KwaHteit staat voorop, ook bi j goedkoper vlees De goedkopere vleessoorten krijgen niet altijd de waardering die ze verdienen. Jammer, want ze hebben vele kwaliteiten: ze zijn vriendelijk voor de portemonnee, de keuze is groot en de culinaire mogelijkheden zijn ruim. Daar komt bij dat bij AH goed en goedkoop samen gaan. Aan gehakt en braadworst wordt evenveel zorg besteed als aan de duurdere biefstuk en varkenshaas. Gehakt is de goedkopere vlees- soort met ongekende variatie- mogelijkheden. Gemalen vlees laat zich vormen tot elk gewenst model. Of juist niet, als u een rulle gehaktsaus wilt maken. Bovendien kan gehakt met allerlei ingredien- ten worden vermengd, waardoor steeds weer andere creaties ont- staan. Culinair gezien is gehakt dus erg veelzijdig. Maar het is wel een vleessoort die de nodige zorg vraagt voor het zo ver is. Gehakt mag niet te veel vet bevat- ten; anders slinkt het te veel bij verhitting. De hoeveelheid vet is voor de verschillende soorten ge hakt wettelijk vastgelegd in de zo- genaamde veteisen. Gehakte bief stuk mag niet meer dan zes procent vet bevatten en tartaar niet meer dan tien procent. Voor mager run- dergehakt (ander rundergehakt verkoopt AH niet) ligt de uiterste grens bij twintig procent. En voor half om half gehakt bij 35%. Dat vindt AH te hoog. Daarom houdt AH het vetpercentage van half om half gehakt op maximaal 25%. Dagelijks vers De kwaliteitsbewaking van het vlees, dus ook van gehakt, begint bij de inkoop. Het vlees, dagelijks vers in alle AH-winkels, is bijna al tijd afkomstig van eigen bodem. Het aanbod in Nederland is groot en goed, dus waarom zouden we het verder weg zoeken? AH selecteert het rund- en varkensviees bij ver schillende grossiers in den lande. Uiteraard is het eerst door de Vleeskeuring beoordeeld en ge- schikt bevonden voor consumptie. Vervolgens wordt gekeken of het voldoet aan de inkoopvoorwaarden van AH. Gaat het licht op groen, dan wordt het vlees snel en koel af- geleverd bij een van de vele AH- slagerijen. Dagelijks! Ambachtelijk handwerk Uit welke AH-slagerij uw pakje vlees komt, hangt af van het soort filiaal waar u het koopt. Er zijn winkels met een eigen slagerij ach- ter de schermen, waar het vlees wordt voorverpakt. Er zijn ook fi- lialen met een slagerij plus bedie- ningstoonbank, waar het vlees on- verpakt ligt uitgestald. En er zijn winkels zonder slagerij, die het vlees voorverpakt en wel ontvan- gen uit een centrale AH-slagerij. De vijf centrale slagerijen voorzien de winkels in hun regio elke dag van vers vlees. Voorverpakt vlees is dan ook van precies dezelfde kwaliteit als onverpakt vlees. In een centrale slagerij wordt niet anders gewerkt dan in een kleinere slagerij. Het uitbenen, ontvliezen en snijden is puur ambachtelijk hand werk en wordt uitgevoerd door stuk voor stuk vakbekwame slagers. Alleen aan vleesprodukten die ge- kruid, gepaneerd en gemodelleerd worden, komen technische hulp- middelen te pas. En aan gehakt na- tuurlijk, dat niets anders is dan ge malen vlees. Bij al die panklare produkten wor den wel eens vraagtekens gezet: Wat zit daar nu eigenlijk in? Het antwoord is simpel: puur vlees, soms aangevuld met kruiden en dergelijke. Gehakt wordt bijvoorbeeld ge- maakt van de stukjes vlees die van lappen moeten worden afgesneden, om die lappen op de gewenste maat te krijgen. Die snippers vlees zijn van dezelfde kwaliteit als de lapjes waar ze van zijn afgesneden. Snel, koel en schoon Gehakt is een kwetsbaar produkt. Het bestaat uit een enorme hoe veelheid kleine deeltjes die samen een groot oppervlak beslaan. Daar- door is het erg ontvankelijk voor in- vloeden van buitenaf. Een goede behandeling is dus extra belangrijk. Voor de slagers van AH betekent dat: snel, koel en schoon werken. Drie sleutelbegrippen, die overi- gens voor alle vleesprodukten gel- den. Snel - Snelheid is gebaat bij korte aanvoerlijnen. AH zoekt de gros siers daarom zo dicht mogelijk bij huis. Het vlees is maar kort in de slagerij. Wat 'sochtends binnen- komt in centrale slagerij of filiaal- slagerij, ligt dezelfde dag nog in de winkel. Op z'n laatst de volgende morgen. Al even kort ligt het vlees in de winkel. Afhankelijk van de kwetsbaarheid van het artikel maximaal twee of drie dagen. Een strak tijdschema, dat stipt wordt nageleefd. Koel - Zeven graden Celsius is de officiele bovengrens voor het bewa- ren van vlees. AH vindt dat aan de hoge kant. Reden waarom het vlees na binnenkomst in de slagerij wordt doorgekoeld. In de werk- ruimte van de slagers is het ronduit koud. Het is er eigenlijk het heie jaar door winter. AH handhaaft de temperatuur op nul graden: in de koelwagens, in de koelcellen en in de verkoopmeubels in de winkels. Schoon - Zoals elke slagerij worden ook de slagerijen van AH elke dag na afloop van het werk helemaal schoongemaakt. Uiteraard trekken de medewerkers dagelijks een schone jas aan en als ze ook maar even de werkruimte verlaten, was- sen ze na terugkeer grondig de han- den voordat het werk wordt hervat. Er wordt schoon gewerkt. Het vlees wordt ook schoon verpakt. Op schaaltjes, toegedekt met doorzich- tige folie. Ook voor de verpakking bestaan wettelijke voorschriften in- gevolge het Verpakkingsbesluit van de Warenwet. Adviezen voor thuis Kortom, het pakket maatregeien dat een goede kwaliteit waarborgt is niet gering. Op het moment dat u gehakt of een ander vleesprodukt koopt, verliest AH de controle. U krijgt wel een aantal adviezen mee om het vlees in goede conditie te houden tot u het gaat bereiden. Al- lereerst door de THT-datum: ten- minste houdbaar tot Daarmee wordt aangegeven tot welke datum het vlees het beste gebruikt kan worden. Dat wil niet zeggen dat het vlees na die datum bedorven is. Wel dat kleur en kwaliteit na de THT- datum minder kunnen worden. Be- halve de THT-datum vermeldt de prijssticker op voorverpakt vlees een advies inzake de bewaartempe- ratuur. Steeds meer vleesartikelen krijgen bovendien een sticker opge- plakt met een advies voor het be reiden. Tenslotte is het belangrijk dat de tijd die verstrijkt tussen het mo ment van aankoop en het tijdstip waarop het vlees bij u thuis in de koelkast wordt gelegd zo kort mo gelijk wordt gehouden. Als u ook daar op let, komt het alleen nog aan op lekker bereiden en waar u trek in heeft. 26 AllerHande

Allerhande | 1985 | | pagina 26