Zo bereidt u vlees op de juiste manier VLEES BESTELSERVICE VLEES PER KILO NOG VOORDELIGER De smaak van het fijnste stukje vlees van de beste kwaliteit kan door een slechte berei- dingswijze erg tegenvallen. Daarom geven we u hier enkele ad- viezen om vlees te bereiden. Hoeveelheid boter of margarine Reken voor het bakken van vlees 10 a 15 g per stukje. In de anti-aanbak- pan kan dit zelfs nog minder zijn. Reken voor (doorregen) groot vlees 50 g boter of margarine en 75 g voor mager vlees. Vlees en zout Vlees dat in oven of grill wordt be- reid voor het braden nooit met zout bestrooien. Zout trekt in dat geval de vleessappen uit het vlees, waar- door het vlees droog kan worden. Na het bereiden nog wat zout over het vlees strooien kan wel, maar u zult proeven dat dit eigenlijk niet nodig is. Krokant gebakken stukjes vlees zijn ook zonder zout erg lek- ker. Bakken In een koekepan boter verhitten tot het 'schuim' wegtrekt en de boter iets bruin begint te kleuren. De stukjes vlees een voor een aan beide kanten lichtbruin bakken. Het vlees regelmatig keren en voortdu- rend over de bodem van de pan schuiven. De aangebraden stukjes vlees naast elkaar in de koekepan leggen, vuur half draaien en vlees de aangegeven tijd bakken. Regel matig keren. Wordt de pan te droog, dan een klontje boter of margarine toevoegen. Geen water, omdat het vlees dan gaat stoven in plaats van bakken. uit de braadslede bedruipen. Is er te weinig vocht in de braadslede over, dan nog een paar eetlepels water toevoegen. Het gare vlees uit de oven halen en 5 minuten laten rusten alvorens het aan te snijden. Anders verliest het vlees bij het snijden te veel vleessappen. Gepaneerd vlees bakken Groot vlees braden In een koekepan boter of marga rine verhitten tot het schuim weg trekt en de boter iets bruin begint te kleuren. Gepaneerd vlees in de pan leggen, vuur half draaien en vlees aan een kant de helft van de aangegeven braadtijd bakken. Af en toe het vlees over de bodem van de pan schuiven. Vlees keren en de andere kant lichtbruin bakken. In braadpan: In een braadpan bo ter of margarine verhitten tot het schuim wegtrekt en de boter iets bruin begint te worden. Het vlees op een hoog vuur random bruin bra den. 1 a 2 eetlepels water of een klontje koude boter toevoegen, vuur half draaien en het vlees met de deksel half op de pan de aange geven tijd braden. Het vlees regel matig keren. Wordt de pan te droog, dan een klontje boter of een eetlepel water toevoegen. Nooit meer, omdat het vlees anders wordt gestoofd in plaats van gebra- den. In oven: Oven voorverwarmen op 200 a 225°C of gasstand 4 a 5. In een braadslede de boter of margarine verhitten tot het schuim wegtrekt en de boter iets bruin begint te kleuren. Vlees random lichtbruin braden. 3 Eetlepels water in de braadslede schenken en midden in de oven zetten. Het vlees de aange geven tijd in de oven braden. Af en toe het vlees met het braadvocht Grillen van groot vlees Grill voorverwarmen. Vlees met kruiden en peper inwrijven en aan het spit steken. Geen zout gebrui ken, dit trekt teveei sappen uit het vlees. Vlees in de grill hangen en 5 (voor rood vlees) a 10 minuten lan- ger laten grillen dan u het zou bra den. Vlees 5 minuten laten afkoelen alvorens het te snijden. Grillen van klein vlees Grillplaat voorverwarmen. Vlees met kruiden en olie (geen zout ge bruiken!) inwrijven. Vlees op de grillplaat leggen en onder regelma tig keren gedurende de aangegeven grilltijd bakken. Stoven van karbonades In een koekepan boter of marga rine smelten tot het schuim weg trekt. Karbonades aan beide zijden lichtbruin bakken. Water of wijn toevoegen en het vlees al dan niet met de deksel op de pan op een middelmatig vuur de aangegeven tijd stoven. Stoven van varkens- rund- en kalfslapjes In een braadpan boter of marga rine verhitten tot het schuim weg trekt. Vuur iets temperen en de lap- jes vlees een voor een aan beide kanten lichtbruin bakken. Vlees in een pan leggen. Water, wijn of an- der vocht toevoegen, aan de kook brengen, deksel op de pan leggen, vuur laag draaien en de lapjes de aangegeven tijd op een zacht pitje stoven. Af en toe de lapjes omleg- gen. Heeft stuk via een vitrine) Vlees een speciale wens, bijvoorbeeld een extra groot vlees, dan kunt u dit 1 a 2 dagen tevoren bestellen speciaal bestelformulier (verkrijgbaar bij de vlees- Op de door u opgegeven dag ligt het vlees via de Bestel Service' dan voor u klaar. Veel vleessoorten zijn per kilo nog voordeliger, omdat de arbeids- en verpakkings- kosten dan lager zijn. U kunt van dit voordeel profi- teren, zonder dat u het vlees allemaal in een keer hoeft te gebruiken. Verdeel het vlees in por- ties die u normaal ook ge- bruikt. Verpak ze in diep- vrieszakjes, schrijf erop wat erinzit en de datum van aankoop en vries het vlees in. Vet vlees is bij een tern- peratuur van minimaal -18°Cca. 3maandeninde diepvries houdbaar, mager vlees ca. 6 maanden. Voor- verpakt vlees van Albert Heijn is van tevoren niet in- gevroren. zodat u dat zelf met een gerust hart kunt invriezen. Stoof het vlees, verdeel het over 2 a 3 dagen en maak er iedere dag een an dere variatie op. Of vries de gestoofde porties in, zodat u altijd wat bij de hand hebt bij onverwacht bezoek. Het stoven van vlees en het ver- delen over meerdere dagen is vooral geschikt voor rundvlees. Het wordt er iedere dag lekkerder op. 26 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 26