knalrode aard beien sieren zijn visitekaartje. Zijn vrouw was ooit aardbeienkoningin van Beverwijk. Van 'zomerkonink- jes' had toen nog niemand gehoord. Frits is opgegroeid tussen de aard beien. Hij kent de tuinders, de trues en de gevaren die de aardbei be- dreigen. Een verkeerd kistje tussen een prachtpartij op de veiling zal Fatels zelden ontgaan. lets moeilijker is het herkennen van aardbeien die 'op instorten staan'. Fatels: 'Om elf uur zien ze er nog fantastisch uit, om twaalf uur zijn ze in elkaar gezakt. Dat zie je bijvoorbeeld als er onweer in de lucht zit of als het benauwd weer is. Dat kan funest zijn. Je moet ook op- letten als het geregend heeft. De aardbeien kunnen dan zwaar zijn van het water en zijn rot voor je het weet. De laatste jaren wordt er daarom steeds vaker stro onder de planten gelegd. De vruchten komen hierdoor schoner en beter uit een regenbui tevoorschijn.' Een perfecte aardbei is volgens Fa tels goed op kleur, niet te rijp, vast van binnen, dicht van boven en rond. 'Je ziet ook wel 'kromme' aardbeien met meer dan een punt, waartussen zich dan zaadjes opho- pen. Die moef je niet hebben. Die aardbeien hebben het te koud ge- AllerHande 35

Allerhande | 1985 | | pagina 35