lerenkaas: een echt natuurprodukt Hoe oud is welke kaas? Kleur bekennen Ogen en gaten Hoe ouder, hoezouter Wat zegt een naam? Kamer- tempe- ratuur Onverteer- baar UHfrM De kaasboor: misschien welhet be- langrijkste attribuut van de kaasin- koper. Met de kaasboor worden uit een hele kaas rolletjes gehaald om de smaak en de kwaliteit van de kaas te kunnen beoordelen. Jonge kaas is tenminste vier weken gerijpt en is bij AH herkenbaar aan een groen etiket. Lichtbelegen kaas (rood etiket), belegen (blauw etiket), extra bele gen (paars etiket) en oude kaas (geel-oranje etiket) zijn respectievelijk twee, vier, zeven en tien tot twaalf maanden gerijpt. Nederlandse kaas is geel. Franse kazen zijn bijna al- tijd wit. Toch zou er in Frankrijk net zulke gele kaas kunnen worden ge- maakt als hier. Het verschil zit in leeftijd en bereidings- wijze van de kaas, waar- door het caroteen (uit het gras) niet of nauwelijks wordt geactiveerd. Als de koeien op stal staan en dus geen vers gras eten, is kaas altijd minder geel. De kleur kan op peil wor den gebracht met (plant- aardige) kleurstof. In Ne derlandse boerenkaas zit doorgaans geen kleursel. Zeker niet in de boerenkaas die op de boerderijen voor AH wordt gemaakt. Emmenthaler is alleen Em- menthaler als er gaten in zitten. Ook de Nederlandse versies van deze kaassoort (Maasdammer, Leerdam- mer en Westberg) krijgen gaten. Dat komt door be- paalde bacterien die gas en dus gaten veroorzaken. Ontstaan er gaten in kaas terwijl dat niet gewenst is, dan is er sprake van een produktiefout. Mooie kleine oogjes mogen en zijn zelfs onvermijdelijk. Maar gaten in boerenkaas? Nee. Wordt gewone kaas toch gaten- kaas, dan betekent dat ove- rigens niet dat deze onge- schikt is voor consumptie. Kazen liggen een tijdje in een pekelbad voor ze een plastic coating krijgen en op de plank gaan. Zo'n zoutoplossing heeft een conserverende werking. En: de kaas wordt er pittig door. Boerenkaas bevat overigens weinig zout - circa 25% minder dan an- dere kazen - maar is niet echt zoutarm. Kaas wordt zouter naar- mate ze ouder wordt. Dit komt doordat de samen- stelling verandert. Het vochtgehalte neemt af. De hoeveelheid vaste stof wordt dus relatief groter. In een ons oude kaas zit daar- door meer zout (maar ook meerveteneiwit)dan in een ons jonge kaas. Omdat van oude kaas doorgaans minder wordt gegeten dan van jonge, wordt dat weer wat gecompenseerd. Toen er alleen maar Friese nagelkaas en Goudse, Leidse en Edammer kaas waren, zag het assortiment er beperkt maar overzichte- lijk uit. Er zijn de laatste ja- ren nogal wat namen van 'merkkazen' bijgekomen. Texelaaren Kollumermr- den in kleine fabriekjes ge maakt. Van rauwe melk van verschillende boeren. De melk wordt gebactofu- geerd. Dat wil zeggen dat de bacterien er met grote snelheid worden uitgeslin- gerd. Wat daarmee verloren gaat, wordt gesteriliseerd en aan de rauwe melk toe gevoegd. Het zijn dus bijna- rauwmelkse kazen. Maaslander is kaas met minder zout. Voor minder zoute kaas is veel belang- stelling. Imitaties zullen niet lang uitblijven. Maasdammer, Leerdam- meren Westbergz\\n Ne derlandse varianten van de Emmenthaler. Kaas kunt u het beste be- waren in de groentelade van de koelkast, het minst koude plekje dus. Kaas smaakt echter het lekkerst op kamertemperatuur. Haal het stuk dus tijdig uit de koelkast en laat het - net alswijn-'chambreren'. Kaas kan ook buiten de koelkast worden bewaard. Op een donkere, koele plek. In de kelderkast bijvoor- beeld, onder een stolp of in een handdoek gedraaid. U spaart er wat 'opwarmtijd' mee uit. Aluminiumfolie is minder geschikt als kaas- verpakking, omdat ze niet luchtdicht afsluit. Rekbare, transparante huishoudfolie doet dat wel. Trek defolie strak over de snijvlakken van het stuk kaas. Dan is er weinig kans dat de kaas snel verdroogt of aan de oppervlakte verkleurt. De tijd dat kaas met korst en al kon worden gegeten, is al lang voorbij. Na het pe- kelen wordt een kaas met een spons voorzien van een coating, waar onder meer plastic in zit. Uitstekend spul, maar onverteerbaar. De korst moet er dus af. Zo'n plastic jasje is nodig om de kaas vrij van schim- mel te houden. Zonder coa ting vraagt een kaas zoveel onderhoud tijdens de pe- riode van rijping en opslag, dat de kaas veel duurder zou worden. AllerHande 47

Allerhande | 1985 | | pagina 47