DE KWAUTEIf VAN DE WITTE MOTOR WORD! STRENG BEWAAKT Tweeeneenhalf miljoen Nederlandse koeien zorgen dagelijks voor de produktie van verse melk. Voordat die melk uiteindelijk bij AH in de winnel terechtkomt, is er een doel- matige fase van opslag, vervoer en bewerking aan voorafgegaan. Daarbij komt de temperatuur van ae melk nooit boven de 10 graden. Dat is nodig, want melk is een produkt dat erg gevoelig is voor temperatuurschommelingen. De kwaliteit van de 'witte motor' wordt door AH dan ook streng bewaakt. Omdat melk zo'n gevoelig pro dukt is, houdt AH voortdurend grondige kwaliteitscontroles naast de vele maatregelen die al van overheidswege worden geno- men. Deze eigen inbreng begint in de la- boratoria van de grote melkfabrie- ken, waarvan AH al zijn melk en een groot gedeelte van zijn melk- produkten betrekt. Een eigen voed- seltechnoloog kijkt in die laborato- ria over de schouder mee naar de resultaten van de diverse onderzoe- ken die daar o.a. naar de viscositeit (vloeibaarheid) en de zuurgraad van de melkprodukten worden ge- daan. Een ander belangrijk aspect is de voortdurende controle van de tem peratuur van de melk tijdens het vervoer naar en de opslag in de winkels. Door het hele land worden regelmatig steekproeven genomen; de temperatuur van de melk mag van AH niet boven de zeven graden Celsius komen. AH houdt het daar bij zelfs nog wat frisser dan de maximum-temperatuur van 10 gra den die wettelijk is voorgeschre- ven. Klanten oordelen over smaak Deze controles geven nog geen ab solute garantie voor de smaak. Daarom wordt daarover regelma tig de mening gevraagd van groep- jes consumenten. Speciale proefpa- nels vergelijken de melkprodukten van het huismerk met andere. Zo nodig worden maatregelen geno men om de kwaliteit nog verder te verbeteren. Deze eigen inbreng van AH komt bovenop de vele kwaliteitscontroles die van overheidswege al plaats vinden. Want voor de kwaliteitsbe- waking van melk en melkprodukten staat in Nederland een keur aan diensten in het gelid. Daartoe beho- ren de Gezondheidsdiensten voor Dieren (bewaken de gezondheids- toestand van onder andere melk- koeien op de boerderij), de Stich- ting Centraal Orgaan voor de Melk- hygiene (streeft kwaliteitsverbete- ring na van de door de veehouders afgeleverde melk), de Melkcontro- lestations (onderzoeken eens per 14 dagen op alle melkfabrieken de melkmonsters op reinheid, houd- baarheid en geur), de Keurings- dienst van Waren (onderzoekt steekproefsgewijs de kwaliteit van o.a. melk en melkprodukten bij melkfabriek, detailhandel en vee- houder) en het Zuivelcontrole-Insti- tuut. De koe: een betrouwbare leverancier Melk is een echt natuurprodukt. Het wordt gemaakt door de koe in een gecompliceerd, biologisch pro- ces, waarin het dier in een bijna on- afgebroken opeenvolging van gra- zen, herkauwen, verteren en ver- werken haar uier vult met melk. Met veel melk: de voile uier van een beetje melkkoe weegt al gauw enige tientallen kilo's! Daarom moet het dier twee keer per dag worden gemolken. Melken met de hand komt in Ne derland praktisch niet meer voor. Het werk is overgenomen door de melkmachine, een apparaat dat de zuigbewegingen van een kalf imi- teert. Via een pomp- en buizensys- teem voert de machine de melk te- genwoordig af naar de zogenaamde diepkoeltank, een glanzend vat van roestvrij staal dat permanent op een temperatuur van ongeveer vier graden Celsius wordt gehouden en waarin de melk voortdurend in be- weging is. Dit laatste om te voorko- men dat de room komt bovendrii- ven. Als de koeien op stal worden gemol ken, stroomt de melk rechtstreeks van de melkmachine naar de diep koeltank. Gebeurt het melken in de wei, dan maakt de boer meestal ge- bruik van een hulp- of weidetank, die later in de koeltank wordt ge- leegd. Melk zuur? Pomp weigert Met de invoering van deze diepkoel tank op vrijwel alle veehouderijen is de 'ouderwetse' melkrijder uit het plattelandsbeeld verdwenen. Hij en zijn rammelende wagen vol glimmend geschuurde bussen zijn vervangen door de rmo, de 'rij- dende melkontvangst'. Deze ge- koelde tankwagen komt twee of drie keer per week op de boerderij langs. De rmo-chauffeur sluit de pompinstallatie van zijn wagen aan op de diepkoeltank van de boer en pompt de inhoud razendsnel over. Tegelijkertijd neemt hij van de melk een monster, dat later op de fabriek wordt onderzocht op vet- en eiwitgehalte, maar ook op reinheid en op de eventuele aanwezigheid van ziektekiemen. Elektronisch snuffelorgaan Sommige rmo's zijn al zo geavan- ceerd, dat ze over zoiets als een elektronisch snuffelorgaan beschik- ken. Is de inhoud van de diepkoel tank zuur, dan weigert automatisch de pompinstallatie van de tankwa gen. Na het overtanken van de melk schakelt de chauffeur van de rmo de automatische reinigingsinstalla- tie van de diepkoeltank in, zodat de melkopslag van de boerderij na korte tijd alweer geschikt is voor 18 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 18