LEKKER ZONDER CAFEINE. Kinderen in de groei en volwassenen die regelmatig aan sport doen, verbruiken meer energie. Ze hebben meer voedsel nodig en dus vaker behoefte aan tussendoortjes. Wie daarbij op een verantwoorde manier kiest uit het assortiment in de AH-winkels, heeft daarvoor talloze mogelijkheden. Het is verstandig hierbij de Maaltijdschijf als uitgangspunt te gebruiken. De dagelijkse energiebehoefte van een mens is een optelsom van een aantal factoren. Dat zijn de energiebehoefte voor de stofwisseling tijdens de rust, de energiebehoefte voor de studie- of beroepswerkzaamheden en de energiebehoefte voor de overige activiteiten. Vooral deze activitei- ten kunnen van mens tot mens da- nig verschillen. Geen wonderdieten Ons voedsel maakt groei mogelijk en zorgt dat alles in het lichaam goed kan functioneren. Een goed samengestelde, gevarieerde voe- ding voorziet in de behoefte aan alle noodzakelijke voedingsstoffen. Zelfs mensen die aan topsport doen kunnen alle noodzakelijke voedings stoffen uit een normale voeding ha- len. Harm Kuypers, voormalig top- schaatser en thans arts, heeft er een onderzoek naar ingesteld en kwam tot de conclusie dat de spe- ciale voeding voor (wedstrijd)spor- ters geen voordelen biedt boven normale, gezonde voeding. De Maaltijdschijf Wat is normale, gezonde voeding? Een leidraad bij het samenstellen daarvan is de Maaltijdschijf, die speciaal voor dit doel door het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding is ontwikkeld. In deze schijf zijn de voedingsmiddelen verdeeld in vier vakken. Twee grote vakken met plantaardige produkten en twee kleine vakken met dierlijke produkten. De plantaardige produkten vormen de basis van elke maaltijd. De dier lijke produkten horen ook bij elke maaltijd; je hebt er alleen minder van nodig dan men vaak denkt. De gedachte achter de Maaltijd schijf is dat elke maaltijd even be- langrijk is en pas volledig is als er iets in zit uit elk vak. Deze voe dingsmiddelen verdienen dus altijd de eerste voorkeur. Tweede voorkeur Naast de voedingsmiddelen uit de Maaltijdschijf is er ook een groep produkten die als tweede voorkeur van tijd tot tijd gebruikt kunnen worden. Dat geldt bijvoorbeeld voor witbrood, krentenbrood, be- schuit, ontbijtkoek, blikfruit, appel- moes, vruchtesap, voile melk en -melkprodukten, vette kaas (hier- toe horen de meeste Franse soor- ten), vet vleesbeleg (pate, worst), vet vlees en vette vis (zoals paling). Ze zorgen, mits met mate toege- past, voor een aantrekkelijke varia ble in ons voedingspatroon. Deze 'tweede voorkeur" is niet in de Maaltijdschijf afgebeeld. Daamaast zijn er nogal wat pro dukten die tot de zogenaamde rest- groep behoren. Deze produkten be- vatten doorgaans 'lege' calorieen: ze geven wel veel energie, maar be- vatten weinig of geen voedingsstof fen. Denk maar aan snoep, repen, koek, gebak, zoet broodbeleg, sui- ker, slagroom, slasaus, mayonaise, patat, snacks (kroketten e.d.), fris- dranken en alcohol. Mocht u een paar kilo's aan ge- wicht willen verliezen, dan is het verstandig te beginnen met het la- ten staan van deze produkten. Goede tussendoortjes Wie door een hoog energieverbruik behoefte heeft aan tussendoortjes, LIKE-FREE COLA. Literfles <§x§xd Tussendoortjes dieook nog gezond zijn

Allerhande | 1985 | | pagina 24