ZULLEN WE EERST MAAR EEN WOEZ NEMEN? IP DJOEZ. SAPPIGFRIS, WAAR GEEN MOM Misleidende kipgehakt- balletjes Wij kunnen ons uw re- actie op de samenstel- ling van de kipgehakt- balletjes voorstellen. Deze samenstelling staat. weliswaar op de. verpakking vermeld, maar er kunnen mis- verstanden ontstaan. Toch kunnen wij geen wijziging aanbrengen. De structuur van kip- gehakt maakt het na- melijk noodzakelijk varkensvlees toe te voegen. Zouden we dat niet doen, dan vallen de balletjes uit elkaar. Omdat verreweg het grootste deel kipge- hakt is, hoort het arti- kel in de rubriek wild en gevogelte. Tegenwoordig staan de ingredienten op de ver pakking vermeld en het verdient zeker aan- beveling om daar even naar te kijken voor het artikel wordt gekocht. Bij de fabricage van runderrolletjes wordt overigens geen var kensvlees gebruikt. Een paar vragen Naar aanleiding van uw brief met diverse vragen kunnen wij u als volgt antwoorden: Bananen: U kunt deze beter niet in de koel kast bewaren. Bij een temperatuur van onder de 12°C zijn ze onder- hevig aan bederf. Ze worden inderdaad ver- scheept naar Europa, maar in speciaal voor bananen ingerichte koelschepen met een constante temperatuur van ca. 13°C. Met be trekking tot gekookte groente willen wij u waarschuwen dat u die maximaal een dag mag bewaren. Bloem: Er is geen ver- schil in houdbaarheid tussen bloem en zelfrij- zend bakmeel. Onge dierte in bloem komt nauwelijks voor. Mocht er ongedierte aanwezig zijn, dan ziet men dat direct, want de 'meelmot' vormt zichtbare spinrag-ach- tige draden. Schimmel op kaas: Kaas is rijk aan vocht en vormt een uitste- kende voedingsbodem voor schimmelvor- ming. Dit kan men voorkomen door de kaas hygienisch te be- handelen en luchtdicht te verpakken. Plastic folie is daarvoor zeer geschikt. Bewaar kaas in de groentela van de We houden onder alle omstandigheden't hoofd koel en nemen eerst een flink glas Djoez. Want Djoez is heerlijk en rijk aan vitaminen, mineralen en druivesuiker. Djoez, de frisse opkikker voor elk moment AHA! Als principled tegenstan- der van het eten van var- kensvlees zoekt mijn vrouw regelmatig naar alterna- tieve vleessoorten. Zo trof zij dezer dagen in uw filiaal ki pgeha ktbal letjes' aan. Zij was in de veronderstelling met kip te maken te heb- ben, te meer daar deze bal- letjes bij het assortiment wild en gevogelte lagen. Thuisgekomen maakte een van de huisgenoten haar erop attent, dat deze bal- letjes varkensvlees bevat- ten, volgens een sticker op het pakje. Wij hadden het dus kunnen weten, maar u kunt zich voorstellen dat wij het toch in twee opzich- ten misleidend vinden: a. door deze balletjes on- derdeel te laten uitmaken van 'wild en gevogelte', en b. door ze 'kipgehaktbal- letjes' te noemen. Zo hebben wij ook argwaan gekregen met betrekking tot de zgn. 'runderrolletjes', waarvan de vulling sterk doet denken aan gemalen varkensvlees. M.A. K„ SASSENHEIM Ikvraag mij afwaarom ba- nanen niet in de koelkast bewaard mogen worden. Bananen worden toch in koelruimen van schepen aangevoerd? Ik houd ze juist in de koelkast een tijd lang goed. Buiten de koel kast worden ze al gauw te rijp. Ook komkommers be- waar ik in de koelkast, maar dan wel in het zuur. Ook appels en gekookte groente (deze laatste maar enkele dagen) gaan bij mij in de koelkast. Wat betreft bloem, is er ver- schil tussen bloem met en zonder rijsmiddel ta.v. de houdbaarheid en hoe kan men constateren of er on- gedierte is ontwikkeld? Ziet men dit ongedierte met het blote oog? Ik krijg altijd schimmel op kaas, zowel in als buiten de koelkast. Hoe voorkom je dit? Ik heb onlangs vetvrij papier gebruikt en dat schijnt te helpen. En dan nog iets: ik koop de laatste tijd coffeinevrije kof- fie in uwwinkels. Ikzetdan voor de helft gewpne en voor de andere helft coffei nevrije koffie. Zo heb ik toch een pittig bakje en krijg ik minder coffei'ne bin- nen. In dit verband wil ik u vragen waarom men wel, bijvoorbeeld in ziekenhui- zen, thee mag gebruiken en liever geen koffie, terwijl ook thee coffei'ne bevat. MEVR.J. VANL. BREDA

Allerhande | 1985 | | pagina 46