GEEN VOEDINGSVEZEL K25KBKS& zelrijke kost kwamen dagelijks in flinke hoe- veelheden op tafel. Met de groei van de welvaart veranderden onze eetgewoonten. Het broodverbruik daalde yoortdurend. (Overigens is dat dit jaar voor het eerst weer gestegen!) We aten minder aardappe- len en zochten het steeds meer in luxe produkten en snacks. Het gebrek aan vezel liet zich gelden. Des- kundigen vermoeden een verband met de toename in de afgelo- pen decennia van het aantal darmfuncties- toomissen, darmziek- ten en hart- en vaat- ziekten. Ook de kans op het krijgen van aam- beien en blindedarm- ontsteking schijnt bij een verminderd ge- bruik van voedingsve- zel toe te nemen. Om het gebrek aan voedingsvezel te com- penseren stortte me- nigeen zich op de con- sumptie van zemelen. In feite de omgekeerde wereld. Eerst werd het vezelgehalte van onze voedingsmiddelen door raffineren, zeven, ma- len, polijsten en schil- len verlaagd. En wat men tekort kwam, at men er vervolgens weer apart bij in de vorm van zemelen. Een dure en omslach- tige methode. Wie de spijsvertering een handje wil helpen, kan de oplossing dus beter in een vezelrijk menu zoeken. De produkten die u in de AH-winkels aantreft bieden daar- toe talrijke mogelijk- heden. Op het ogenblik eten we gemiddeld zo'n 20 a 25 gram voedingsvezel per dag. Er zijn uiter- aard mensen die veel minder en mensen die aanzienlijk meer con- sumeren. Vegetariers bijvoorbeeld zitten ruim boven dit gemid- delde. Zo'n 35 gram voedingsvezel per dag Deskundigen vinden ons vezelgebruik aan de lage kant. Precieze cijfers over wat het zou moeten worden, zijn nog niet bekend. s Waarschijnlijk ligt de hoeveelheid die wense- |j lijk is rond de 30 a 35 f gram voedingsvezel - per dag. Bij menigeen moeten er dus aardig 1 wat vezeltjes bij. -§ Geen probleem, want B vezelrijke voeding is f smakelijk, niet duur- J der en volop in de AH- J supermart verkrijg- baar. kunnen vallen) dan iemand die weinig voe dingsvezel eet. Het is dan ook belangrijk om tijdens het winkelen produkten met veel voedingsvezel te kun nen herkennen en deze op een goede manier in het voedingspatroon in te passen. De illustra tes op deze pagina's kunnen u daarbij hel pen. De omgekeerde wereld Het is niet zo verwon- derlijk dat deskundi gen zich pas de laatste jaren intensief met voedingsvezel hebben beziggehouden. In de sobere jaren na de oor- log leverde de hoeveel heid voedingsvezel geen enkel probleem op in hetdagelijkse menu. Brood, aardap- pelen, kapucijners, erwten en andere ve- EXTRA Totaal: 35,5 gram voedingsvezel Richtlijn: 30 a 35 gram per dag ONTBIJT LUNCH AVONDMAALTIJD Gedroogde en geweekte zuidvruchten: tutti frutti, abrikozen, rozijnen, krenten, pruimen, dadels, vijgen Noten, sesamzaad, pinda's, pindakaas Vis, schaal- en schelpdieren Melk, eieren, kaas Boter, bak- en braadvet IN EEN SLIMNE 'VERPAKKING' UG produkten geen gram voedingsvezel bevatten. Het is bepaald niet zo dat alle produkten zonder voedingsvezel met gezond zijn. Meestal zitten er juist weer andere belangrijke voedingsstoffen in. 25 g studentenhaver 2 koppen thee met suiker 1 grapefruit hoeveelheid voedingsvezel in grammen 1 volkoren boterham metbanaan en honing' 1 knackebrot met bramenjam 1 volkoren boterham met pindakaas en tuinkers 3,5 1 volkoren boterham besmeerd met boter, belegd met ham 2.5 1 peer 3,7 1 glas melk 0 2 gepofte aardappelen met zure room 6,5 kropsia met mais en tomaat 6,0 1 tartaar 0 vanillevla met sinaasappel en geraspte kokos 4,5 Het is niet moeilijk elke dag een vezelrijk menu samen te stel- len. De hierbij afgedrukte voorbeelden tonen dat aan. Als u er- voor zorgt dat zowel in ontbijt, lunch als avondmaaltijd enkele vezelrijke produkten zijn opgenomen, komt u al snel aan de richtlijn van 30 a 35 gram per dag. AllerHande 15

Allerhande | 1984 | | pagina 15