Op zoek naar nieuwe en goede wi jnen In de grotere winkels biedt AH wijnliefhebbers de keuze uit zo n tweehonderd soorten wijn. Die komen overal vandaan. Er is zelfs een kans dat 'het lekkere wijntje' uit de streek waar u uw vakantie heeft gevierd, erbij staat. Dat is geen toeval: de inkopers van Albert Heijn nouden al sinds jaar en dag een speurtocht door de wijnwereld. Ze zoeken en vinden goede, betaalbare wijnen. 'Je bent steeds op zoek,' zegt wijn- inkoper Dolf ter Schure van Albert Heijn. 'Aan een stuk door tuf je rond in de wijngebieden. Kleine weggetjes, kleine dorpjes. Er is niks nieuws, alles is er al meer dan tweeduizend jaar, maar je moet er wel langs komen. Dus heel veel om- wegen maken. En kijken, ruiken, proeven. Soms krijg je een tip van een vaste leverancier. Als je dan in de buurt bent, ga je er op af om te kijken of zo'n wijn interessant is voor Nederland. Is het raak, dan ga je onderhandelen. Over de hoeveel- heid die een boer kan leveren en uiteraard over de prijs.' Ter Schure wil zichzelf geen wijn- kenner noemen zoals je ze wel in films ziet. 'Dan weet iemand na een slok precies het jaartal van de wijn en de helling waarop de druiven zijn gegroeid te noemen. Zo'n ken- ner ben ik niet. Daar heeft de con- sument ook niet zo veel aan. Wij hebben wel de pretentie dat we we- ten wat de meeste Nederlanders goed vinden. Dat blijkt ook wel: van elke zes flessen wijn die in Ne derland worden verkocht, komt er een bij AH vandaan.' Niet langer 'zuur en duur' Het grote wijnassortiment van AH is bepaald niet op een achtemamid- dag samengesteld. Het is door de jaren heen zorgvuldig opgebouwd. Een kwart eeuw geleden begon hij als wijninkoper bij AH. Ter Schure: 'Wijn was toen niet populair. Bij wijze van spreken dronken alleen de dokter en de notaris wijn. Die kwamen toen niet zelf in de AH- winkel. We hebben in die tijd ook een marktonderzoek gehouden. Niet-wijndrinkers vonden wijn 'zuur en duur'. Men vond wijn geen drank voor de 'gewone man'. Er hing ook een mysterieus waas om- heen. Wijn kon je niet zomaar drin- ken; daar kwam een heel ritueel aan te pas. Kortom, goede, maar voor de gemiddelde Nederlander betaalbare wijn was er niet.' Pinard zorgt voor doorbraak Toch zag AH een toekomst op wijn- gebied. Een tijdperk van toene- mende welvaart stond voor de deur. Veel mensen konden hun blik verruimen door de televisie en door vakanties in het buitenland. De in- komens werden hoger, zodat er in de meeste gezinnen wat geld be- schikbaar kwam om het leven wat meer franje te geven. Ter Schure: 'Het antwoord op 'zuur en duur' moest dus gevonden worden in een wijn die ook door een beginnende wijndrinker kon worden gewaar- deerd en die goedkoop was: onder de twee gulden per fles.' Een zoekactie werd ontketend. In Frankrijk, Italie, Spanje. Gewoon in de plaatselijke supermarkten. Het lekkere landwijntje van de Fransman was in Nederland niet te koop. De herkomst werd opge- spoord, er werd met de betrokken wijnboeren gepraat en AH had zijn wijn: de Pinard. Om het nieuwe ar- tikel zo voordelig mogelijk op de markt te brengen, werd gekozen voor een simpele verpakking. Geen kurk, geen dure loodcapsule, geen chique etiket, maar een metalen schroefdop en een papiertje waar- uit alleen bleek dat er rode wijn in de fles zat. Een goedkope literfles met zes sterrefjes, die in Frankrijk met miljoenen tegelijk wordt ge- maakt. Prijs: f 1,95 voor een hele li ter. Om aan te geven hoe gewoon wijn kan zijn, werd de Pinard ook in karton verpakt. 'De introductie van Pinard is een doorbraak geweest,' zegt Ter Schu re. 'Je hoort nu nog wel eens dat AH met Pinard 'de wijnmarkt in Nederland heeft opengelegd'. Maar, het was een eenvoudige wijn. Hon- derd procent eerlijke wijn, maar natuurlijk niet de allergeweldigste. Daarom kwam er vrij snel een aan- vulling: Vin dh Patron. lets beter van kwaliteit en dus ook iets duur- der. In de jaren die volgden is het assortiment steeds uitgebreid. Er kwam steeds meer interesse voor wijn, door vakanties en publikaties. Die ontwikkelihg hielden we bij.' Het zoeken haar aantrekkelijke wijnen gaat tot op de dag van van- daag onvermiriderd door. Frankrijk en de rest van de wereld De inkopers sporen trends op, ha- ken daarop in en proberen zo de smaak van de klant te volgen. Soms Een speurftocht naar het onbekende AllerHande 25

Allerhande | 1984 | | pagina 25