PER BLIK Echt is Echt. Coke is Coke geschept en met een dikke laag stro afgedekt. Als men's zomers behoefte voelde aan een verfris- send hapje werd het opgegraven. De Indiers, Perzen en Arabieren namen het ijsrecept van de Chine- zen over en bedachten hun eigen ijs-specialiteiten. Aan het Perzische hof werd gesmuld van 'sharbat' (de voorloper van onze sorbet), een mengsel van sneeuw, vruchtesap- pen en rietsuikerstroop. De Arabie ren vermengden sneeuw met amandelmelk en rozijnen en de Turken en Sicilianen gingen nog verder: ze voegden er likeuren en geurige bloesem-essences aan toe. Roomijs werd pas later bekend. Alexander de Grote was er dol op. Hij introduceerde het in Europa. Het werd uit honing, vruchtesappen en melk bereid en bevroren met be- hulp van ijs dat's winters uit meren en rivieren werd gehakt. Het verrukkelijke Italiaanse ijs was al in de middeleeuwen be- roemd. Maria de Medici nam een kok mee uit Florence toen ze met de Franse koning trouwde en zo raakte ijs ook in Frankrijk bekend. Op zijn beurt bracht een Franse kok, Gerard Tessain, de kunst van het ijsbereiden naar Engeland. De Engelse koning, Karel I, vond het ijs dat deze kok maakte zo lekker dat hij het recept tot staatsgeheim liet verklaren. Hij betaalde zijn kok 20 pond zwijggeld per jaar! IJsemmer met slinger In die tijd was het niet zo eenvou- dig om lekker ijs te bereiden. Het kostte erg veel tijd en inspanning, want het was moeilijk om het ijs glad en luchtig te krijgen. De ijsem- mer met slinger die in de vorige eeuw door de Amerikaanse huis- vrouw Nancy Johnson werd uitge- vonden, was een grote verbetering. Zo'n emmer bestaat uit een binnen- en een buitenbak. In de binnenbak worden de ingredienten voor het ijs gegoten en de ruimte tussen bin- nen- en buitenbak wordt gevuld met een koudmakend mengsel dat uit ijsblokken en grof zout bestaat. De binnenbak draait snel rond in de buitenbak als er aan de zwengel wordt gedraaid en de bevriezende inhoud wordt tegelijkertijd door een roermechanisme van de wand losgemaakt en geklopt. Met behulp van zo'n ijsemmer kan ook nu nog heerlijk ijs worden ge- maakt en zelfs zonder een dergelijk apparaat is dat mogelijk. Leuk om eens te proberen, maar als u niet veel tijd hebt is het een stuk een- voudiger om een pak ijs mee te ne- men uit de supermarkt. Hoe wordt ijs nu gemaakt? Hoe wordt ijs tegenwoordig ge maakt? In een van de fabrieken die het ijs voor Albert Heijn vervaardi- gen, gaat dat zo: Mengen. De ingredienten - melk, suiker, vet, kleur- en smaakstoffen en eventuele andere toevoegingen - worden gemengd. De verantwoor- delijkheid voor het juiste mengsel berust bij de 'mengmeester'. Homogeniseren. De 'mix' gaat nu in een apparaat waarin de grondstof- fen heel fijn worden verdeeld. Pasteuriseren. Een proces waarbij Een niet le vergelijhen .halve liter

Allerhande | 1984 | | pagina 22