WANNEER ISEEN WIJN GOED? WAT ZIT ER ONDER DE KURK? Huelva: voorbeeld van een goed (en goedkoper) alternatief WEL OF NIET BEWAREN ook wordt een trend gemaakt. De Amerikaanse wijnen zijn daar een voorbeeld van. Sinds 'Falcon Crest' weet iedereen dat er wijnboeren zijn in Califomie. Zes jaar geleden was dat nog niet zo, 'Prima wijn en voordelig geprijsd. De dollar stond toen op f 1,95. Door de enorme koersverhoging is diezelfde wijn nu helaas onbetaalbaar. Wijn die toen f 5,95 kostte, zou nu f 8,95 moeten opbrengen. Omdat dit niet strookt met ons principe 'waar voor je geld', verkopen wij momenteel geen Amerikaanse wijn.' 'Kwaliteit en prijs moeten altijd met elkaar in overeenstemming zijn. Er zit wat dat betreft een heel duidelijke opbouw in het assorti- ment van AH. Op basis van de prijs kun je bij wijze van spreken blinde- lings het kwaliteitsniveau kiezen. En omgekeerd. Omdat Nederlan- ders over heel Europa uitzwerm- den, kwam er ook steeds meer be- langstelling voor wijnen uit Spanje, Italie en Portugal. Onze klanten gaan om begrijpelijke redenen ook steeds meer op de kleintjes letten. Wie gewend is aan een wijn van 16,95 kan op twee manieren bezui- nigen: een fles minder kopen of bij- voorbeeld eens een Rioja van f 5,95 proberen. Dat verklaart waarom steeds meer mensen deze wijnen hebben leren kennen en waarderen. Daar komt bij dat steeds meer mensen wijn gaan drinken. Begin ners proeven weinig verschil; lo- gisch dat ze eerst naar de prijs kij- ken.' Een echte ontdekking: Huelva! Wijn is niet langer een elitair drankje. Menige notaris en dokter komt vandaag de dag wel zelf in de supermarkt, ook om zich op de hoogte te stellen van het wijnassor- timent. De inkopers hebben het voorwerk al gedaan - steeds verder van huis - of naar altematieven ge- zocht als de prijzen van bepaalde soorten te hoog werden voor de ge- boden kwaliteit. Een dergelijke ont- wikkeling is momenteel gaande met sherry. Ter Schure: 'Sherry (een mengsel van verschillende wijnen) is enorm populair. Prettig geprijsd ook, van f 3,95 tot pakweg f 7,95. Sherry mag echter alleen sherry worden ge- noemd als deze uit de omgeving van de stad Jerez komt. Dat is niet altijd zo geweest. Tegenwoordig wordt dat streng gecontroleerd. Daardoor wordt echte Sherry exclusiever, schaarser en dus duur- der. Ben je gewend J 5,95 te betalen, dan kun je de prijsstijging onder- vangen door een klein stapje terug te doen qua kwaliteit. Koop je altijd de voordeligste, dan kan dat niet. Toch willen we graag een laag ge- prijsde, sherry-achtige drank ver kopen. Maar geen nepsherry in groene kruiken. Daar zit meestal goedkope Italiaanse wijn in, waar- aan essences (smaakstoffen) zijn toegevoegd. Dat is onze eer te na. Gelukkig hebben we een heel goed alternatief gevonden: Huelva. Een drank die sterk op sherry lijkt, maar niet zo mag heten omdat de druiven op hellingen groeien die net niet binnen de grens van Jerez lig gen. Die grens wordt gevormd door een rivier en aan de andere kant ligt Huelva. Het is even wennen, zo'n nieuwe naam, maar het is een eerlijk en goed produkt dat zijn weg zeker zal vinden onder de sher- ry-liefhebbers.' Het beste van 1982 Nieuw in de AH-winkel is ook een selectie van tien verschillende Cha- teau-wijnen van het uitzonderlijk goede wijnjaar 1982. Van deze oogst heeft AH een zodanige selectie Bor- deaux-wijnen samengesteld, dat er voor iedere wijnliefhebber op aller- lei kwaliteitsniveaus en in verschil lende prijsklassen interessante wij nen te vinden zijn. De Chateau les Conquetes (Appellation Bordeaux Controlee) van f 4,95 is de goed- koopste. De topper van deze collec- tie is een Chateau Pontet-Canet (Appellation Pauillac Controlee, 5me grand cru classe) van f 19,95. Binnenkort zal bovendien de eerste wijn met het AH-huismerk ver- krijgbaar zijn. Zoals dat voor alle huismerk-produkten geldt, biedt ook deze wijn optimaal waar voor zijn geld. Met name voor wijnlief- hebbers die zich niet te veel in jaar- tallen, herkomst e.d. van de wijn willen verdiepen, is dit een uitste- kende keuze. Het gaat om een rode en een witte Bordeaux-wijn, die f 4,45 per fles kosten. Wanneer is een wijn goed en wanneer niet? Voor een leek is dat heel moeilijk vast te stellen. Meestal is het een kwestie van smaak en krijgt een wijn die niet lekker wordt gevonden 'fouten' in de schoenen ge- schoven. Dat is lang niet al tijd terecht. De enige tout die voor iedereen duidelijk is vast te stellen, is een kurksmaak. Kurken kun- nen muf worden en dat proef je onmiddellijk, zelfs als leek. Bent u wel eens bedrogen uitgekomen na het kopen van een ties wijn? Het over- komt zelfs'kenners'.Ook zij denken wel eens een droge, witte wijn ontdekt te hebben die na thuiskomst zoet blijkt te zijn. Dit soort vergissingen is bij AH uitgesloten door de in- voering van de 'schapstic- ker'. Dat is een sticker die bij elke wijn op de rand van het schap wordt geplakt, naast de oranje-witte prijs- sticker. Er worden van elke soort wijn vier belangrijke gegevens op vermeld. Kort. maar krachtig. De smaak: droog, zoet. of er tussenin. Land en streek van her komst. Bij welke gelegenheid of welk gerecht past de wijn? Een bewaaradvies: met- een drinkbaar of even laten liggen, en hoe lang. Een klein, nuttig plakkertje dus, vooral als u eens een andere wijn wilt proberen. En bevalt-ie goed, dan kunt u overwegen meteen een dozijn in te slaan, want de twaalfde fles van dezelfde soort is bij AH altijd gratis. 1 CHATEAU BLA" MlDCk Wie graag grote wijnen drinkt (bijvoorbeeld grand crus) kan twee dingen doen: jong kopen en lang bewaren (voordelig) of pas kopen als de wijn op leeftijd is (duur). Wie geen echte wijnkelder heeft en geen kenner is, kan maar beter niet aan dat wegleggen be- ginnen, want de teleurstel- ling na tien jaar 'verkeerd koesteren' kan enorm zijn. 'Rijp' en 'op drank' kopen is dan verstandiger. Een paar weken bewaren is niettemin altijd aan te ra- den, ook voor de eenvou- digste wijn. Ga maar na: ge- wone wijn reist eerst zo'n duizend kilometer, wordt vervolgens naar distributie- punten vervoerd, naar de winkels en naar huis. Die door elkaar geschudde wijn moet even tot rust kunnen komen. Wordt rode wijn een paar maanden bewaard, dan kan de kwaliteit verrassend toenemen. Dat geldt ook voor de eenvoudige soor ten. Leg de fles horizontaal, zodat de kurk vochtig blijft. Een uitgedroogde kurk kan verkruimelen, waardoor er lucht in de fles kan komen. Dat is funest: de buiten- lucht gaat de wijn beinvloe den, waardoor ze ondrink baar kan worden. Uitdro- gen gebeurt gelukkig niet zo snel. Een paar weken kan een fles wel rechtop worden bewaard.

Allerhande | 1984 | | pagina 27