Een boodschappenlijst, het halve werk Bedenk ruim van tevoren wat u wilt eten, hoeveel gasten u krijgt, wat u nodig hebt aan drank en der- gelijke. Schrijf alles op en verdeel het daarna in drie verschillende groepen: houdbare, beperkt houd- bare en verse levensmiddelen. Profiteren van aanbiedingen Enkele weken voor Kerstmis vindt u bij Albert Heijn al aanbiedingen in levensmiddelen en delicatessen, die u zonder enig probleem kunt be- waren tot de feestdagen. Hiervan kunt u profiteren door een deel van uw kerstmenu op deze feestelijke aanbiedingen af te stemmen. Gaat u toch naar de winkel voor deze aanbiedingen, dan is het raadzaam om tegelijk andere houdbare arti- kelen mee te nemen. Het is dan wat minder druk in de winkels dan in de laatste dagen voor Kerstmis en u spreidt de uitgaven en het vervoer van de inkopen van winkel naar huis. In de week voor Kerst kunt u zich bezighouden met diepvriesartikelen en levensmiddelen, die minimaal 1 a 2 weken houdbaar zijn. Ook de aanbiedingen bij Albert Heijn zijn op deze artikelen afgestemd. Hier- onder vallen bijvoorbeeld kerst- koekjes, kerstkrans, kerstbrood, va cuum verpakte vis en vleeswaren. Enkele fruitsoorten zoals sinaasap- pelen en mandarijnen zijn ook wat langer houdbaar. Exotische vruch- ten als avocado, mango en kiwi moet u ook de week voor Kerst ko- pen, zodat ze met de feestdagen ze- ker rijp zijn. Op tijd in de winkel Kerst valt dit jaar voor wat de in kopen van verse artikelen betreft wat ongelukkig. U bent op zaterdag 21 of maandag 24 december aange- wezen om deze artikelen in huis te halen. Zorg er daarom voor dat u niet te laat bent, wanneer u iets speciaals in gedachten hebt. Hoe lang bewaren? Op veel artikelen staat tegenwoor- dig de 'Tenminste houdbaar tot'-da- tum. Dit betekent dat het produkt tot de aangegeven dag (mits juist bewaard) gegarandeerd goed is. Met het goed organiseren van de kerstinkopen en voorbereidingen voor het kerstdiner profiteert u zowel van de aanbiedingen als van de gezelligheid die deze dagen te bieden hebben. Op deze pagina geven we u daarvoor enkele suggesties. verpakte vleeswaren in huis te ha len. Deze vleeswaren zijn langer houdbaar dan de verse. Ideaal voor de tweede kerstdag. Vers brood Vers brood is het lekkerst, maar op de Kerstdagen zelf moeilijk te rea- liseren. Een oplossing is om kleine broodjes, kadetjes of bijvoorbeeld stokbrood direct na aankoop in de diepvries te leggen. Ca. 15 minuten voor gebruik legt u ze in een op 175°C of gasstand 3 voorverwarmde oven. Het brood is dan weer lekker vers en knapperig. Een bijkomend voordeel is dat u het brood ook al wat eerder in de week kunt kopen. Dat bespaart wachten op de aller- drtl^ste dag. Groente op de juiste plaats groente altijd in de spe- groentelade in uw koelkast. ruimte is net iets minder koud jferi elders in de koelkast. Voor ^Sommige soorten is de koelkast te j^oud. Bewaar komkommers, toma to en citrusvruchten daarom in koele kast. Lijstje van werkzaamheden Zodra u uw kerstdiner hebt samen- gesteld is het mogelijk een lijstje van werkzaamheden te maken. Boodschappen organiseren is num- mer een. Alles daarover leest u hierboven. Alle recepten in deze AllerHande zijn onderverdeeld in twee fases: voorbereiden en bereiden. Kijk wat u de dag tevoren kunt doen. Enkele voorbeelden zijn bouillon trekken, pudding maken en een basis voor saus maken. Op de dag zelf treft u dan enkele uren van tevoren de laatste voorbe reidingen, zoals groenten snijden, voorgerecht maken en dergelijke. Zet tegelijk ook alle andere ingre- dienten, benodigde pannen en ander te gebruiken keukengerei klaar. Krijgt u gasten, dek dan van tevo ren de tafel. Het staat uitnodigen- der en u kunt bij de gasten blijven. Maak tijdens het koken royaal ge bruik van de keukenwekker, dan hoeft u niet voortdurend op de klok te kijken. Maak een sopje en was daarin direct af wat u hebt ge- bruikt. Dan hoeft u na het diner niet zo op te zien tegen de afwas. Verreweg de meeste produkten zijn enkele dagen na die datum ook nog goed. Zorg ervoor dat produkten die koel bewaard moeten worden zo kort mogelijk tussen winkel en huis bui- ten de koeling zijn. Hoe langer ze in de warme keuken staan, des te eer der zijn ze aan bederf onderhevig. Dit geldt uiteraard ook voor diep vriesartikelen. Vlees bewaren Op voorverpakt vlees staat de Ten minste houdbaar tot-datum. Mocht u het wat langer willen bewaren, dan kunt u het beter invriezen. Merkt u op de datum zelf dat u het vlees toch niet gebruikt, braadt het dan gaar. Het is dan in de koelkast nog 2 a 3 dagen houdbaar. U kunt het gaargebraden vlees ook invrie zen. Het is dan 2 a 3 maanden houd baar. Vleesbestelservice Heeft u speciale wensen of wilt u zeker zijn van uw keuze, dan kunt u op een speciaal bestelformulier uw vieesbestelling doen. Op de door u aangegeven dag ligt deze dan voor u klaar. De bestelformulieren vindt u bij de afdeling vers vlees, de sla- gerij in uw supermarkt of bij de kassa. Verse vleeswaren Vers gesneden vleeswaren worden naarmate ze langer liggen minder lekker. Daarom is het misschien een idee om naast wat verse vlees waren ook een paar soorten voor- Goed georganiseerde kerstdagen i HMfMfcl AllerHande 15

Allerhande | 1984 | | pagina 15