Het hele jaar door vindt u op de AH groente- en fruitafdeling kersverse produkten die, samen met andere voedingsmiddeien uit de 'maaltijdschijf'alle stoffen bevatten die we nodig hebben. Het ruime aanbod uit Nederland zelf wordt zomer en winter aangevuld met talrijke soorten groente en fruit uit jebieden waar de seizoenen anders iggen dan in Nederland. Daardoor lebben we tegenwoordig ook 's winters een ruime keus. Wat zit er in? Groenten zijn rijk aan vitaminen, mineralen en voedingsvezels, maar omdat niet elke groentesoort die stof fen in dezelfde hoe- veelheid bevat is het van belang dat u veel variatie brengt in de groenten die u eet. De AH groente-afdeling biedt voldoende keus! Hier volgt een iijstje van de groenten die in de winter volop vers te krijgen zijn, met hun waardevolle eigen- schappen. Wortelen en knolgewassen Wortelen bevatten veel caroteen, dat in het li- chaam wordt omgezet - tot vitamine A. Vita- mine A heeft een be- langrijke functie bij de vormingvan 'rhodop- sineeen stof die het ons mogelijk maakt bij schemerlicht te zien. Vitamine A is boven- dien betrokken bij de instandhouding van de celstructuur. Winterpeen kunt u ras- pen tot een salade die ook heerlijk smaakt op brood, of verwerken in onze oer-Hollandse tspot. Schijfjes win terpeen zijn een lekker en gezond hapje tus- sendoor voor kinderen en volwassenen. Bij AH is panklare, gewas- sen winterpeen te koop. Rode bieten. In vroe- gere tijden werd bie- tensap beschouwd als het middel tegen bloedarmoede en stof- wisselingsstoomissen. Bieten bevatten veel mineralen, waaronder ijzer, dat een belang- rijke functie heeft bij de vorming van rode bloedlichaampjes en voor het transport van zuurstof door ons li- chaam. Als u weinig tijd hebt is het makke- lijk een pak gekookte bietjes bij AH te ko- pen. Koolraap. Een echte wintergroente met alle goede eigenschappen. Ook gesneden te koop. Dien het voor de varia tie eens op met kerrie of een kaassaus, of met zure room. Knolselderij. Het on- misbare ingredient voor een van onze ra tionale gerechten: erwtensoep. Met wat (rogge)brood erbij een volwaardige warme maaltijd! Knolselderij is net als de meeste wortelen en knollen rijk aan ruwvezelstof- fen, die we nodig heb ben voor een goede darmfunctie. Knolsel derij kan ook rauw ge- geten worden. Ver- meng het dan, tijdens het raspen, met mayo- naise en/of citroensap, omdat het anders snel zijn witte kleur ver- liest. Bij AH ligt de knolselderij schoonge- wassen in de winkel. Aardappelen. Nieuwe aardappelen zijn rijk 1 aan vitamine C. De oudere winteraardap- j pelen bevatten minder van deze onmisbare vi tamine, die de opname van ijzer in ons li- chaam bevordert en betrokken is bij de in standhouding van het bindweefsei in ons li- chaam. Er zijn aanwij- zingen dat het de weer- stand tegen een aanta ziekten verhoogt. Aardappelen zijn rijk aan kalium, dat we no dig hebben voor het na- trium/kalium-even- wicht in ons lichaam. Gewoonlijk krijgen we door een teveel aan zout meer natrium bin- nen dan goed voor ons is. Aardappelen en an dere groenten helpen het evenwicht herstel- len, mits u er natuur- lijk weinig of geen zout aan toevoegt. Koolsoorten De verschillende soor ten kool bevatten o.a. vitamine C en voe- dingsvezel, een stof waarvan de gemid- delde Nederlander te weinig binnenkrijgt. Koolsoorten hebben sa men met de knolge wassen het voordeel dat ze in ongesneden toestand lang houd- baar zijn. Bloemkool. De lichtst verteerbare groente die ook rauw heel lek ker is. Bloemkool be vat zoveel vitamine C, dat u door een flinke portie bloemkool te eten voldoende vita mine C binnen krijgt voor een hele dag! Roosjes rauwe bloem- kodl met een dipsausje jzijn een lekker borrel- hapje. Broccoli. Familie van de bloemkool met de zelfde gunstige eigen schappen. De smaak is iets rijker en voller. Omdat de teeltwijze van broccoli moeilijker is, hoort het tot de duurdere grpentesoor- ten. Er bestaat niet al- leen groene, maar ook paarse broccoli. Boerenkool. De Neder- landse wintergroente bij uitstek. Er zit ver- houdingsgewijs veel ijzer en kalk in boeren kool. Kalk hebben we nodig voor onze been- deren en voor ons ge- bit. Niet alleen wortels bevatten veel caro teen, in een portie boe renkool zit zoveel van die stof dat u daarmee voorziet in uw dage- lijkse behoefte aan vi tamine A! Bij AH is de rechtstreeks van de te- ler afkomstige boeren kool gewassen en ge sneden in pakjes van 400 g verkrijgbaar. Spruitjes. Alweer een VSolop vers, juist nu AllerHande 29

Allerhande | 1985 | | pagina 29