Salades vooraf, als snack tussendoor of als maaltijd: het Nederlandse gezin heeft er de smaak van te pakken. Bij AH zijn er salades te kust en te keur. Regelmatig komt er ook een nieuwe bij: nieuw van samenstelling, verrassend van smaak. Een ding hebben alle salades van AH gemeen en dat is de goede, constante kwaliteit. Er komt geen salade in de winkel die niet de strenge kwaliteitscontrole van AH met glans heeft doorstaan. Zo maakt AH salades met een ster! 'De wereld om je heen verandert voortdurend. Huizen, meubels, kle- ding, alles is aan mode en aan ver- andering onderhevig. Ook onze smaak van eten en drinken,' zegt Lex Hage, produktontwikkelaar bij de leverancier van de AH-huis- merksalades. Je zou hem een sala- de-ontwerper kunnen noemen. Een van de vondsten van de laatste tijd is de kip-kerriesalade. 'Kip-kerne' maakt nu bijna een jaar deel uit van het assortiment huismerksalades, waartoe bijvoor- beeld ook de zalmsalade, de selle- riesalade en de gamalensalade be- horen. Alle zijn verpakt in de be- kende bakjes van 250 tot 500 gram. De kip-kerriesalade is in de delica- tessen-bedieningsafdeling onder de naam 'Bermuda-salade' al wat lan- ger verkrijgbaar. Het bakje ver- wierf zich al snel een ijzersterke positie. 'Uit het niets op drie' heet dit in top-tien termen. De klanten van AH kopen de nieuwkomer bijna net zo vaak als de zalmsalade. Sel- leriesalade handhaaft zich op num- mer een. Smaakmode Het is altijd spannend te zien of een nieuw produkt aanslaat. De kip-ker riesalade heeft wat dat betreft alle verwachtingen overtroffen. Hoe komt zo'n nieuw produkt nu tot stand? 'Dat gaat niet van de ene dag op de andere,' vertelt Lex Hage. 'Het zijn langzame processen waarbij, zoals gezegd, de 'smaak mode' een belangrijke rol speelt. Als produktontwikkelaar houd je veranderingen van smaak natuur- lijk scherp in de gaten. De smaak gaat altijd de zoute, de zoete of de zure kant op. We zijn nu duidelijk in een zoetig tijdperk beland. Je ziet het in alleriei voedingsmiddelen. Bijvoorbeeld gedroogde plakjes ba- naan in een notenmelange. Terwijl noten vroeger zout moesten zijn. Zodra je het begin van zo'n ontwik- keling signaleert, ga je nadenken of je een salade kunt maken die daarin past. Zoetig, beetje oosters, exotisch. Kerrie, kip, ja die rich- ting.' We blijven proeven 'Je loopt een tijdje met een idee rond. Dan ga je proberen of je het kunt uitvoeren. Dat gebeurt in een proefkeuken met een groot arse- naal aan ingredienten. Soms ben ik weken in de weer met pannetjes en mixers. Tot er iets ontstaat. Ik test zo'n creatie eerst in eigen kring. Ik geef medewerkers van het bedrijf wat mee naar huis. Thuis in het weekend ga ik vaak door met expe- rimenteren. Koken is nu eenmaal mijn grootste hobby. Als ik dus een nieuw produkt heb samengesteld, laat ik het ook mijn huisgenoten proeven. En ik zet het mijn gasten voor. Als ik het eens ben met de eventuele kritiek, verander ik weer wat aan de samenstelling. Fase nummer een zit er dan op.' 'Fase twee bestaat uit een serie tests buiten het bedrijf. Alle reac hes worden verzameld en daaruit trek ik mijn conclusies. Ik duik de proefkeuken weer in om de salade te vervolmaken. Bij de kip-kerriesalade was het heel opvallend dat de mensen die aan de tests meededen, niet alleen zeiden dat ze het lekker vonden, ze vroe- gen ook waar ze de salade konden kopen. Dat is, zachtjes uitgedrukt, heel bemoedigend. Na alle tests komt er een moment dat je zegt: Nu is het prima. Dan is het nieuwe produkt levensvatbaar. Maar dat wil niet zeggen dat je met proeven stopt. De produktie wordt permanent gekeurd. Als ik's och- tends op mijn werk kom, staan er al een paar bakjes salades te wach- ten. Mijn ontbijt staat voor de hele week vast. Maar ik blijf het lekker vinden.' De samenstelling Voor de AH-huismerksalades wor den zoveel mogelijk natuurlijke in gredienten gebruikt. Voor de kip- kerriesalade zijn dat kippeborst- vlees (35%), appel, champignons, sellerie, aardappel en een saus van plantaardige olie, natuurazijn, eigeel, zout, suiker, kruiden, spece- rijen en zetmeel. Allemaal grond- stoffen die geen nadere toelichting nodig hebben. Zuurteregelaar en gemodificeerd zetmeel wellicht wel. Hage: 'Zuur teregelaar is in dit geval niets an- ders dan citroenzuur. Gemodici- feerd zetmeel kent eigenlijk ook iedereen. Denk maar aan instant- pudding. Je lost het op in koude melk en het wordt mooi dik. Het is voorgekookt zetmeel dat je koud kunt toepassen. Dat is voor het ma ken van een salade erg handig.' Kerrie, 'n verhaal apart Aan de huismerksalades worden geen kunstmatige zoetstoffen, smaak- of kleurstoffen toegevoegd. Alleen een zeer geringe hoeveel- heid conserveermiddel voor lan- gere houdbaarheid. De mooie gele kleur van de kip-kerriesalade wordt geheel veroorzaakt door de kerrie. MET EEN STE# AllerHande 27

Allerhande | 1985 | | pagina 27