Maakeens een kerststuk je met bloemen Een kerststukie met bloemen maakt de kersttafel extra feestelijk. We laten u stap voor stap zien hoe u zo'n tafelstukje zelf kunt maken. Bij een feestelijke Kerst horen kaarsen. Zij vullen de kamer met een zacht, gedempt licht. Daarmee moeten we rekening hou- den bij het kiezen van onze bloe men. Blauwe en paarse kleuren komen niet erg tot hun recht bij deze schaarse verlichting. Ook donker- rood komt lang niet altijd goed uit. Van witte en gele bloemen kunnen we daarentegen wel een mooi ef fect verwachten. Een belangrijk punt is de hoogte van het tafelstukje. Tijdens het kerstdiner moeten alle leden van het gezelschap elkaar kunnen zien en niet worden gedwongen om een gesprek te voeren om het bloem- stuk heen. Daarom zoeken we een laag mandje uit om op te maken. Het mandje kan in de natuurlijke staat worden gelaten, of (bijv. met een spuitbusje autolak) in een kleur worden gespoten. Rood, wit, zilver, goud of in een kleur die past bij uw servies of bij de bloemen. Voordat we de bloemen gaan ver- werken zetten we ze, na ze opnieuw •te hebben afgesneden, eerst enige uren op een koele plaats in een em- mer met veel water, zodat ze op kunnen trekken. Waterdicht maken Een van de belangrijkste punten bij een mandje is natuurlijk het water dicht maken. In de handel zijn mandjes verkrijgbaar die reeds met plastic folie zijn gevoerd. U kunt ook zelf een mandje met dit materiaal bekleden. U moet er daarbij wel op letten dat bij het vul len met steekschuim geen randjes van de folie loslaten waardoor wa ter zou kunnen ontsnappen. De bloemen en andere materialen die we voor dit bloemstuk uitzoch- ten zijn: twee a drie takken goed vertakte chrysanten, vijf takken freesia's, vijf takken Euphorbia ful- gens, drie takken Ruscus-blad, wat dennegroen en enkele denne-appels. Bij de grotere AH-winkels kunt u deze materialen als kant en klaar pakket kopen. Bent u voor de bloe men aangewezen op een bloemist bij u in de buurt, dan kunt u wel- licht de bossen bloemen samen met een buurvrouw of een vriendin aan- schaffen. Het aardige daarvan is dat u dan beide een kerststukje maakt met dezelfde ingredienten, zodat u ze kunt vergelijken. Door het bloemstuk's nachts koel te zetten en regelmatig te be- sproeien met een plantespuit, blijft het langer fris. 1 Mandje bekleden met plastic fo lie. Dit vastzetten met stevig door- zichtig plakband. Het steekschuim is in water, met daarin een oplos- sing van snijbloemenvoedsel, ge- drenkt. Het steekschuim komt 2 d3 cm boven de rand van het mandje uit. Er moet ook voldoende ruimte blijven tussen folie en steekschuim voor het bij vullen van water. 2 We onttrekken het steekschuim aan het oog door hier korte takjes met blad van de Ruscus en denne groen in te steken. 3 De bloemen van de chrysant wor den met een zo lang mogelijke steel van de hoofdtak gesneden, waar door ze afzonderlijk kunnen worden gebruikt. Zo worden ze tussen het Ruscusblad en het dennegroen ge- stoken. 4 De freesia's, euphorbia's en de op draad gezette denne-appeltjes wor den gelijkmatig over het bloemstuk verdeeldL Steek tenslotte de kaar sen in daarvoor bestemde hou- dertjes in het bloemstuk (zie de grote foto). 46 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 46