*3 bij't verbranden. Eet dit dus niet. Ook vlees dat op de barbecue is bereid maar niet opge- geten, nooit bewaren. Vlammetjes doven Vet dat uit het vlees op de houtskool druipt, kan kleine vlammetjes geven. Doof deze met de plantenspuit. Ze zouden anders het vlees verbranden. Barbecue schoonmaken De barbecue op een veilige plaats in de tuin helemaal laten uit- branden. Eventueel de nog goede stukken Een gezellig smeulend vuurtje, lekker buiten genieten van een goed stuk gegrilld vlees, zo hoort een goede barbecue te zijn. Daarom op deze pagma's tips voor de betere barbecue. En bovendien een volledig overzicht van de meest geschikte vleessoorten. De voorbereiding Het rooster met olie in- wrijven. U kunt hier- voor het beste olijfolie nemen, omdat deze be- ter aan het rooster hecht. Een groot bord of een plank met folie bekleden en hierop het vlees leggen. Bij veel vliegen eventueel een vliegenkap gebruiken, die u over het vlees kunt zetten. Papieren servetten of een keu- kenrol zijn handig om er wat aan af te vegen. Een bakje olie met een kwastje en kruiden binnen handbereik van de barbecue zetten, alsmede een planten spuit. Zorg voor ge- noeg tangen, vorken en ovenwanten. Zet ook een emmer zand of water klaar om even tueel snel te kunnen blussen. Belangrijk: een goed vuur Een goed smeulend vuur is heel belangrijk voor een goed resul- taat. Reken er wel op dat het ongeveer 20 a 30 minuten duurt voor het vuur goed gloeit. Bij briketten is dit zelfs nog iets langer. De vuurbak met alu minium folie bekle den. Hierdoor spreidt de warmte zich beter en is de barbecue na afloop makkelijker schoon te maken. De houtskool als een to- rentje in de bak leg gen. Een paar aan- maakblokjes ertussen stoppen, of er wat aan- maakvloeistof over gieten. De blokjes of vloeistof aansteken. Wachten tot de vlam metjes zijn gedoofd en de houtskool gloeit. Dit duurt al gauw zo'n 20 a 30 minuten. De houts kool over de hele bak verdelen. Gebruik hier- voor een pook. Het feest kan beginnen als er een mooie lichte, witte aslaag op de houtskool Iigt, die bo vendien in het donker helder gloeit. Voor een fijne geur eventueel wat vuurkruiden over de houtskool strooien. Het grillen Het rooster op een re- delijke afstand van het vuur leggen. De stuk ken vlees inwrijven met kruiden en olie. Geen zout gebruiken! Dit trekt alleen maar de sappen uit het vlees. Zout gebruiken kan al- tijd nog achteraf. De stukken vlees die een Barbecue aanmaken: vuurbak met aluminium folie bekleden. Houtskool als een torentje in de bak leggen, aanmaakblokjes ertussen en aansteken. Na 20 a 30 minuten houtskool over de bak verdelen. langere tijd nodig heb- ben (zie overzicht vleessoorten) eerst aan de buitenkant van het rooster leggen en op de helft van de grill- tijd in het midden. An ders is het vlees al zwart geblakerd voor het gaar is. Gebruik hiervoor een tang. Met een vork wordt er al snel teveel in het vlees geprikt, waardoor sap- pen verloren gaan. Wilt u weten of het vlees gaar is, druk dan met de achterkant van een vork of lepel op het vlees. Hoe minder het terugveert, des-te gaarder is het. U kunt ook voorzichtig in het vlees prikken. Loopt er helder sap uit, dan is het vlees gaar. Eet geen verbrand vlees Verbrand vlees is zeer slecht voor uw gezond- heid, omdat het scha- delijke stoffen bevat, die worden gevormd 12 AllerHande

Allerhande | 1985 | | pagina 12