ALLERLEI Verrassen- de kanten van komijn Nieuw toetje met Scandinavische trekjes Keukenrol als inspiratiebron Slanke saus met yoghurt of kwark Verfijnder koken met verschillen de uien ch Komijn is een kruid dat uit Egypte afkomstig is. Wij kennen het hoofdzakelijk van onze Leidse kaas en van de nagelkaas. Minder bekend zijn andere toepassingen. Komijn smaakt ook uitstekend in sommige groenten, zoals kool en tomaten, en in bij- voorbeeld hachee. Een paar komijnzaadjes kunnen bo- vendien een heel bijzon- dere smaak geven aan ge- rechten die u met kaas be- reidt. Wees wel voorzichtig met de hoeveelheid, want de smaak van komijn kan snel overheersen. Soms wordt komijn toege- voegd bij de inmaak in azijn (zoetzuur), en aan marina des voor Indonesischege- rechten. Kerrie, dat een mengsel van verschillende kruiden is, bevat ook komijn, even- als chilipoeder. Het komt nogal eens voor dat komijn wordt verward met kummel. Ten onrechte, want kummel - dat ook wel karwijzaad wordt genoemd - is een heel ander kruid en smaak ook duidelijk an- ders! Er is een heel nieuw toetje dat twee fijne smaken in zich verenigt: die van half- voile yoghurt en van vanil- levla. Het nieuwe produkt is eigenlijkeen halfvolle yog hurt waaraan een vanille- smaak en suiker zijn toege- voegd. Dit nieuwe produkt van het AH-huismerk is verkrijg- baar in een handige karton- nen verpakking met een in- houd van een liter. In ver- gelijking met vanille- en blanke via bevat deze half volle vanilleyoghurt wat minder vet en wat meer eiwitten, maar hetaantal kilojoules isgelijk: 820 per bekervan 250 ml. Een van de prettige eigen- schappen van het nieuwe produkt is dat het rijk is aan kalk. Ons lichaam heeft per dag 800 mg aan kalk vanille yoghurt nodig. Melk en melkpro- dukten zijn daarvoor onze belangrijkste leveranciers. Er is een kleine kans dat u de halfvolle vanille yoghurt al eens hebt geproefd. Dan bent u in Noorwegen of Zweden op vakantie ge- weest. In die landen kent men dit produkt namelijk al enigetijd. De keukenrol is een dub- bele bron van inspiratie. Niet alleen voor u in de keuken of op vakantie je kunt een keukenrol voor ontzettend veel doeleinden gebruiken - maar ook voor een aantal Nederlandse topontwerpers. Mode-ont- werper Frank Govers ont- wierp een tijdje geleden een dessin voor de Edet-keu- kenrollen. Nu is er ook een keukenrol waar woon-ontwerper Jan des Bouvrie het ontwerp voor heeft gemaakt. Jan des Bouvrie is een van de bekendste ontwerpers van Nederland. Zijn werk krijgt regelmatig aandacht in toonaangevende internatio- nale tijdschriften. Hij creeerde een fraai en stijl- vol lijnenpak, dat de rollen een apart cachet geeft. Overigens kunt u ook ande- ren nog een plezier doen als uw keukenrol op is. Spaar de kartonnen bin- nenrollen op voor een kleu- terschool bij u in de buurt. Of bewaar ze zelf om er op een regenachtige dag met de kinderen iets moois van te maken. Op de sla, bij de fondue en bij veel andere gerechten hoort een lekker sausje. En als u op de slankheidstoer bent, liefst een sausje met weinig calorieen. Denk dan eens aan (magere) yoghurt of kwark in plaats van mayonaise als basis voor de saus. De yoghurt of kwark kunt u een beetje miger maken met wat kof fieroom en op smaak bren- gen met citroensap, zout en peper. U hebt nu een basissaus, waaraan u gemakkelijk al- lerlei smaken kunt toevoe- gen. Bijvoorbeeld met ker- riepoeder, dragon of fijnge- knipte verse tuinkruiden. U kunt ook andere toevoegin- gen proberen als stukjes appel of paprika. Hetwoord 'ui' is niet meer dan een verzamelnaam voor een complete familie van meer dan 300 bolge- wassen. Wist u bijvoorbeeld dat knoflook daar ook toe behoort? Bij AH treft u vier soorten aan die we echt met de naam ui betitelen, elk met een eigen smaak en geur. Allereerst de Hol- landseui, eerlijken pittig van smaak, en geschikt voor vele gerechten. Wat zoeter en minder scherp van smaak is de Spaanse ui van de Bobosa-soort. In het begin van het seizoen, zo van maarttoteind mei, is deze ui lichtbruin van kleur, daarna wordt hij steeds meer roodbruin. Deze sappige ui is erg ge schikt om uiringen van te snijden voor garnering of voor in de sla. AH verkoopt deze uien in een netje van drie stuks. En dan is er na- tuurlijk het beroemde sja- lotje. Een klein uitje met een geheel eigen smaak en aroma. Zeer geschikt om te bakken. Een sjalotje bevat namelijk weinig vocht, waardoor u bij het bakken minder last van spetteren zult hebben.Tenslottede rode ui: met rood, zacht vruchtvlees en bij uitstek geschikt voor salades e.d. 's Zomers komt de rode ui uit Nederland, 's winters uit Italie. AllerHande 39

Allerhande | 1984 | | pagina 39