I'm dreaming of... H de iaarsavond in zessen Hef 'ns een heel feestelijk glas: een laagje vers frisse Melkunie vanillevla, extra veel hopjesvla en daar bovenop een guile toef voile slagroom. Had je ooit gedroonid datde Kerstzo lekker kon zijn? IT1©I vUfllG Voorbereiden: Banaan pellen en in plakjes snijden. Peer schillen en in blokjes snijden. Druiven wassen, halveren en pitjes eruit wippen. Fruit in schaal doen en bedruppe- len met citroensap. Mandarijnen uitpersen en sap over vruchten schenken. Tot gebruik in koelkast zetten. Bereiden: Vlak voor gebruik goed gekoeld bronwater of wijn opschen- ken en even doorroeren. CITRUSCOCKTAIL Voorbereiden: De sinaasappelen, grapefruit en mandarijnen uitper sen, sap goed doorroeren en tot ge bruik in koelkast zetten. Bereiden: Sap over 6 wijnglazen verdelen en aanvullen met goed ge- koelde ginger ale of witte wijn. PEREN-APPELCOCKTAIL Voorbereiden: Peresiroop met ap pelsap vermengen en tot gebruik in koelkast zetten. Bereiden: Appeldrank over 6 grote wijnglazen verdelen en goed ge- koelde seven-up of witte wijn op- schenken. peper, zout, paar peterselieblaadjes Voorbereiden: Mon Chou met vork goed los maken en smeui'g roeren. Melk, kaas en peterselie erdoor mengen en op smaak brengen met peper en zout. Wat vulling op een koekje spuiten, een ander koekje erop drukken en gameren met toefje vulling en blaadje peterselie. Tot gebruik op een koele plaats zet ten (geen koelkast). ZOUTE KOEKJES MET KAASVULLING (b.v. Mosel Perle) of IV2 liter bronwater met citroen Voorbereidingstijd: ca. 15 minuten Bereidingstijd: ca. 3 minuten Prijs per glas: ca. f 2,90 (met of zonder alcohol, voor ca. 6 glazen) 2 sinaasappelen, 1 grapefruit, 3 a 4 mandarijnen, 31/2 dl ginger ale of V2 ties Duitse witte wijn (b.v. Winzertanz) Voorbereidingstijd: ca. 5 minuten Bereidingstijd: ca. 3 minuten Prijs per glas: ca. f 1,10 (met of zonder alcohol, voor ca. 6 glazen) V2 dl peresiroop, Vi liter appelsap, V2 liter witte wijn (b.v. Winzertanz) c.q. Seven-up of Drink Voorbereidingstijd: ca. 3 minuten Bereidingstijd: ca. 3 minuten Prijs per glas: ca.f 0,70 Voorbereidingstijd: ca. 15 minuten Prijs per koekje: ca. j 1,10 Mon Chou, 2 eetlepels melk 3 eetlepels geraspte oude kaas, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 flessen licht mousserende wijn

Allerhande | 1984 | | pagina 53