Koken,stomen of smoren: een kwestie van voorkeur smoren Koken KORTER KOKEN IS BETER Bij deze methode, vooral geschikt voor fijne, jonge voorjaarsgroen- ten, wordt de groente in de stoom van kokend water gaar. Er zijn spe- ciale stoompannen te koop, maar u kunt het ook in een gewone pan doen. Werkwijze: In een pan een laagje water aan de kook brengen. Gewas- sen groente in zeef of speciaal stoommandje (zie onder de foto) leggen. Zeef in pan hangen of mandje in pan zetten. Deksel op pan doen, vuur zo laag zetten dat het water net blijft koken en groente gaar stomen. De stoomtijd is dezelfde als de kooktijd, of iets langer. Belangrijk: De pan tijdens het sto men niet openen. De stoom wordt dan onderbroken en de groente heeft dan ook meer tijd nodig om gaar te worden. Groente vlak voor het opdienen desgewenst met heel weinig zout bestrooien. De groente wordt eerst heel licht gebakken. Groentesoorten die veel vocht bevatten, worden daama in eigen vocht gaar gesmoord. Voor stevige groenten, zoals worteltjes en boontjes, y2 a 1 dl water toevoe- gen en daama gaar smoren. Voordeel van deze methode, ge schikt voor alle groentesoorten, is dat in het vet vast een uitje of wat kruiden kunnen worden meegebak- ken, wat de groente extra lekker maakt. Het groentenat dat na het smoren overblijft, is een heerlijk (mager) sausje bij de aardappelen. Werkwijze: In een pan een klontje boter of margarine of een scheutje olie warm, maar niet bruin laten worden. De gewassen en enigszins uitgelekte groente toevoegen en on der regelmatig omscheppen heel licht bakken (niet bruin). Eventueel wat water toevoegen, aan de kook brengen, deksel op de pan leggen en de groente op een zacht pitje gaar smoren. De smoortijd is dezelfde als de kooktijd. De groente desge wenst met zout op smaak brengen als ze gaar is. Geschikt voor alle groentesoorten. Gebruik nooit te veel water, want met het afgieten van het water ver- dwijnen ook veel vitaminen. Werkwijze harde groente: Breng in een pan een laagje water van 2 cm met wat zout aan de kook. Leg de schoongemaakte groente in de pan, breng de inhoud opnieuw aan de kook, leg de deksel op de pan en kook de groente op een zacht pitje gaar. Werkwijze bladgroente: Eenroyale pan 1 minuut op een zacht pitje warm laten worden. Schoonge maakte en gesneden groente met aanhangend water in de pan doen en op een hoog vuur laten slinken. De groente een paar keer omleg- gen. Zodra de groente geslonken is desgewenst wat zout toevoegen, deksel op de pan doen en de groente op een zacht vuur gaar ko ken. Het kookvocht afgieten of bin- den met een beetje mai'zena of groentebinder. Groenten zijn het lekkerst, blijven mooi van kleur en behouden meer vitaminen als u ze niet te lang kookt. De juiste kooktijd is afhan- kelijk van soort, grootte, kwaliteit en persoonlijke voorkeur. Jonge groenten, zoals ze nu volop te koop zijn, heb- ben een kortere kooktijd dan later in het seizoen. Om te bepalen wat u het lekkerst vindt, kunt u het beste de kortste kooktijd, zoals hieronder aangege- ven, aanhouden. Proef daama dfe groente; wilt u ze liever ietsgaarder, dan laat u ze nog even doorkoken. Gemiddelde kooktijden: Harde groenten, zoals sper- ziebonen, worteltjes, kool- rabi en tuinbonen, 15 a 20 minuten. Bladgroenten, zoals spina- zie, andijvie, postelein en Chinese kool, 5(voorspina- zie) a 15 (voor andijvie) mi nuten nadat de groente is geslonken. Fijne groenten, zoals bloemkool, broccoli en peultjes, zijn naca. 15 mi nuten koken het lekkerst. AllerHande 13

Allerhande | 1984 | | pagina 13