NELK IN SOORTEN de ontvangst van de volgende melk. De boer zelf heeft er geen omkijken naar. Zijn bijdrage aan de kwaliteit van de melk ligt, behalve uiteraard in het bezit van een goede en ge- zonde veestapel, in het zo hygie- nisch mogelijk melken. Ook in de tankwagens, die de melk van de boerderij naar de fabriek vervoeren, wordt de melk op een constante temperatuur van vier graden gehouden. Tot de aankomst is die melk nog steeds rauwe melk; er is nog niets mee gebeurd. Bewerkingen in de fabriek In de melkfabriek verandert dat. De melk ondergaat er een varie- rend aantal bewerkingen, afhanke- lijk van het bedoelde eindprodukt. Alle melk die in de ongeveer 175 Nederlandse melkfabrieken wordt verwerkt, wordt in de eerste plaats gepasteuriseerd. Dat gebeurt in een 'pasteur', een machine die genoemd is naar de 19de-eeuwse Franse bac- terioloog Louis Pasteur. In dit ap- paraat stroomt de melk tussen een aantal platen door en wordt gedu- rende ongeveer twintig seconden verhit tot een temperatuur van 72 a 73 graden. Daama wordt ze snel weer afgekoeld tot 4 graden. Even- tuele bacterien in de melk worden hierdoor gedood of op z'n minst op non-actief gesteld. De melk is daama veilig voor consumptie en hoeft niet meer, zoals vroeger de losse melk, voor te worden gekookt. Alle melk die tegenwoordig als 'vers' wordt verkocht, is op deze wijze behandeld. Mits voldoende gekoeld, is ze gedurende een aantal dagen houdbaar. Het is ook mogelijk de melk langer houdbaar te maken. Dat gebeurt door ze te steriliseren. Daar zijn twee methoden voor. Bij de bekend- ste methode wordt de melk ca. 20 minuten verhit tot een temperatuur van 140 graden, waama ze onmid- dellijk in glazen of plastic flessen wordt verpakt. Gesteriliseerde melk is aanzienlijk langer houdbaar dan gepasteuriseerde melk. Nadeel is echter dat ze in dit sterilisatie- proces een aantal veranderingen ondergaat, waardoor ze iets minder licht Verteerbaar is geworden, een kooksmaakje heeft gekregen, niet alle vitamines heeft behouden en wat donkerder van kleur is gewor den. Bij melk die volgens de andere me thode is gesteriliseerd, gelden deze nadelen in veel mindere mate. U kunt deze melk herkennen door de afkorting UHT op de verpakking. De melk is dan maar twee minuten - maar wel tot een veel hogere tem peratuur - verhit. Homogeniseren Gesteriliseerde melk en verse melk die in karton wordt verpakt, wor den soms in een aantal fabrieken ook nog gehomogeniseerd. De melk wordt verwarmd en vervolgens on- der een druk van 200 atmosfeer door uiterst kleine openingen ge- perst, ongeveer zoals verf in een verfspuit wordt vemeveld. Doel van deze bewerking is, de natuur- lijke vetbolletjes in de melk zo ver- delen, dat ze niet meer in de vorm van room komen bovendrijven. Die roomvorming is niet hinderlijk in (glazen) flessen meteen wijde hals, maar bemoeilijkt wel het schenken uit de flessen met een nauwe ope ning, waarin gesteriliseerde melk doorgaans wordt verkocht, en uit kartonnen pakken, waarin de room zich snel vasthecht aan de binnen- wanden. Alle melk wordt in de fabriek ge- standaardiseerd. Ze wordt ontdaan van een bepaald gedeelte van haar vet. Rauwe melk bevat ongeveer 4% vet, een percentage dat onder andere afhankelijk is van de kwali teit van de koe, van de aard van haar voedsel en van het seizoen. Vol, halfvol of mager Sinds 1940 moet alle consumptie- melk in Nederland een standaard hoeveelheid vet bezitten. Voor voile melk is dat momenteel 3,5%, zodat melk van de boerderij in de fabriek moet worden ontdaan van een deel van haar vet. Dat gebeurt door de melk af te romen met behulp van een centrifuge. Naast de voile melk kennen we sinds een aantal jaren ook halfvolle en magere melk met een vetgehalte van respectievelijk 1,5 en (maximaal) 0,3%. Ze moeten in het centrifugeerproces dus meer worden ontvet dan voile melk. De room die op deze wijze aan de melk wordt onttrokken, wordt verwerkt tot boter of komt, al dan niet na verdere behandeling, als koffie- room, slagroom of zure room op de markt. Verpakking: glas of karton? De verse melk, die na het pasteuri- seren weer op een temperatuur van vier graden is gebracht, wordt on der die temperatuur ook verpakt. Dat gebeurt in glazen flessen of in de bekende kartonnen verpakkin- gen. Beide verpakkingen hebben hun voor- en nadelen. Behalve uit doel- matigheidsoverwegingen (geen breuk, laag gewicht, gemakkelijker te stapelen, geen rompslomp met statiegeld) heeft Albert Heijn al lang geleden gekozen voor de pa- pierverpakking, omdat deze prak- tisch geen licht doorlaat. Want licht is een vijand van melk. Onder in- vloed ervan krijgt ze al gauw een afwijkende smaak door oxydatie (chemische verbinding met zuur- stof) van het nog aanwezige melk- vet. Ook het type papierverpakking waarin de AH-melk wordt geleverd, het zogenaamde 'purepak' (hoog, vierkant en met een 'genokt dak- je'), is niet bij toeval gekozen. Uit een onderzoek bleek dat de consu- ment aan deze kartonverpakking veruit de voorkeur geeft, waar- schijnlijk omdat ze makkelijker in het gebruik is en goed in de koel- kast kan worden gestapeld. Bij het verpakken in de fabriek krijgt de melk meteen het stempel met de 'tenminste houdbaar tot' da tum. Hoewel de melk na die datum nog enige tijd houdbaar is, hanteert AH deze datum tevens als uiterste verkoopdatum. Deze regel is de laatste schakel in de lange ketting van kwaliteitscon- troles die AH uitvoert om te zorgen dat de 'verse melk' die u in de win- kel koopt, ook inderdaad vers is als deze bij u op tafel komt. Rauwe melk Melk die rechtstreeks van de koe komt en geen ver dere bewerkingen heeft on- dergaan. Vetgehalte ca. 4%. Hier en daar bij de boer te koop. Voile melk Melk met een gestandaar- diseerd vetgehalte van 3,5%. Halfvolle melk Melk met een gestandaar- diseerd vetgehalte van 1,5%. Magere melk Melk met een vetgehalte van 0,05 tot maximaal 0,3%. Koffiemelk Melk waaruit een deel van het vocht is verwijderd. Het vetgehalte van voile koffie melk is minimaal 7,5%, dat van halfvolle koffiemelk 4-4,5% en van magere kof fiemelk maximaal 1%. Kof- fieroom is geen melk maar een melkprodukt. Ze wordt gemaakt van room en heeft een vetgehalte van 20%. Gepasteuriseerde melk Alle beperkt houdbare melk die in verpakte vorm in de handel is. Is in de fabriek verhit tot een temperatuur van 72°C, waardoor ze langer houd baar is dan rauwe melk en bovendien veilig voor con sumptie, zonder dat smaak, verteerbaarheid of vitaminerijkdom nadelig zijn beinvloed. Gestandaardiseerde melk Melk die in de fabriek naar wettelijk voorschrift is ont daan van een gedeelte van haar natuurlijk vetgehalte en dus op een constant vet gehalte is gebracht. Alle verpakte melk is tegen woordig gestandaardiseerd. Gehomogeniseerde melk Melkwaarvan devan na ture aanwezige vetbolletjes op mechanische wijze zijn verkleind, zodat de room zich niet meer van de rest van de melk afscheidt. Gesteriliseerde melk Melk die in de fabriek is verhit tot 140°C en daardoor gedurende lan- gere tijd (ca. 6 maanden) ook buiten de koeling houdbaar is. Smaak en eigenschappen zijn door het sterilisatieproces echter enigszins nadelig bein vloed. Karnemelk Gepasteuriseerde melk met een vetgehalte van mini maal 0,4% en maximaal 1%, waaraan een zuursel is toegevoegd dat ervoor zorgtdat karnemelk zijn specifieke smaak krijgt. AllerHande 21

Allerhande | 1984 | | pagina 21