Albert Heijn stelt hoge eisen aan de kwaliteit van het ijs. Het moet niet alleen lekker sma- ken, maar ook veilig zijn. Voordat het ijs uiteindelijk in de winkel ligt, is dan ook al het nodige gebeurd om die hoge kwaliteitseisen gestand te doen. De mensen van Albert Heijn bezoe- ken beurzen en dergelijke in heel Europa om uit het grote aanbod de beste soorten ijs te kunnen selecte- ren. IJsmonsters worden gekeurd door proefpanels van 25 a 30 men- sen, die hun oordeel over onder an- dere de smaak van het ijs geven. Bovendien wordt de samenstelling van het ijs onder meer op vetge- halte onderzocht. Ook de verpak- king en de hygiene in de ijsfabriek worden aan een grondig onderzoek onderworpen, voordat Albert Heijn besluit een bepaald soort ijs in zijn assortiment op te nemen. Op het ogenblik leveren vier fabrie- ken de verschillende soorten ijs van het AH-huismerk. Die fabrieken stellen volgens afspraak laborato- riumrapporten met onderzoeksre- sultaten op, die door de specialisten van Albert Heijn regelmatig wor den gecontroleerd. De eigen voed- seltechnoloog speelt daarin een be- langrijke rol. Die intensieve kwaliteitscontrole vindt Albert Heijn pure noodzaak. Want ijs is een kwetsbaar produkt waar je niet voorzichtig genoeg mee kunt omgaan. Daarom ook wordt er nauwlettend op toegezien dat de temperatuur van ijs in het hele traject van fabriek naar klant niet boven de -18°C komt. En ook dat tijdens fabricage, vervoer en opslag de hygiene optimaal is. Lekker en goed ijs maken is een kunst, waar veel vakmanschap aan te pas komt. Wist u bijvoorbeeld dat de ingredienten eerst moeten rijpen om het ijs mooi glad en stevig te maken? Van het begin tot het eind besteden de ijsmakers van AH de grootst mogelijke aandacht aan hun produkt. IJs verdient het dan ook om er iets moois van te maken. Om dezelfde redenen is het ook voor u als consument belangrijk dat het ijs niet te lang onderweg is van de winkel naar huis. De kwali teit van ijs dat te warm wordt, loopt namelijk snel terug. Soorten en smaken Uit een recent marktonderzoek is gebleken dat 88% van de Neder- landse bevolking - van piepjong tot stokoud - wel eens ijs eet. IJs is er in allerlei soorten, smaken en kleuren. Het wordt in drie hoofd- soorten verdeeld, die moeten vol- doen aan de voorschriften van de Warenwet: •Roomijs, dat minstens 9% melk- vet moet bevatten en voor mini- maal 30% uit droge stoffen moet bestaan. •Consumptie-ijs, met minstens 3% melkvet of plantaardig vet en 25% droge stoffen. •Waterijs, dat weinig of geen vet bevat en voor minstens 15% uit droge stoffen bestaat. Het ijs dat u in de winkei koopt be vat suiker, natuurlijke en/of kunst- matige kleur- en smaakstoffen, emulgatoren (stoffen die het sa- mengaan van de verschillende in- gredienten bevorderen) en stabili- satoren (stoffen die het ijs beter houdbaar maken). Op de verpak- king staat in volgorde van hoeveel- heid vermeld wat erin zit. Melk als hoofdbestanddeel Omdat ijs zo lekker is, denken veel mensen dat het niet meer is dan een snoepje. Ze vergeten dan wel dat melk het hoofdbestanddeel van room- en consumptie-ijs is. Goede en gezonde melk met mineralen, eiwitten en vitaminen A en B. IJs wordt niet voor niets regelmatig als toetje geserveerd in ziekenhuizen! Er zit ook veel suiker in ijs, dat is waar, maar dat betekent nog niet dat u het onmiddellijk van het menu moet schrappen als u wilt vermageren. Een portie consump tie-ijs van 100 cc levert 336 kilojou- le. Roomijs bevat heel wat meer: 525 kJ per 100 cc, terwijl dezelfde hoeveelheid waterijs niet meer dan 252 kJ levert. Bent u aan het afslan- ken, dan kunt u ijs meestal toch in uw dieet inpassen. Een ijzige historie Lang voor het tijdperk van koelkast en diepvriezer werd er al ijs gege- ten. De ijs-tijd begint in het oude China waar duizenden jaren gele- den sneeuw uit de bergen met ho ning en kruiden werd vermengd tot een verkoelende lekkemij. Die sneeuw werd 's winters in kuilen IJs verdient het om er iets moois van te maken AllerHande 21

Allerhande | 1984 | | pagina 21