IgOgSSS ALLERLEI U Waar komt onze zomer vandaan? Komkommer voor zonnebaders uittekenen, en levensgroot! Een paardikke viltstiften (uitwasbaar!) erbij en u heeft urenlang geen kind meer aan ze. Oude kleren van vader en moeder zijn ook altijd een succes, zeker als u er wat oude make up spullen bij geeft, waarmee de kinde ren zich kunnen schmin- ken. Komt u op zolder ook nog wat oude tijdschriften te- gen, dan zijn er nog meer spelmogelijkheden. Gekke plaatjes maken met uitge knipte foto's en teksten bij voorbeeld. Of een eigen kwartetspel: stukjes karton uitknippen en daarop plaatjes plakken, bijvoor- beeld van sporten, pop- groepen en televisiepro- gramma's. Zo kan een drui- lerige dag veranderen in een gezellige spelletjesdag binnenshuis! Westaan er zelden bij stil, maar veel woorden uit onze taal hebben een aanwijs- bare herkomst. Etymologie is de wetenschap die zich met die oorsprong van woorden bezig houdt. Zo zijn de deskundigen het er over eens dat ons woord 'zomer' een bepaalde ver wantschap heeft met het oud-lndische 'sama', dat 'half jaar' betekent. Hoe het van 'sama' tot 'zo mer' is gekomen, is niet precies bekend. Zeker is wel dat in het oud-Saksisch op tafel. lets te lang in de zon geze- ten en een beetje verbrand? Leg dan wat schijfjes kom- kommerop degevoelige plekken. Dat geeft een ver- koelende en verzachtende werking. Van komkommer kunt u ook zelf een after- sun-middel maken. Draai een in schijfjes gesneden komkommer door een zeef en roer er een halve theele- pel glycerine en rozewater door. Wrijf na het zonneba- den zachtjes uw huid in met deze zelfgemaakte ere me. Dat houdt uw huid zacht en soepel! Heerlijk op de boterham •In salades •Calorie-arm het woord 'sumar' en in het oud-Engels het woord su mor' voor dit zonnige jaar getijde werden gebruikt. In het moderne Duits en En- gels vinden we deze woor den nog terug als 'Sommer' en 'summer'. Het Neder- landse 'zomer' heeft dus taalkundige familie bij onze ooster en westerburen.

Allerhande | 1984 | | pagina 27