(fe VY- f Hoe lang is chocolade houdbaar? Kunt u mij vertelien hoe lang de di verse soorten chocolade bewaard kunnen worden? De houdbaarheid van chocolade is sterk afhankelijk van de omstan- digheden waaronder die chocolade wordt bewaard: omgevingsfacto- ren als warmte en licht spelen een rol. Wordt een constante tempera- tuur van ca. 18°C aangehouden dan gelden de volgende bewaartermij- nen: pure chocolade een jaar; melkchocolade negen maanden; chocolade met hazelnoten zes maanden. Dat chocolade met hazelnoten min der lang houdbaar is, ligt aan de smaakontwikkeling van de noten. Ze worden na enige tijd wat ranzig. We willen u er nog op wijzen dat in het algemeen het (lange) bewaren van chocolade altijd wat afbreuk doet aan de kwaliteit. Bevat koffiestroop cafei'ne? re week koop ik in uw zaak een 5aar pakken cafeinevrije koffie en zo nu en dan een potje Buisman koffiestroop voor de pittige smaak. Ik heb echter gehoord dat er in deze koffiestroop cafei'ne zou zitten. De Buisman koffiestroop is ge- brande suiker. Een produkt dus, waarin in het geheel geen cafeine voorkomt. U kunt dus met een ge- rust hart de Buisman in uw koffie blijven gebruiken. Waslaagie van sinaasappels schadeHjk? In AllerHande van december 1983 las ik dat u uw sinaasappels voor- ziet van een heel dun waslaagje, dat ze beschermt tegen stof, bacte- rien en uitdroging. Van deze sinaas appels maak ik marmelade, waar- bij ik de gehele sinaasappel ver- werk. Ik borstel de sinaasappels voor het koken met heet water goed schoon. Is dit voldoende om die bacteriendodende waslaag te verwijderen, of is het beter de mar melade zonder schil te maken. De schil maakt de jam juist zo pittig. Het is voldoende dat u de sinaasap pels voor de bereiding van de mar melade goed afborstelt onder de warme kraan. Het waslaagje op zich is overigens niet schadelijk. Schillen is dus niet nodig. Dat zou bovendien zeker ten koste van de smaak van de marmelade gaan. 'Navulzeep' voor schuursponsjes? Na veel gebruik is de zeep uit de zeepsponsjes verdwenen, maar het staalwol is nog goed bruikbaar. Ik ben op zoek naar een zeepsoort die als vervanger kan dienen. Ik heb allerlei zeepsoorten geprobeerd, maar niets werkt zo goed als de oorspronkelijk aanwezige zeep. Het sponsje van staalwol wordt tij- dens het fabricageproces van een speciaal zeepmiddel voorzien. Als de zeep eenmaal is uitgewerkt, is hiervoor geen vervangend zeepmid del in de handel. Wei kan eventueel worden gewerkt met vloeibare zeep, maar het resultaat is inder- daad niet gelijk aan dat van het sponsje met de oorspronkelijke zeep. Regionale aanbiedingen Elke week staat op woensdag in de avondbladen en op donderdag in de, ochtendbladen een grote adverten-i tie van Albert Heijn met vele aan biedingen. De aanbiedingen in deze advertentie zijn allemaal geldig van de donderdag tot en met de za- terdag in die week. De aanbiedingen in deze adverten- ties zijn niet in het hele land het- zelfde. Dat komt omdat het onmo- gelijk is om produkten als vers vlees en snijbloemen in voldoende hoeveelheden van een kwaliteit en van een prijs in te kopen en die te- gelijkertijd in alle 465 AH-filialen aan te bieden. Om dat probleem op te lossen heeft AH Nederland in drieen gedeeld, zoals op het hierbij afgedrukte kaartje is te zien. Regio A omvat Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland en een ge- deelte van Utrecht. Regio B omvat Noord-Holland, een heel klein ge- deelte van Zuid-Holland en een klein gedeelte van Utrecht. Regio C bestrijkt de rest van Nederland. In welke regio een bepaalde aan- bieding uit zo'n dagbladadvertentie geldig is, wordt aangegeven door de letter A, B of C. In een week vindt u in het oosten van het land dus een andere, maar wel even scherpe aanbieding als in het westen en zuiden. Alle klanten van AH in heel Nederland kunnen toch van dezelfde aanbiedingen profiteren, omdat de aanbiedingen rouleren. AH herhaalt dus de vers vlees- en snijbloemen- aanbiedingen uit de 00^ ene regio in een m andere regio. Leeuwarden Die herhaalde aanbieding zal dan net zo aan- trekkelijk zijn. AHA! Wilt u iets weten over produkten die bij AH te koop zijn of over andere zaken die u bij AH tegenkomt? Schrijf het ons: AllerHande, Antwoordnummer 250, 1500 VC Zaandam. Vermeld in de linkerbovenhoek van briefkaart of envelop: AHA, Vragen die voor een groter publiek interessant zijn worden in deze rubriek gepubliceerd. Alle briefschrijvers krijgen persoonlijk antwoord. H.B.TE DEN BOSCH MW, V.-v.d.H. TE GOUDA MW. van L. TE AMSTERDAM MW. A.M. TE DEBILT Haai rm Lelv Groningen Assent Lelyyad •Zwolle TS, Amsterdam Utrecht 's-Gravenhage Nijmegen Rotterdam Q ffHI ^v' REGIO-INDELING VERS VLEES FILIALEN A-B-C richt 46 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 46