V J Langer leven voor kruiden- pollen Asperges: nog maar een maandje Chocolademelk voor fijnproevers saw Geen hout, geen kool, maar houtskool Eetbare bloemknopjes als versiering f In veel keukens zie je ze te- genwoordig staan: kruiden- pollen. Ze zijn niet alleen reuze handig, maar staan bovendien heel gezellig. U hebt steeds een verse por- tie kruiden voor het afknip- pen. Geeftuze dejuiste verzorging, dan hebt u er lang plezier van. De meeste kruiden zijn makkelijke plantjes. Toch stellen ze enkele eisen aan hun leefklimaat. Bijvoor- beeld een koele omgeving, frisse en vochtige lucht en een aantal uren niet te telle zon per dag. Juist door zonlicht ontwikkelen krui den namelijk hun aroma. De vensterbank in de keu- ken is dan ook doorgaans de beste plaats, U moet de plantjes wel be- schermen tegen tocht; daar zijn kruiden overgevoelig voor. Als u daar rekening mee houdt en u bent niet te scheutig met water geven. dan hebt u een zomer lang geurige, verse kruiden bij de hand! Sinds een paar weken zijn ze er weer. Asperges van Nederlandse bodem. Maar u moet er wel tijdig bij zijn. Want na de langste dag ook St. Jan (24 juni) wordt wel als uiterste datum ge- hanteerd - is het afgelopen met de oogst van asperges. Verreweg de meeste telers laten nadietijd de planten weer herstellen en nieuwe krachten opdoen, zodat ze de volgende jaren weer een goede oogst geven. Van een met zorg behandelde aspergeplant kan namelijk zeker twintig jaar lang wor- den geoogst! Rose of violetkleurige as perges zijn veel voordeliger dan de heldere witte. De rose of violette kleur ont- staat als de asperges aan het daglicht worden bloot- gesteld. Veel mensen den- ken dat dekwaliteit en smaak van die blozende as perges minder zouden zijn. Dat is een fabeltje, waar prijsbewuste fijnproevers van kunnen profiteren! Asperges kunt u na aan- koop het best bewaren in een vochtige doek. Ze dro- gen dan niet zo snel uit en kunnen op die manier een dag of twee worden be- waard. Het is wel zo datde smaak afneemt naarmate de asperges langer liggen. Voor het eerst is er nu in Nederland een chocolade melk die is gepasteuriseerd in plaats van gesteriliseerd. Dat komt de smaak behoor- lijk ten goede. Steriliseren (verhitten tot boven 90° C) geeft altijd een bijsmaakje. Dat geldt voor melk, maar evenzeer voor chocolademelk. Dat bijsmaakje is geheel ver- dwenen bij de nieuwe cho colademelk van het AH- huismerk. Door het pasteu- riseren (verhitten tot onge- veer 70°C) is weliswaar de houdbaarheid beperkt tot enkele dagen in de koeling, maar de smaken van melk en chocolade komen aan- zienlijk beter tot hun recht. Een goed barbecuevuurtje mag geen vlammen geven en moet alleen gloeien. An ders zouden uw lekkere boutjes en spiezen verbran- den. Met houtskool krijgt u gemakkelijk een prima vuurtje zonder lekkende vlammen. Dat is te danken aan het verkolingsproces dat het hout heeft onder- gaan. Vroeger duurde het maken van houtskool wel drie weken, tegenwoordig nog geen drie dagen. In een grate stalen'pan' zonder bodem en met een los deksel wordt zo'n 30 ton hout verhit. Daardoor komen er gassen vrij die verbranden, terwijl het hout zelf door de grate hitte ver- koolt. Het proces moet ge- lijkmatig verlopen; ervaren branders zorgen daarvoor. Ze weten precies wat er in de pot gebeurt. Door lucht- gaten onderin de pan gra ter of kleiner te maken, re- gelen ze de zuurstoftoe- voer. Aan de kleur van het vuur en het breken van de houtskool zien de branders wanneer het hout vol- doende is verkoold. Ook het geluid dat uit de 'pan' komt vertelt de ervaren brander alles over dekwaliteit. Als het vuur is gedoofd, wordt de houtskool gecon- troleerd. Niet verkoolde stukken, zand en stof wor den verwijderd. Uiteindelijk blijft er van 30 ton hout 5 ton houtskool over. Maar die is dan wel van een kwa- liteit die past bij uw beste barbecuegerechten! Kappertjes zijn de gesloten bloemknoppen van de kap- perstruik. Dat is een door- nige struik, die in het wild in Zuid-Europa en Noord- Afrika groeit. Voor de oogst van kappertjes worden struiken zonder dooms ge- kweekt. De kappertjes uit een potje zijn in azijn ingelegd, waar- door ze hun specifieke, pit- tig-zure smaak krijgen. In het Middellandse Zee-ge- bied worden ze ook wel in zout ingelegd. Kappertjes worden gebruiktvoor hetkrui van koude, lichtzure sau- zen. Maar u kunt ze ook voor de garnering van som- mige gerechten gebruiken, bijvoorbeeld op een Wiener Schnitzel. AllerHande 15

Allerhande | 1984 | | pagina 15