U4- deelt je leven in. Je kunt geen kof- fie gaan drinken als je daar toeval- lig trek in hebt. Dat doe je als de wrongel (de gestremde melk) even raoet rijpen voor je verder kan. Vaste prik.' Goof, de kaasmaker, leidt het be- drijf samen met zijn tweelingbroer Wout, de veehouder. Ze hebben het produktieproces van begin tot eind in eigen hand. De kwaliteit van de boerenkaas staat of valt namelijk met de kwaliteit*van de melk. De rauw verwerkte melk moet bijzon- mmm der zuiver zijn. Schoon werken is noodzaak. Van de uiers van de koe tot en met de planken waarop de kaas rijpt. Gaat er ook maar een kleinigheid fout, dan kan de kaas ongewenste grote gaten of spleten gaan vertonen of een bijsmaak krij- gen. De tweelingbroers hebben dan ook een oud gezegde als leidraad: 'A1 pocht de melker nog zo kras, de kaas wijst uit hoe't melken was.' Boerenkaas maken begint eigenlijk al bij de grondsoort waarop de koeien grazen, de grassoorten en het kuilvoer dat ze te eten krijgen als ze op stal staan. Melk neemt erg snel luchtjes en smaakjes aan. Die werken door in de kaas. Krijgen koeien bijvoorbeeld uien of knollen gevoerd, dan is de kaas van hun melk bepaald niet smakelijk. Alle- maal factoren die het vervaardigen van goede boerenkaas tot puur am- bachtelijk werk maken. Constante kwaliteit Er is boerenkaas en boerenkaas. De smaak verschilt per partij, per boerderij, per streek en per sei- zoen. Het is een natuurprodukt. Doordat de melk ongepasteuriseerd wordt verwerkt, blijven smaak- en aromavormende stoffen behouden. Behalve de enorme verscheiden- heid 'gewone' boerenkaas - zonder toevoegingen - wordt er boerenkaas gemaakt met kruiden, bieslook, pe- per en brandnetel. Albert Heijn verkoopt boerenkaas voorverpakt in de koelvitrine of vers van het mes in de kaasshop. 'In wezen is er weinig verschil,' zegt kaasexpert Klaas Schep. 'De kwaliteit van beide is uitstekend. Bij voorverpakte kaas is dat extra belangrijk omdat de klant niet in de gelegenheid is de kaas vooraf te keuren. Aan de bedieningstoonbank kan dat wel. Dan weet je precies wat je koopt. Wat dat betreft is kaas een uniek produkt. Eerst keu ren, dan kopen.' 'Het verschil tussen verpakte en on- verpakte kaas is vooral een uiter- lijke zaak. Kwalitatief is er geen verschil. Het voordeel van kaas van het mes is dat je het als klant hele- maal voor het zeggen hebt. Je kunt proeven en zo veel of zo weinig la- ten afsnijden als je wilt.' De smaak wordt bewaakt Kwaliteit laat zich moeilijk definie- ren. Bij kaas gaat het om de gega- randeerde leeftijd, de structuur, de smeui'gheid en de smaak. Over Een fraai stilleven: de kazen zijn uit hun vorm gehaaid en liggen te rijpen op de plank. Ze moeten twee maal per dag worden gekeerd. smaak valt heel vaak niet te twis- ten. Klaas Schep: 'Een duidelijke bijsmaak - bitter of zuur - is onmis- kenbaar aanwezig of niet. Als de smaak goed is, is de kaas goed ge maakt. Zodra er ook maar iets mis is met een kaas, proef je dat. Maar wat lekker is, kun je niet voor een ander bepalen. Ik heb wel eens een partij boerenkaas teruggegeven aan de boer omdat we hem niet goed vonden. Later hoorden we van die boer dat hij de kaas alsnog goed had kunnen verkopen aan mensen die hem lekker vonden. Nou, ik vond dat er een onfrisse smaak aan zat. En die hoort beslist niet bij boerenkads. Je moet waken voor bijsmaken. Maar het blijft een ge- voelsmatige zaak.' Kaas is echt Nederlands Als het op proeven aankomt, doen kaaskenners niet onder voor wijn- kenners. Het jaarlijkse Nationale Kaasconcours is een waar circus van proeverijen. Klaas Schep bezit zelf een bronzen medaille. Hij houdt van zijn vak. 'Ik blijf kaas lekker vinden. Bij ons thuis gaat er toch gauw anderhalve kilo per week door. Kaas is echt Neder lands. 't Is lekker en eigenlijk ook zo gewoon.' i KAAS MET KARAKTO AllerHande 45

Allerhande | 1985 | | pagina 45