Katten: eigenzinnig en speels r^r?3 Papegaaien houden van gezellig- heid en een beetje leven in de brou- werij. Geef ze daarom een strategi- sche plek in de huiskamer, zodat ze alles en iedereen in de gaten kun- nen houden. Pas wel goed op dat ze nooit op de tocht komen te staan. Een kromsnavel als een papegaai knaagt met overgave. Een houten kooi is om die reden niet geschikt. Kies er een van stevig staaldraad en geef het dier iets te knagen. Tak- ken van wilgen of fruitbomen zijn zeer geschikt. Papegaaien zijn geen echte vlees- eters, maar een paar insekten of meelwormen op z'n tijd gaan er goed in. Het normale menu van een papegaai bestaat uit zaden, univer- seelvoer, krachtvoer, om de dag wat groenten en zo af en toe een snee oud brood. Grote drinkers zijn papegaaien niet, maar een lepeltje honing door het water doet wonde- ren. En fruit gaat er altijd in. Be- langrijk voor de spijsvertering is grit. Zorg ervoor dat er altijd wat in de kooi ligt. Kooi en voerbakjes moeten zeer re- gelmatig worden schoongemaakt. Het dier zelf houdt van een douche op z'n tijd. Als het warm weer is bijvoorbeeld met de tuinslang. Aandacht wordt door papegaaien zeer op prijs gesteld. Is die er on- voldoende, dan deinzen ze er niet voor terug een flinke keel op te zet- ten. Ook hebben ze een ijzeren ge- heugen voor slechte ervaringen! Of een papegaai gaat praten, hangt voor een groot deel van de mensen af. 't Is een kwestie van geduldig herhalen en nog eens herhalen van korte woorden. Tarn maken lukt het beste 's avonds, in alle rust. Leer het dier eerst uit de hand eten. Biedt hem dan een vinger aan. Stapt hij daar na een tijdje als van- zelfsprekend op, leer hem dan over- stappen van de ene hand op de an- dere. Papegaaien doen dergelijke dingen niet van nature. Het moet ze geleerd worden. Maar: ze zijn intel ligent en met geduld lukt het vrij- wel altijd. Mee naar de supermarkt kan natuurlijk niet. Daar is troP wens wel van alles te koop dat no- dig is voor voeding en verzorging. Twee spelende jonge katjes bieden een schouwspel waar voor veel mensen de spannendste film niet tegenop kan. Maar ze blijven niet klein en u moet wel wat voor die beestjes doen. Ze hebben een katte- bak nodig en die moet zeer regel- matig, zeg maar dagelijks, worden verschoond, want een kat is een uiterst zindelijk dier. Een slaapplek (een doos of een mandje) moet er zijn, maar menige kat zal uw luie stoel verkiezen, of u er nu in zit of niet. Katten houden zichzelf schoon: ze likken wat af. Toch is het nodig, ze- ker als ze weinig of niet buiten ko men, ze een paar keer per week te kammen en te borstelen. Bij lang- harige rassen moet dat zelfs dage lijks gebeuren. Is een kat er van jongsaf aan gewend, dan vindt hij of zij het heerlijk en is zo'n kap- persbeurt snel klaar. Variatie aanbrengen in het menu - katten eten twee keer per dag - is ook iets om vroeg mee te beginnen. BJikvoer en speciale kattemenu's zijn prima van samenstelling, maar laat het daar niet bij. In de diep- vries zitten ook heerlijke poezehap- pen: hart, kippevlees en ook kool- vis, dat wel even gekookt moet wor den. Droog voer (brokjes e.d.) is uitstekend als de kat er voldoende bij kan drinken. Speciaal kattesnoep is er o.a. in de vorm van gedroogde visjes, melk- chocolaatjes en gistsnoepjes. Zo'n gistsnoepje hoeft niet in het voer te worden verstopt, zoals medicijnen van de dierenarts. Elke kat is er dol op. Ze mogen er elke dag een paar. Speelgoed is voor katten echt on- misbaar. Wilt u niet dat poes met uw eigen spullen aan de haal gaat, koop dan eens een speeltje waar bovendien een luchtje aan zit dat katten extra lekker vinden. Van vemielzuchtige nagels heeft u wei nig te vrezen als de kat ze kan scherpen aan een krabplank. Zet'm gewoon op de boodschappenlijst voor de supermarkt. pAtEe fortifiante aux ceufs f-EI-KRACH7VOEDER Ook huisdieren hebben hun supermar kt O 1403 CrtrcOQMvlifat KT /i«tf y«'lmii t i 18 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 18