KOELEN IS EEN KUNST Mondetour: "paraplunaam" voor heerlijke wijnen van kleine wijnboeren Mosterd Cervdaat Plockworst Cemlaat Extra Good Salami Een vondst die al -een tijdje ver- krijgbaar is, vormt 'Mondetour' (letterlijk vertaald: Mijn omweg). Dolf ter Schure: 'In het Bordeaux- gebied zijn duizenden wijngaarden. Heel grote en beroemde, maar ook ontelbare kleine en onbekende. Die zijn meestal van wijnboeren die hooguit 10.000 flessen per jaar ma- ken. Dat zijn vaak heerlijke wijnen. We kochten ze nooit, omdat zo'n voorraad in een paar weken al is verkocht. En je kunt niet om de ha- verklap met een nieuw merk ko- men. Toen hebben we een 'paraplu- naam' bedacht: Mondetour. Die staat groot op het etiket. Daaron- der staan de namen van het cha teau en van de wijnbouwer. Bij- voorbeeld Chateau Les Foucauds, Proprietere Monsieur Christian Guionie of de weduwe (veuve) Ber- tin Zn (et fils). Voor de boeren is dat erg leuk. Ze werken hard en maken soms uitmuntende wijn. Omdat ze zo weinig maken, kwam het resultaat van hun gezwoeg - de wijnbouw is zwaar - meestal bij de cooperatie terecht. De wijn ver- dween met die van de buren in een grote 'plas' om als Bordeaux zonder nadere aanduiding te worden ver- kocht. Nu staat hun produkt toch in Nederlandse winkels. Met naam en toenaam, op het etiket en in de kurk. De consument heeft er ook voordeel van. Hij krijgt een betere wijn dan de doorsnee-Bordeaux in dezelfde prijsklasse, zij het steeds een andere. De Mondetour-wijnen zijn allemaal van vergelijkbare kwaliteit, maar er zijn natuurlijk wel wat kleine verschillen. Dat heeft onder meer te maken met de bodemgesteldheid van de wijngaar den. Die is in het Bordeaux-gebied ongelofelijk gevarieerd. Daarom komen er ook zoveel leuke wijnen vandaan. Wij kennen al Mondetour- verzamelaars die elk nieuw cha teau dat verschijnt aan hun collec- tie toevoegen.' Verrassend lekker door een Lekker hartige kwalrteit uit melange van fijne mosterd. grootmoeders tijd! Extra lang genjpt, dus extra vol van smaak Heerlijk pittig, Hongaars van karakter Witte wijn moet koel wor den geserveerd. In de koel- kast krijgt wijn een koude- schok. Eenvoudige wijnen kunnen daargoedtegen, maar wat betere (en dus duurdere) soorten niet. Dit komt o.a. door de vele ver- schillende zuren die goede witte wijn bevat, Er zijn twee goede methoden om wijn te koelen: Fles in een ijsemmer zet- ten. Emmervullen met lei- dingwater. IJsblokjes toe- voegen. Vooral geen ijswa- ter gebruiken. Water en wijn moeten dus langzaam gekoeld worden. Een oude true is deze: wikkel een natte doek om de fles en zet hem een tijdje buiten. Inde wind en uiteraard - uit de zon.

Allerhande | 1984 | | pagina 29