In zout zit de stof natrium. Die is o.a. nodig om de waterhuishou- ding in ons lichaam te regelen. De hoeveelheid natrium die we da- gelijks nodig hebben, is veel en veel kleiner dan de hoeveelheid die we dagelijks gebruiken. Zouden we bij de bereiding van het voedsel geen zout toevoegen, dan nog krijgen we meer dan genoeg natrium binnen, omdat vrijwei alle voedingsmidde- len van nature wel wat natrium be- vatten. De vroeger gebruikte term 'zout- loos dieet' is onjuist, omdat bijna alle voedingsmiddelen van nature natrium bevatten. Beter is te spre- ken van 'natriumbeperkt dieet'. Niet elk natriumbeperkt dieet is hetzelfde. Er kan sprake zijn van een licht, een matig of een streng natriumbeperkt dieet. Vraag aan uw arts duidelijk aan te geven om welk dieet het gaat. Hiermee voor- komt u dat u zich onnodige beper- kingen oplegt of misschien fouten maakt. Het toevoegen van zout is te alien tijde niet toegestaan. Bij het licht natriumbeperkte dieet zijn gewoon brood, gewoon (niet te sterk gezou ten) vleesbeleg of kaas en gewone melk en melkprodukten toegestaan. Bij het matig natriumbeperkte dieet moeten de broodmaaltijden bestaan uit of gewoon brood met zoutarm beleg of zoutarm brood met gewoon (niet te sterk gezou- ten) vleesbeleg of kaas. Per dag mag een halve liter gewone melk of melkprodukten worden gebruikt. Bij het streng natriumbeperkte dieet dienen zowel brood als beleg en melk vervangen te worden door natriumarme produkten. Alleen speciale kant-en-klare produkten Voor alle natriumarme dieten geldt dat zout nergens aan mag worden toegevoegd. Het is bovendien niet toegestaan allerlei kant-en-klare produkten te gebruiken waaraan zout is toegevoegd. Het zou te ver voeren al deze produkten te noe- men. U kunt ervan uitgaan dat alle kant-en-klare produkten in fles, pot, Wie van de arts te horen heeft gekregen dat hij minder zout moet gaan gebruiken, weet niet altijd precies waar hij zich aan moet houden. Of het nu voor kortere tijd jruik het moet op een andere uitgangspunt blijft manier met voeding biedt daarbij meer mogelijkheden dan menigeen denkt manier met voeding worden omgegaan. De AH-winkel jdendai blik, diepvries, pakjes, zakjes enz. niet zijn toegestaan, tenzij speciaal bestemd voor een natriumbeperkt dieet. Dan moet er op de verpak- king staan: natriumarm, voor na- triumarm dieet, ongezouten (op bo- ter en margarine), zoutarm (op brood) of zonder toevoeging van zout. Zeezout bevat evenveel natrium als keukenzout en is dus niet toege staan. Hetzelfde geldt voor selde- riezout: dit is gewoon zout met een selderiesmaak. Wilt u dieetzout ge bruiken, overleg dan met uw arts of dietist. De produkten, speciaal bestemd voor het natriumbeperkte dieet, vindt u in ieder Albert Heijn-filiaal in de 'dieethoek'. Bijvoorbeeld: be- schuit, ontbijtkoek, roggebrood, crackers, biscuit, aroma, dieetzout, vleeskruiden, soep, mosterd, augur- ken, vleeswaren, melk, groentecon- serven, Indische produkten. Zoutarm brood is in de grotere filia- len aanwezig. Waar dit niet het ge- val is, kan het altijd worden be- steld. Natriumarme kaas of smeer- kaas en ongezouten (dieet) marga rine, roomboter en braadvet vindt u op de zuivelafdeling. Vleeswaren zoals rosbief en frican- deau zijn meestal licht gezouten. Lever en 'licht gezouten' rookvlees bevatten vrij veel zout. Als u zeker wilt zijn, neemf u natriumarme, va- cuiimverpakte vleeswaren, die u vindt op de vleeswarenafdeling. Ruim assortiment Uiteraard wel toegestaan zijn alle verse produkten, die u zelf bereidt zonder toevoeging van zout. Hier- van biedt Albert Heijn u een ruime keuze: dagelijks verse groenten, fruit, aardappelen, vlees, kip, wild en eieren. Maar ook diepvries- groenten puur (doperwten, sperzie- bonen, snijbonen, spinazie, pan- groente Auberge, groentemixen enz.), niet toebereid vlees, vis, kip, wild en diepvries-frites en -aardap- pelschijfjes zijn geschikt. Panklare en kant-en-klare vlees- soorten als hamburgers, braad- worst, rollade, kip cordon bleu, vis- sticks, sate enz. komen niet in aan- merking. Een aantal produkten bevat der- mate weinig natrium, dat ze zijn toegestaan bij het natriumbeperkte dieet: extra bittere en bittere cho- colade van het AH-huismerk Deli- cata, naturel chocolade van Verka- de, lange beschuitjes van Verkade, matzes, studentenhaver, ongezou ten noten en pinda's, gedroogde peul- en zuidvruchten, fruitjes, Dia- mantvet, Ossewit, alle soorten olie, kwark, Hiittenkase, blik- en diep- vriesfruit, vruchtesappen en -dran- ken, AH-bronwater. Zoutloos is niet zouteloos Dieetprodukten zijn speciale pro dukten, die in kleinere hoeveelhe- den worden gefabriceerd dan de ge wone produkten. Vaak ook in klei nere verpakkingen. Dit heeft tot ge- volg dat ze wat duurder zijn. Wel dragen ze ertoe bij dat u meer keuze hebt, waardoor uw maaltij- den smakelijker en gevarieerder kunnen zijn. Het is heel goed mogelijk van een voeding zonder zout een smakelijke voeding te maken. Het feit dat een lid van het gezin zout moet wegla- ten, is voor de anderen een goede Natriumarme voeding: geen zout, ^ktoch smaak! AllerHande 17

Allerhande | 1985 | | pagina 17