Gezellig met z'n alien barbecuen en toch ieder op z'n eigen manier? Dat kan als u's middags enkeTe voorbereidingen treft voor het vlees, de salades en de sauzen. 's Avonds hoeft u dan alleen nog alles klaar te zetten en de barbecue aan te steken. Pit doet u's middags Met de volgende tien ingredienten kan iedere deelnemer aan de bar becue zijn eigen spiezen samenstel- len. Kipfilet: in blokjes snijden en even- tueel een uurtje in wat ketjap zet ten. Kippelevertjes: schoonmaken en een plakje spek eromheen wikke- len. Gehakballetjes: draai kleine bal- letjes van eventueel gekruid (niet gezouten!) rundergehakt en kook ze twee minuten in wat water. Varkensfricandeau: vlees in blok- ken snijden. Borrelworstjes: worstjes uit blik laten uitlekken. Komkommer: schillen, in de lengte halveren en de zaadjes eruit schep- pen. Komkommer in stukken snij den. Paprika: zowel rode als groene pa prika's schoonmaken en in stukken snijden. Uien: kies grote uien, pel ze en snijd ze in stukken. Mais: kolven pellen, 5 minuten in wat water met zout koken en in stukken snijden. Ananas: verse ananas schoonma ken en het vruchtvlees in stukjes snijden. Leg de in stukken gesneden ingre dienten in schaaltjes en op bordjes. Dek deze af met plasticfolie en zet ze tot gebruik in de koelkast. Reken per persoon op ca. 200 g vlees en ca. 200 g paprika, uien en mat's. Neem gerust iets meer komkommer en ananas. Tijdens het barbecuen zijn er ongetwijfeld mensen die hiervan snoepen. Marineren Marineren betekent dat het vlees een paar uur in een gekruid meng- sel wordt gelegd. De marinade maakt het vlees zachter en zorgt ervoor dat het vlees een beetje de smaak van de gebruikte kruiden aanneemt. Marineren is niet altijd nodig, maar als u er tijd voor heeft, dan wordt uw moeite beloond. Vooral lamsvlees is er bijzonder ge- schikt voor, maar ook varkensvlees laat zich uitstekend marineren. Een eenvoudige marinade maakt u als volgt: Vermeng 3 dl droge witte of rode wijn met y2 dl olie, een in ringen gesneden ui, wat tijm, vers- gemalen zwarte peper en wat ge- hakte peterselie. Leg het in blokjes gesneden vlees. hier ongeveer zes uur in en zet het in de marinade op een koele plaats, maar niet in de koelkast. Deze marinade is ook heel geschikt voor champignons of kar- bonades. Pit zet u's avonds Klaar Op een tafeltje in de buurt van de barbecue zet u de schaaltjes. Leg er voldoende spiezen of houten (in water gedrenkte) satestokjes bij. Een bakje olie met een kwastje is nodig om de spiezen in te vetten. Een paar ovenwanten en een vlees- tang zijn handig om de spiezen te keren. Met een keukenrol of wat papieren servetten kunnen de han- den worden afgeveegd. En vergeet niet een emmer water of zand klaar te zetten om zo nodig snel te kunnen blussen. Zet ook een paar potjes kruiden neer, zoals grill- en barbecuekrui- den, Italiaanse kruiden, kerriepoe- der, paprikapoeder, knoflookpoeder en een pepermolen. Deze kruiden kunnen voor het grillen worden ge- bruikt. Het vlees mag voor het bereiden niet met zout worden bestrooid. Zout trekt de sappen uit het vlees. Na het grillen mag het wel worden gezouten, maar vaak blijkt dan dat het niet nodig is. leder z'n eigen spies AllerHande 5 Varkensfricandeau - ma'is - ui. De spies met knoflookpoeder en Italiaanse kruiden bestrooien. paprika - borrelworstje. kruiden bestrooien. Kipfilet ananas kippelevertjes ui. In deze volgorde herhalen tot de spies.'vol' is, Voor het grillen met kerriepoeder bestrooien.

Allerhande | 1984 | | pagina 5