g°6 Een plak op de boterham, een blokje bij de borrel, geraspt of gesmolten: kaas is gewoon lekker. Gemiddeld eten we een half nd per persoon per week. Kaas kiezen is een kwestie van smaak. oerenkaas kiezen is bovendien een kwestie van vakmanschap. Albert Heijn kiest zelf zijn boerenkaas bij vijfentwintig geselecteerde kaasboerderijen en op de kaasmarkten in Nederland. Er komt heel wat kijken voordat de boerenkaas in de winkel ligt! 'Ja, hoe leer je kaas keuren? Door ervaring. Door veel met het pro- dukt bezig te zijn. Iedereen kan het leren,' zegt Klaas Schep (50), de kaasexpert van Albert Heijn. Albert Heijn verkoopt boerenkaas zolang de zaak bestaat. In het prille begin kocht de grondlegger van het bedrijf, Albert Heijn zelf dus, de kaas op de markten van Purme- rend en Alkmaar. In 1919 werd de eerste professionele kaasinkoper aangesteld. Klaas Schep is de der- de. Ook in zijn eigen familie be- hoort hij tot de derde generatie die zich beroepshalve met kaas bezig- houdt. Hij is ermee opgegroeid. Be- halve inkoper voor Albert Heijn is hij ook keurmeester bij officiele boerenkaaskeuringen, lid van de ministerielebegeleidingscommissie Onderzoek Kwaliteit Boerenkaas en ere-waagmeester in Gouda. Klaas kent z'n kaas of, zoals hij zelf zegt: 'Ik weet van huis uit hoe de kazen lopen.' Met kaasboor en chequeboek op stap De vijfentwintig geselecteerde boe- ren die kaas maken voor Albert Heijn, zijn vaste leveranciers. Elke partij wordt streng gekeurd. Maar de capaciteit van de boerderijen is beperkt en ze kunnen niet genoeg leveren om aan de vraag naar boe renkaas in de winkels van Albert Heijn te voldoen. Daarom is Klaas Schep in het 'seizoen', van juni tot november, elke donderdag op de markt in Gouda te vinden. Voorzien van kaasboor, rekenmachientje en chequeboek. Want er dient traditie- Boerenkaas maken is puur ambachtelijk werk. getrouw ter plekke te worden afge- rekend. Handje-contantje. Wat is nu het verschil tussen boe renkaas en fabriekskaas? Bij fa- briekskaas gaat de melk naar de fa- briek en wordt daar gepasteuri- seerd. Vrijwel alle processen wor den uitgevoerd door machines. Er komen weinig mensenhanden aan te pas. De smaak van fabriekskaas is constant. Boerenkaas maken is handwerk Boerenkaas is gemaakt van rauwe melk. Er komt veel handwerk bij kijken. Wat dat betreft is kaas ma ken nog even ambachtelijk als vroeger. Voordat er kaasfabrieken bestonden, was alle kaas boeren kaas. Op de boerderijen werd een deel van de melk verkaasd om de doodeenvoudige reden dat kaas lan- ger houdbaar is dan melk. En dat gegeven wordt eigenlijk al duizen- den jaren toegepast. In de verzen van de oude Griekse dichters wordt kaas al bezongen. Uiteraard wordt boerenkaas nu an- ders gemaakt dan in de oudheid. Er is veel meer kennis van zaken. Over de processen die zich in de kaas afspelen, over de nuttige of verwoestende rol van bacterien, schimrhels en andere kleine orga- nismen. En het materiaal is anders. Naast houten tobben en vaten wor den roestvrijstalen kuipen en plas tic vaten gebruikt. 'De kaas deelt je leven in' Een van de mensen die een dag- taak hebben aan het maken van boerenkaas is Goof van den Heuvel uit Molenaarsgraaf (Alblasser- waard). Hij is vaste leverancier van boerenkaas aan Albert Heijn. 'Je staat ermee op en je gaat er mee naar bed. Als je opstaat, ga je eerst kazen keren. Voor je naar bed gaat doe je het nog eens. De kaas Op de bovenste foto ziet u een op maatgesne- den stuk van de wrongel, de kaasmassa die ont- staat door het stremmen van de melk. Op de foto daaronder wordt de wrongel in de kaas- vormgeiegd en voorzien van een etiket. De kaas krijgt vervolgens in de kaaspers zijn uit- eindeiijke vorm en gaat daama op de plank om verder te rijpen. Klaas Schep, kaasinkoper van Albert Heijn, neemt met zijn kaasboor een monster om de boeren kaas te proeven. BOERENKAAS IS I 44 AllerHande

Allerhande | 1985 | | pagina 44