Paprika's, aubergines, tomaten, courgettes en komkommers: stuk voor stuk doen ze aan zuidelijke streken en zon denken. Toch zijn het eigenlijk typische najaarsgroenten. Door het kweken in kassen en door import zijn ze weliswaar tegenwoordig het hele jaar verkrijgbaar, maar het najaar blijft de tijd waarin ze het lekkerst en door de grote aanvoer het goedkoopst zijn. Veel Nederlanders hebben met name paprika's, aubergines en courgettes goed leren kennen tijdens vakanties aan de Middel- landse Zee. Komkommers en toma ten kennen we al veel langer, maar van oorsprong horen ook deze vruchten in zeer warme landen thuis. Zo komen tomaten en paprika uit Zuid-Amerika, waar vandaan ze door de Spanjaarden zijn meegeno- men. Tomaten, nu niet meer weg te denken uit ons menu, worden pas sinds het begin van deze eeuw door iedereen gegeten. Voor die tijd dacht men dat de groente pas na drie uur koken te verteren was. Hoe wantrouwig men tegenover to maten stond, blijkt uit het feit dat er ooit iemand veroordeeld schijnt te zijn tot het eten van een rauwe tomaat. Pas nadat was gebleken dat de man dat overleefde, durfde men volgens het verhaal rauwe to maten te eten. Komkommer en aubergine zijn van oorsprong afkomstig uit India. De Romeinen kenden al wel komkom mers; ze werden dan ook veelvul- dig door hen gegeten. De courgette is de enige van deze vruchten die van oorsprong uit Ita- lie komt. Het is een soort kalebas. Vraag overigens als u in Italie bent niet om een courgette: de Ita- liaanse naam is zucchini. COURGETTESCHOTEL UIT DE OVEN Voorbereiden: Aubergine wassen, in blokjes snijden en met wat zout bestrooien. Courgettes wassen, in plakjes snijden en met wat zout bestrooien. Groenten ca. 1 uur laten staan. Bereiden: Vocht voorzich- tig uit de aubergine knijpen. In koekepan olie verhitten en hierin auber gine 15 mi- nuten met deksel op pan zachtjes bakken. Af en toe omscheppen. In- tussen oven voorverwarmen op 200°C of gasstand 4. Grote, lage ovenschotel invetten en hierin plak jes aardappel leggen. Plakjes cour gette licht uitdrukken. Met mixer Mon Chou, melk, eieren, kaas, pe per en klein beetje zout loskloppen. Auberginemoes over aardappelen verdelen. Hierop courgette rang- schikken en Mon Chou-mengsel er- over schenken. Gerecht ca. 30 a 40 minuten in oven zetten en goud- bruin bakken. Voor het serveren eventueel bestrooien met bieslook. KIP MET KOMKOMMER Voorbereiden: Komkommers schil- len, in lengte halveren, zaadjes met theelepel uitscheppen en komkom mers in stukjes snijden. Kip inwrij- ven met peper, zout en mosterd. Bereiden: In braadpan boter of margarine verhitten en hierin kip rondom lichtbruin bakken. Goed uitgelekte zilveruitjes toevoegen en even meebakken. Dragon en water of wijn toevoegen en kip ca. 15 mi nuten met deksel op pan stoven. Stukken kip keren, komkommer toevoegen en alles nog ca. 15 minu ten stoven. Kip uit pan halen. Yog hurt met maizena en suiker ver- mengen, door groente roeren en heel even laten koken. Op smaak brengen met peper en zout. Ge- kookte aardappelen erbij serveren. AllerHande 39 Vijf heerlijke vruchten als zonnige groente op tafel (zonder vlees) 1 aubergine, 2 courgettes, zout, 2 eetlepels olie, 750 g gek. aardappelen in plakjes (kant en klaar), 1 pakje Mon Chou, 1 dl melk, 3 eieren, 100 g geraspte kaas, peper, (2 eetlepels gehakte bieslook) Voorbereidingstijd: ca. 8 minuterH+l uur) Bereidingstijd: ca. 1 uur Prijs p.p.: f 2,80 2 komkommers, 4 kipkarbonades, peper, zout. 2 theelepels mosterd, 50 g boter of margarine, 4 eetlepels zilveruitjes, mespunt dragon, I dl water of witte wijn, 1 eetlepel suiker, 2 voile theelepels maizena, 5 eetlepels yoghurt Bereidingstijd: ca. 35 minuten Voorbereidingstijd: ca. 5 minuten

Allerhande | 1984 | | pagina 39